içinde ,

Ons Altın ve Brent Petrol’de Son Gelişmeler Neler?

01 Temmuz 2022 tarihli ons altın, brent petrol  teknik analizlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Ons Altın

Ons altın, güçlenen ABD Doları, daha yüksek faiz beklentileri ve Hindistan’da altına uygulanmaya başlayan ithalat vergisi nedeniyle zayıflıyor. 

FED’den Temmuz ayında 75 bps’lik faiz artışı bekleniyor. Diğer taraftan Avrupa Merkez Bankası (ECB)’de 25 bps’lik faiz artırımına gidecek.

Yüksek getirili varlıklara olan talepteki zayıflık, yatırımcıları güvenli liman olan ABD Hazine bonoları ve ABD Doları’na yönlendiriyor. ABD Hazine getirileri, gergin yatırımcılar koruma için tahvil satın aldıkça düşüyor. Bu arada ABD Doları, son zamanlarda dokunduğu 20 yılın en yüksek seviyesinin hemen altında geziniyor. 

Altın fiyatları ayrıca Hindistan’daki ithalat vergilerindeki büyük artıştan da zarar görüyor. Reuters, dünyanın en büyük ikinci külçe tüketicisi olan Hindistan’ın, ticaret açığını azaltmak amacıyla altına yönelik temel ithalat vergisini %7,5’ten %12,5’e yükselttiğini yazdı.

Yavaşlayan ekonomiye ilişkin endişeler ve FED’in agresif faiz artırımları piyasa hissiyatına hakim olduğu sürece altın fiyatlarının baskı altında kalması muhtemel gözüküyor. Durgunluk korkusu şimdiye kadar, boğaları etkilemek veya güvenli liman emtiasına herhangi bir destek vermek için pek fazla şey yapmış değil. 

XAU/USD (Günlük grafik)

Yazı kaleme alındığı sırada Ons altın $1.795 seviyesinden fiyatlanıyor. İlk destekler $1.780 ve $1.750 seviyelerinde bulunuyor. Buna karşılık dirençler ise $1.810 ve $1.820 seviyelerinde bulunuyor. Bu seviyelerin üzerinde kalıcılık gösterdiği takdirde bir sonraki direnç ise $1.840 seviyesinde görülüyor. 

Brent Petrol

Libyadaki siyasi çalkantı ve Norveç’teki grev brent petroldeki kayıpların telafi edilmesini sağladı. 

Libya’nın petrol ihracatı, kötüleşen siyasi ortamın ardından ülkenin en büyük iki limanından yapılan sevkiyatların askıya alınmasıyla büyük ölçüde düştü. Norveçte ise 5 Temmuz tarihinde açık deniz petrol platformlarında grev gerçekleşecek. Reuters’e göre bu grev, Norveç’in petrol üretimin yaklaşık %4 düşürebilir. 

ABD Başkanı Joe Biden, Temmuz ortasında Suudi Arabistan’ı da içeren üç duraklı Ortadoğu gezisine çıkacak. Biden, yükselen fiyatları frenlemek için petrol üretimini artırması amacıyla Suudi Arabistan’a doğrudan baskı yapmayacağını söyledi. 

Suudi Arabistan, diğer OPEC+ üyeleriyle Temmuz ve Ağustos aylarında üretimi günde 648.000 varil (bpd) artırma konusunda anlaştı. Bu seviye hali hazırda Suudi Arabistan’ın zaten tam kapasiteye yakın üretim yaptığı anlamına geliyor. 

Reuters’in yaptığı bir ankette; Ekonomistler, Avrupa ve diğer bölgelerin kendilerini Rus arzından çekmeye çalışırken petrol fiyatlarının bu yıl varil başına 100 doların üzerinde kalacağını tahmin ediyor. 

Yazı kaleme alındığı sırada brent petrol $110 seviyesinde fiyatlanıyor. İlk destekler $107 ve $105 bandında bulunuyor. Bu seviyenin altında sonraki destek ise $100 psikolojik noktası olarak görülüyor. Buna karşılık ilk dirençler $115 – $120 bandında görülmekte. Bu seviyenin üzerinde bir sonraki dirençler ise $125 ve $135 noktalarında bulunuyor. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Facebook, Profillerde Ethereum ve Polygon NFT’lerini Test Etmeye Başlıyor

Trust Wallet: Kripto Para Gönderme