Altın (XAU)EkonomiEmtia

Ons Altın İçin Devam Eden Uzun Süreli Bekleyiş Ne Zaman Sona Erecek?

Uzun soluklu düşüş trendinde bulunan ons altın, pandeminin son virajına girilmesiyle tekrar güvenli liman olarak kendisini göstermeye başlayacaktır.

Bütün piyasa ve finans enstrümanları gibi altın da şüphesiz ki pandemiden payını almış bulunmaktadır. Ons altın ve diğerleri pandemi haberlerinin gerçek manasıyla bütün dünyanın gündemine oturduğu tarih olan 2020 yılının Mart ayı itibariyle güvenli liman olarak endişeli yatırımcılarını karşılamaya başladı.

Ons altın kısa süre içerisinde USD paritesinde 2.000 üzeri gibi rekor seviyelere ulaştı. Ancak, Rusya başkanı Putin’in 2020 yılının Ağustos ayında Sputnik V aşısının müjdesini vermesiyle uzun soluklu bir düşüş trendine ilk adımını atmış oldu.

ons altın

ABD, durağan hale gelen ülke ekonomisi canlandırmak adına sırasıyla 900 milyar dolar, 1.4 trilyon USD basım yaparak sıcağı hala üzerinde dolarları ekonomiye enjekte etti. Hatta bir adım daha ileri giderek FED aracılığıyla bizzat şirket tahvilleri satın aldı. Pandeminin etkileri hala devam etmekte olup ilerleyen aylarda yeni dolar basım haberleri gündemimizde yer edinecektir.

Piyasaya yeni sürülen ve trilyonlarla ifade edilen dolar kuşkusuz geleneksel borsalar ve kripto borsalarında beklenmedik yükselişlere sebebiyet verdi. Ancak şuan FED yönetim kadrosu ekonominin çok ısındığının ve dev bir enflasyon dalgasının yaklaştığının farkındalar. ABD’den en son gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin beklenenden çok daha kötü gelmesi ons altın tarafında olumlu karşılanarak fiyatın 1.830 USD’lere ulaşmasını sağladı.

ons altın

Görünen o ki; enflasyonun etkilerinin global anlamda güçlü bir şekilde hissedilmesiyle birlikte altın yine güvenli liman olarak sahneye çıkarak yatırımcılarına şemsiye görevi görmeye başlayacaktır. Devam eden süreçte USD’nin diğer gelişmiş ülkeler para birimlerine karşı değer kaybettiğini ve DXY endeksinin aşağı yönlü bir trende gireceğini görmek mümkün olacaktır. Ons altın fiyatının ise bu gelişmeler karşısında olumlu bir şekilde ayrışacağını öngörmek şuanki şartlar dahilinde çok da zor görünmüyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Başa dön tuşu