in , ,

Önemli Bitcoin Balinaları

Bitcoin (BTC) gibi dağıtık, merkeziyetsiz ağlarda, bazı yatırımcılar diğerlerinden daha fazla etkiye sahiptir. Bu kişilere halk tabiriyle “balina” adı verilir.

Balinalar, portföylerinde bulundurdukları kripto varlıktan yüksek miktarlarda sahip oldukları için piyasayı manipüle etme güçleri bulunur. Bu nedenle balinalar, kripto ve geleneksel piyasadaki ani fiyat dalgalanmalarından sık sık sorumlu tutulur.

Yüksek miktarda BTC bulunduran cüzdan adresleri, Bitcoin balinaları olarak tanımlanır. Bu yüksek miktarlardaki Bitcoin’leri bir cüzdandan diğerine aktarmak fiyatları olumsuz etkileyebilir ve küçük yatırımcıların zarar etmelerine neden olabilir. İşte dijital para biriminin potansiyelini erkenden gören ve Bitcoin’i uzun vadeli tutan dört Bitcoin yatırımcısı.

Kripto para, Bitcoin

The Winklevoss Kardeşler

Winklevoss kardeşler, Facebook’un oluşturulması konusunda Mark Zuckerberg ile verdikleri yasal savaşla tanınıyor. Winklevoss kardeşler, Bitcoin’in potansiyelini 2012’de görüp yatırım yapanlar arasında yer alıyor. İlk Bitcoin milyarderleri olmakla kalmadılar, aynı zamanda popüler kripto para borsası Gemini’yi kurarak piyasaya yön verdiler.

Matthew Roszak

2012’de Bitcoin satın alarak kripto dünyasına katılan diğer bir yatırımcı ise risk sermayedarı Mark Roszak. Blockchain inovasyon şirketi Bloq’un Başkanı ve Kurucu Ortağı olan Roszak aynı zamanda ilk blockchain ticaret organizasyonu olan Digital Commerce’ın de başkanıdır. Forbes, Roszak’ın yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto para birimine sahip olduğunu tahmin ediyor.

Tim Draper

Bir Silikon Vadisi yatırımcısı ve risk sermayesi şirketi Draper Fisher Jurvetson’un kurucu ortağı olan Tesla ve Theranos dahil şirketlerde yüzlerce VC yatırımı yaptı. 2014 yılında, kapatılan Silk Road karaborsasından şu an 1,1 milyar dolar değerinde olan 29.656 Bitcoin’i 18.7 milyon dolara satın aldı.

Michael Saylor

Yazılım firması MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor da bu listede yer alıyor. Aralık 2020’de MicroStrategy, nakit parasını kullandığını ve 650 milyon dolar borç alarak 1,1 milyar dolara 70.784 Bitcoin satın aldığını ve hisselerin %300’den fazla artmasına yardımcı olduğunu duyurdu. Ayrıca Saylor, şahsen 17.732 Bitcoin’i yaklaşık 175 milyon dolara satın aldığını açıkladı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

NFT’ler için En İyi 3 Blok Zinciri!

Fantom (FTM) Nasıl Stake Edilir?