in ,

Öne Çıkan Web3 Kripto Para Birimleri Hangileri?

Bu yazımızda, öne çıkan Web3 kripto para birimlerini kaleme alacağız.

Web3 Nedir?

Web3 kavramı, günümüzde teknoloji dünyasının en çok tartışılan konularının başında geliyor. Dünya çapındaki internet ağının üçüncü büyük evrimini ifade eden Web3, blok zincir ve kripto para sektörüyle de oldukça yakından ilişkili.

Web3 teknolojisi ile çalışan birçok Web3 coin ve token bulunmaktadır. Bu yazımızda 2023 yılında öne çıkan Web3 kripto para birimlerini inceleyeceğiz.

Chainlink (LINK)

Chainlink (LINK), kripto ağlarını gerçek dünya verilerine bağlayan ve böylece onu en çok lanse edilen kripto projelerinden biri haline getiren bir oracle ağıdır.

LINK, veri akışları, etkinlikler, API’ler, bankacılık ödeme ağları ve daha fazlası gibi çeşitli zincir dışı veri kaynaklarına bağlanmak için akıllı sözleşmeler kullanır. Ayrıca, birçok merkeziyetsiz protokol, platformlarında Chainlink’in fiyat ve piyasa veri akışlarını kullanmaktadır.

Projenin fiyatı bunu yansıtmasa da, Chainlink nihayet işleri bir adım öteye taşımaya başlıyor. Chainlink yakın zamanda LINK staking özelliğini tanıttı, bu da onu pasif gelir getiren bir yatırım olarak çekici hale getirecek.

Filecoin (FIL)

Filecoin (FIL), Amazon Web Services (AWS) gibi merkezi platformlara benzer şekilde neredeyse her tür verinin (ses/video/görüntü vb.) merkeziyetsiz bir şekilde depolanmasını sağlamak için blok zinciri teknolojisini kullanır.

Filecoin, FIL ile donanım paylaşımına katkıda bulunan katılımcıları teşvik etmektedir. 200 milyon dolarlık bir ICO ile piyasaya sürülen proje için birçok kişi merkeziyetsiz depolamanın kritik öneme sahip bir bileşen olacağı Web3’ün geleceğinde önemli bir rol oynayacağına inanıyor.

Helium (HNT)

Halk Ağı olarak da adlandırılan Helium (HNT), bu bilgileri sansürleyebilecek, engelleyebilecek veya kötüye kullanabilecek aracılardan bağımsız olarak radyo dalgası teknolojisi aracılığıyla veri paylaşmak için dünyanın dört bir yanındaki binlerce Nesnelerin İnterneti (IoT) etkin nokta cihazını birbirine bağlayan blok zinciri destekli merkezyetsiz ve kablosuz bir P2P ağıdır.

Katılımcı etkin noktaları doğrulamak ve teşvik olarak HNT token’ı ile ödüllendirmek için kendi Proof-of-Coverage konsensüs algoritmasını kullanır.

Audius (AUDIO)

Audius (AUDIO), blok zincirinin Spotify versiyonu olmayı amaçlayan, yalnızca sanatçılar için daha iyi telif paylaşımı ve dinleyiciler ve ağ düğümü operatörleri için AUDIO token ile cazip ödüller sunan merkeziyetsiz bir müzik akışı platformudur.

Audius, Steve Aoki, 3LAU, Katy Perry ve daha fazlası dahil olmak üzere müzik endüstrisindeki en iyi isimlerden bazıları tarafından desteklenmektedir.

Theta (THETA)

Theta Network (THETA), hem Web3 firmaları hem de kullanıcılarının daha yüksek çözünürlük ve daha büyük bant genişliğine olan ihtiyacını karşılamakta zorlanan geleneksel medya akışı firmaları için merkeziyetsiz video akışı sağlayan güçlü bir blok zinciri tabanlı platformdur.

Google, Samsung ve Sony gibi büyük teknoloji firmalarının doğrulayıcı düğümlerine sahip olan Theta, müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilme ve ölçeklendirilebilme özelliği sayesinde ilgi çekmeye devam ediyor. Kullanıcılar THETA ödülleri kazanmak için bant genişliğini, depolama alanını ve işlem gücünü paylaşıyor.

Theta’ya benzer bir proje olan Livepeer (video akışı) ve Render Network (RNDR), video akışı yerine oyun ve diğer uygulamalarda kullanılan 3D grafikleri oluşturmak için merkeziyetsiz bir paylaşılan grafik işleme (GPU) gücü ağı oluşturmaya odaklanmaktadır.

Polkadot (DOT)

Polkadot’un (DOT) piyasa değerine göre en büyük Web3 kriptoları listesinin başında yer alması şaşırtıcı değil çünkü kurucusu Gavin Wood 2014 yılında Web3 terimini icat etti ve daha sonra kurucular için fon sağlayan Web3 Vakfı’nı kurdu.

Polkadot (ve erken test için kullanılan “kanarya ağı” Kusama), Wood’un merkeziyetsiz bir web vizyonunu hayata geçirmesidir. Uyumlu genel ve özel zincirleri (parachain olarak adlandırılır), güvenilmez, değişmez ve şeffaf bir şekilde birbirleriyle güvenli bir şekilde etkileşim kurmak için Aktarma Zinciri aracılığıyla sorunsuz bir şekilde bağlayabilen, birlikte çalışabilir çok zincirli bir platformdur. Projenin yerel varlığı olan DOT, operasyonlar, güvenlik, ağ yönetişimi ve parachain’ler arasında kullanım için bağlanma token’ları ile hizmetlerin teşvik edilmesine yardımcı olur.

Internet Computer (ICP)

Dfinity tarafından tartışmalı bir şekilde geliştirilen Internet Computer (ICP), uçtan uca tamamen merkeziyetsiz web hizmetleri yelpazesine güç verebilecek iddialı bir “Dünya Bilgisayarı” blok zinciri inşa ediyor.

Internet Computer, proje üreticilerinin geleneksel BT bulut bilişim, veritabanı ve web sunucusu sağlayıcılarını kullanmanın getirdiği güvenlik ve gizlilik tuzaklarından kaçınmasına olanak tanıyor ve akıllı sözleşme yazılımı (“canisters” olarak adlandırılır) ve zincir anahtar kriptografisi gibi yenilikçi blok zinciri uygulamaları kullanarak kendini farklılaştırıyor.

Canisters, Web2 hizmetleriyle karşılaştırılabilir hızlarda ölçeklenebilir ve kullanıcıların köprülere ihtiyaç duymadan web ve diğer blok zincirlerini kullanmasına olanak tanır.

The Graph (GRT)

The Graph (GRT), Ethereum ve InterPlanetary File System (IPFS) gibi veri ağırlıklı ağların DeFi ve Web3 protokollerini desteklemek amacıyla verileri sorgulamasını sağlayan bir indeksleme protokolüdür.

The Graph, herhangi bir geliştiricinin, uygulamaların GraphQL kullanarak blok zinciri verilerini almak için sorgulayabileceği açık kaynaklı bir uygulama programlama arayüzü (API) olan bir alt grafik oluşturmasını ve yayınlamasını barındırılan bir hizmet sayesinde kolaylaştırır.

The Graph, geliştiricilerin daha önce indeksleme ve sorgulama için merkezi sunucular ve veritabanları oluşturmak zorunda kaldıkları, pahalı, zaman alıcı ve tek bir hata noktası nedeniyle daha az güvenli olan blok zincirlerinden belirli verileri çekmelerini kolaylaştırıyor. The Graph kullanan uygulamaların, örneğin işlem hacimleri gibi verileri sorgulamaya başlamak için Uniswap alt grafiği gibi bir API uç noktası sağlamaları yeterlidir.

Stacks (STX)

Stacks, Bitcoin’in üzerine inşa edilmiş bir Layer-1 blok zinciridir. dApp’leri modüler ve açık olup birbirinin üzerine inşa edilmiştir ve tüm yerleşim ve ağ faaliyetleri için güvenli bir temel katman olarak Bitcoin’den yararlanır. Transfer kanıtı mutabakat mekanizması, madencilerin yeni STX tokenları basmak için BTC ile ödeme yapmaları ve karşılığında BTC kazanmak için bu tokenları “istiflemeleri” gerektiğinden Bitcoin’in benimsenmesini sağlar.

Daha önce Blockstack olarak bilinen Stacks’in yerel varlığı STX ve akıllı sözleşme odaklı programlama dili Clarity (Algorand tarafından da kullanılmaktadır) akıllı sözleşmeleri yürütmek, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine yeni varlıklar eklemek için kullanılmaktadır.

Daha da önemlisi, Stacks ABD’de satışa sunulan SEC onaylı ilk kripto para birimidir. SEC’in kripto menkul kıymetleri olarak gördüğü şeylerle ilgili çok fazla kafa karışıklığı varken, STX’in Devletin önde gelen menkul kıymetler düzenleyicisi tarafından bir menkul kıymet olarak görülmemesi Stacks için oldukça önemli bir adım.

Kadena (KDA)

Kadena (KDA), PoW mutabakat mekanizmasını yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) unsurlarıyla birleştirerek Bitcoin’i ölçeklendirmeyi amaçlayan bir iş kanıtı (PoW) blok zinciridir.

Tıpkı Stacks gibi Kadena da Bitcoin’in güvenliğini işletmelerin kullanımına sunmayı amaçlamaktadır. Bu durumda geleneksel BT hizmet sağlayıcılarıyla karşılaştırılabilir yüksek verim (belirli bir süre içinde kaç işlemin tamamlanabileceği) elde edilmektedir. Ağ işlemlerini doğrulamak için aynı anda ve eşzamansız olarak birlikte çalışan birkaç blok zincirini birbirine bağlayarak aynı anda birkaç bloğu basabilir.

Bu aynı zamanda kötü aktörlerin ağa saldırmak için blok zinciri onayları arasında daha az zamana sahip olması nedeniyle zincirin güvenliğini de artırır.

Kadena, çoklu zincir desteği, merkeziyetsiz altyapı ve Bitcoin’e kıyasla enerji tasarrufu sağlarken endüstriyel düzeyde ölçeklendirme yeteneği sunar. Daha da önemlisi, Kadena işletmelere, ana akım işletmelerde kripto uygulaması için büyük bir engel olan benzin istasyonlarının kullanımı yoluyla müşterilerinin benzin ücretlerini karşılama olanağı sunmaktadır.

Kadena’nın izinli Layer-2 blok zinciri Kuro, 500 düğümünde saniyede 8.000’e kadar işlemi destekleyebilmektedir.

Kaynak: https://coinmarketcap.com/academy/article/what-are-web-3-cryptocurrencies

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Hedera (HBAR) 2023 Raporu

Arbitrum Ekosisteminde Gelecek Vadeden Projeler