içinde ,

BTC için Dip Seviyesi Neresi Olabilir?

Bitcoin

Hepimizin bildiği üzere Bitcoin’de (BTC) de belirli periyotlarla ayı döngüleri yaşanıyor. Son ayı döngüsünün ilk sinyalleri Nisan 2021’de gelmiş ve Kasım 2021’e kadar sürmüştü. 

ATH’sini test eden Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto piyasası, Kasım 2021 döneminin ardından büyük çöküş yaşadı. Bunda endüstrinin iç dinamiklerine paralel, küresel olayların da etkisi oldu. Bu süreçte yaşanan sert düşüş iki büyük dalga olarak gözlemlendi.

Süreç Kasım 2021’de FED’in varlık alımlarını azaltmaya başlamasıyla tetiklendi. Bitcoin (BTC), sert düşüşün ardından 2022’nin ilk günlerinde kayıplarını telafi etmeye çalıştı. Ancak toparlanma çabası yeterince ivme kazanamadı. Bunda, Şubat 2022’de patlak veren Rusya- Ukrayna savaşı ve buna paralel olarak FED’in Mart ayında faizleri artırmaya başlaması etkili oldu.

Bitcoin

Tüm bu gelişmeler neticesinde Şubat – Mayıs döneminde sert düşüşler gözlemlendi. Bu dönemin ardında Bitcoin (BTC), Mayıs ayında yeniden konsolide olma çabası sergiledi. Ancak bu sefer de Terra’nın çöküşüyle başlayan domino efekti endüstriyi olumsuz etkiledi.

Mike Novogratz ikinci düşüş dönemi hakkında, Temmuz ayında gerçekleşen Bloomberg Crypto Summit’de “Tasfiyeler tam teşkküllü bir kredi krizine dönüştü. Çöküş sektörün risk yönetimi kavramına hakim olmadığının en önemli kanıtı” yorumunu yapmıştı.

BTC/USD Günlük Grafik

Gelelim günümüze. Bitcoin (BTC), son aşamada Ocak – Nisan 2022’ye benzer bir konsolidasyon döneminde olabilir. Bu aşamada 2017 ATH’si ana destek hattı olarak işlev görüyor. Teknik olarak incelendiğinde yazı kaleme alındığı esnada Bitcoin (BTC) yaklaşık $19.700 seviyesinde fiyatlanıyor. 2017 ATH’sinin $19.000 seviyesinde olduğunu belirtmekte fayda var. Bu seviyenin altına sarkması durumunda bir sonraki destekler ise $17.300 ve $15.500 seviyelerinde bulunuyor. Çıkış hareketinin başlaması için ise ilk aşamada (makroekonomik koşulların da uygun olması şartıyla da) $21.500 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması gerekecek.

Image

Kaynak: Glassnode 

Bitcoin (BTC), Eylül ayı itibariyle, Kasım 2021’deki ATH’sinden yaklaşık %72 düştü, ayı piyasası 300 gündür devam ediyor. Geçmişteki ayı döngülerine baktığımızda,

  • 2014: Ayı piyasası 410 gün sürerken, önceki ATH’sinden %83 geri çekildi
  • 2018: Ayı piyasası 360 gün sürerken, önceki ATH’sinden %85 geri çekildi.
  • 2020: Ayı piyasası 260 gün sürerken, önceki ATH’sinden %75 geri çekildi.

Image

Kaynak: Ecoinometrics

Bununla birlikte önceki halving’lere göre karşılaştırıldığında ise şöyle bir tablo çıkıyor. Buna göre Bitcoin (BTC) ilk ve ikinci halving döneminde ortalama ATH’sinden %85 geri çekilmiş. Hali hazırda Bitcoin’in (BTC) ATH’sinden %72 değer kaybettiği düşünüldüğünde, bu durumda dip için bir miktar daha alan olabilir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Arbitrum

Arbitrum Ekosistemi Token’ları Neden Artıyor?

Aptos Ekosistemi Son Gelişmeler