içinde ,

Ölü Coin (Dead Coin) Nedir?

Kripto sistemi günden güne dünyada daha fazla kabul görmeye devam ediyor. Her gün dijital para, NFT, blockchain tabanlı oyunlar ve daha fazlası ile ilgili haberler karşımıza çıkıyor. Kripto dünyasına olan ilginin bu denli artmasına paralel olarak ölü coinlerin sayısı da artıyor.

Coinopsy’den yapılan araştırmaya göre ölü coinlerin sayısı geçen yıla göre %35 artış gösterdi.

Aslında her şey 2017 yılı ICO’ları ile başladı. ICO bir kripto paranın çıkması için sermaye toplama süreci olarak tanımlanabilir.

Bu süreç 2017 yılında seçenekleri 27’den 850’ye çıkarmıştır. Coinmarketcap’e göre 3 Mart 2021 tarihindeki coin ve token sayısı 9.108’dir.

Ölü Coinler Nasıl Tanımlanır?

Bir coinin ölü olduğunu şu şekilde anlayabiliriz:

  • Geliştiricileri tarafından terk edilmesi veya delist olması
  • Dolandırıcılık olarak kullanılması
  • Resmi bir websiteye sahip olmaması
  • Cüzdan sorunları

3 çeşit ölü coin olduğunu söyleyebiliriz:

Şaka Ölü Coinler:

Bu coinlerin hiçbir planı veya teknolojisi yoktur. Yine de bazı meraklılar tarafından başlangıçta yatırım yapılabilir.

Bu duruma karşı çıkanlar Dogecoin’in başarısını örnek olarak gösterebilirler. Dogecoin bu yazının yazıldığı sırada market büyüklüğü olarak 6.sırada yer almaktadır. Ancak Dogecoin veya başka başarılı olmuş her 1 şaka coinine kıyasla, 9 şaka coini başarıya ulaşamıyor.

Bu başlığımıza örnek olarak MonaCoin, JesusCoin, PayCon, AssPennies, CryptoMeth, ObamaCoin gibi coinler gösterilebilir ve bu örnekler çoğaltılabilir. Ölü coinlerin %3 kadarı şaka ölü coinlerdir.

Dolandırıcılık (Scam) Ölü Coinleri:

Adından da anlaşılabileceği gibi bu coinler dolandırıcılık için kullanılmıştır. Dolandırıcılık parayı alıp kaçma, pump veya dump şeklinde yapılabilir. Genellikle bir coinin büyük bir payına bir veya birkaç cüzdan sahipse, bu coinlerden uzak durmak daha iyi olacaktır.

Machinecoin, Luckbox, Lotus, LoopX, Loligo, Lolcoin şeklinde örneklendirilebilir.

Terk Edilmiş Ölü Coinler:

En yaygın ölü coinlerdir. Geliştiricilerin ölmesi, hype kaybı, istenilen fonlamaların yapılmaması veya borsalardan kaldırılması şeklinde gerçekleşir. Her coin borsalarda listelenmesi veya listede kalmaya devam etmesi için bazı kriter ve şartları yerine getirmelidir. Aksi takdirde borsa tarafından delist edilebilirler.

Maecenas, Lucky7Coin, LOOIX, Locus chain bazı örneklerdir.

Bir coinin ölü coin durumuna gelip gelmeyeceğini önceden fark etmek zordur. Yatırım yaptığınız altcoinleri forumlarda ve sosyal medya platformlarında takip ederek riskleri azaltabilirsiniz.

Kaynak: uktech

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kriptopara, Bitcoin

2 Mayıs 2021 Tarihli Dogecoin, Solana Ve Matic Fiyat Analizi

NFT

NFT Nedir, Yatırım Yapmalı mıyım?