in

Öldüğünüzde Kripto Paranıza Ne Olur?

Kripto paranızın bir değeri olduğunu biliyorsunuz, siz ölünce bu değere ne oluyor?

Kripto paranız sizinle birlikte ölmeyebilir, ancak kripto varlıklarınızın erişim detaylarını, varlıklarınızı devretmek istediğiniz kişilere paylaşmadan önce vefat ederseniz, kripto varlıklarınız sonsuza kadar bir bulutta kalabilir. 

Kripto varlıklarınız için bir plan yapmadan ölmek, onların yok olmasına izin vermek gibidir. Sevdiğiniz insanlara kripto varlıklarınızı bırakmayı umuyorsanız, bunun gerçekleşmesi için somut adımlar atmalısınız. Gerçek şu ki; kripto varlıklarınıza erişime dair net bir talimat bırakmadığınız sürece, bu varlıklar bir yerde sıkışıp kalacak ve varislerinize hiçbir faydası olmayacak.

Yapılan araştırmada yatırımcıların ortalama yaşı 38 olarak hesaplandı. The Hustle, 194 kripto para yatırımcısına, öldükten sonra kripto paralarına dair bir planı olup olmadığı hakkında soru sordu. Ankete katılanların %56’sının herhangi bir vasiyeti yokken, vasiyeti olanların da sadece 4’te 1’inde dijital varlıklar konu edilmişti.

Gerald Cotten’in 250 Milyon Dolarlık Hikayesi

Gerald Cotten, kripto paranızı sevdiklerinize aktarma planınız olmadan ölmeniz durumunda neler olabileceğinin mükemmel bir örneği. Kripto borsası Quadriga’nın CEO’su Cotten, Hindistan’da öldüğünde veya kendi ölümünü taklit ettiğinde 30 yaşındaydı. Cotten, müşterilerinin 250 milyon dolarlık kripto parasının özel anahtarlarını elinde tuttuğu için varlık yok oldu. Pek çok yatırımcı fonlara erişmenin bir yolunu ararken, varlıkları geri alabilecek tek kişi Cotten oldu.

Kripto para satın aldığınızda, varlığınıza erişmek için gereken dijital anahtar sanal bir cüzdanda saklanır. Gerçek varlık blokzincirindeki bir defterde kalır. Anahtarı oluşturan 256 bit uzunluğundaki sayısal karakter dizisine yalnızca siz sahip olursunuz. Varlıklarınızı korumak açısından harika bir sistem. Sorun şu ki, size bir şey olursa başka birinin anahtara erişmesi gerekiyor. Cotten, kripto paralar hakkında ne kadar bilgi sahibi olsa da müşterilerini, karısını veya diğer yararlanıcılarını korumak için gerekli adımları atmadığı bir gerçek. 

Mirasçılarınızı Nasıl Korursunuz ?

Yasal Belgelerinizi Güncelleyin

ABD’de dijital para, kripto varlıklarını düzenleyen federal ve eyalet yasalarına tabiidir. Çoğu eyalet, bir kripto varlık sahibinin ölümü durumunda hak sahiplerinin haklarını belirleyen yasayı ya da kısaca RUFADAA yasalaştırdı. RUFADAA kapsamında bir vasiyetiniz olsa bile, kripto hesabınızda adını verdiğiniz hak sahibi; vasiyetname, tröst veya vekaletname gibi diğer yasal belgelerde olduğu gibi önceliklidir.

Diyelim ki yıllar önce bir kripto para hesabı açtınız. O zamanlar evli değildiniz ve çocuğunuz da yoktu, bu yüzden lehtar olarak kardeşinizi seçtiniz. Daha sonra da evlendiniz ve eşinizi birincil lehtar olarak seçtiniz. Ancak kripto hesabınıza geri dönüp oradaki hak sahibi tanımını güncellemediğiniz sürece, kardeşiniz, siz öldüğünüzde kripto paralarınız üzerinde yasal haklara sahip olmaya devam eder.

Atmanız gereken ilk adım, her bir kripto para hesabına girip ve hak sahibinizin bugün olmasını istediğiniz kişi olduğundan emin olmaktır.

Vasiyetname Hazırlatmak

Vasiyetname size kimin neyi alacağı konusunda yasal bir söz hakkı verir ve hak sahiplerinizi korumaya yardımcı olur.

Vasiyetinizi yazan avukatın tüm dijital varlıkları içerdiğinden ve bir dijital vasiyetname hazırladığından emin olun. Vasi ve dijital vasinizi aynı kişi olarak atamak en kolay seçenek olabilir. Ancak bu kişinin kripto paralarınızla ilgili değerli bilgilere erişebilecek biri olacağını hatırlatmakta fayda var. Bununla birlikte dijital vasinizi belirledikten sonra bu kişinin işini devralabilecek yedek birini seçmeniz de önemlidir.

Dijital vasinize, varlıklarınıza erişmek için ihtiyaç duyacağı bilgileri nerede bulacağını bildirebilirsiniz. Birden fazla kripto borsası aracılığıyla kripto para satın aldığınız durumda dijital vasinizin; oturum açma bilgileri, parolalar, dijital anahtarlar ve kullanmayı seçtiğiniz iki adımlı kimlik doğrulamalarıyla birlikte her web sitesinin bir listesini kolayca alabileceğinden emin olun.

Dijital vasinize kripto bilgilerinizin bir kopyasını vermeniz gerekmez. Aslında, bunu yapmak tehlikeli olabilir, çünkü bilgileriniz başkasının eline geçerse, size ait olduğunu kanıtlamanın bir yolu yoktur. Bunun yerine, kripto para hesaplarıyla ilişkili ayrıntıları güvenli bir veya birden çok güvenli yerde (kasa) saklayın. Dijital vasinizin bilmesi gereken tek şey, ölümünüzün ardından bilgilere nasıl ulaşacağıdır.

Vasi Bir Soru İşaretiyse

Kasa şifrenizi dijital vasinizle paylaşmak, onların, siz ölmeden önce kasanıza erişme potansiyeline sahip olduğu anlamına gelir. Bunu yapmamayı tercih ederseniz, kasanızın bulunduğu kurumun ölümünüz halinde bir halef tayinine izin verip vermediğini öğrenin. Bu durum, dijital vasinizin ancak ölümünüzden sonra kasanıza girebileceği anlamına gelir.

Diğer taraftan kripto para saklama girişimi olan Casa gibi şirketler söz konusu. Casa kısa süre önce Bitcoin’in hak sahiplerine güvenli bir şekilde geçirilmesini sağlayan bir miras hizmeti başlattı. Hizmet, birisinin talimatlarınıza rastlama ve kripto paralarınıza erişme riskini en aza indirir.

İster yüksek teknoloji ister düşük teknoloji yöntemini tercih edin, ölümünüzden sonra varislerinizin size ait kripto para hesaplarına erişmesini sağlamak, dijital yatırımlarınızdan yararlanmalarını sağlamanın tek yoludur.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB) ve Doge Coin (DOGE) Teknik Analizleri I 10.02.2022

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) Teknik Analizleri I 10.02.2022