in ,

Olası Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Türkiye’ye Ekonomik Etkileri

kriptopara

Dünya gözünü Doğu Avrupa’ya dikti, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik bir süredir en önemli gündem maddesi. Karadeniz’de söz sahibi aktörlerden biri olan ve her iki ülke ile yakın ilişkisi bulunan Türkiye de gelişmeleri yakından takip ediyor.

Yaşanan gelişmeler ve haber akışları nedeniyle geleneksel piyasalar yön arayışını sürdürürken, kripto para piyasaları da paralel olarak yön tayin etmekte zorlanıyor. Umarız taraflar diploması aracılığıyla orta yolu bulup mutabakata varabilir.

Olası bir savaş durumunda Rusya’nın en önemli kozu enerji olurken, buna karşılık NATO bloğunun kozu ise Rusya’nın swift sisteminden çıkarılmasına kadar uzanan yaptırımlar listesi olacak. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Rusya’nın swift ağına alternatif olarak kripto para birimleri ile desteklenen blok zincir teknolojisini değerlendirdiği yönünde haber akışları olmuştu. 

Bugünkü yazımızda olası bir Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’ye ekonomik yansımalarını inceleyeceğiz.

Olası savaş ihtimali, petrol fiyatını son 8 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Rusya’nın Avrupa’ya enerji akışını kesmeyi bir koz olarak kullanması, pandemi sonrası artan talep, bölgedeki savaş ihtimali ve ABD’nin Rusya’ya olası enerji ihracatı ambargosu petrol fiyatlarını artıran ana unsurlar olarak sayılabilir. Yatırım bankası JP Morgan yaptığı çalışmada, olası bir savaş senaryosunda petrolün $150/varil seviyesine kadar yükselebileceğini belirtti. Bununla birlikte piyasa genelinde beklentiler petrolün böyle bir senaryoda daha çok $100-120/varil bandında seyredeceği yönünde. Yazının kaleme alındığı dönemde petrol $100/varil eşiğini test ederken, bu seviye en son 2014 yılında kırılmıştı. Böyle bir senaryo Türkiye gibi enerji ithalatçısı ülkeler açısından önemli bir gelişme. Petroldeki her $10/varil’lik artış, 4 milyar Dolar değerinde ek maliyet olarak ülkeye yansıyor. Bununla beraber artan enerji maliyeti, üretim tarafını da etkileyebilir.  

Diğer taraftan Ukrayna ve Rusya, dünyanın tahıl ambarı olarak adlandırılır. Türkiye, Rusya’nın tarım ürünü ihracatında %12 paya sahip. Bu oran Türkiye açısından yaklaşık 4.3 milyar $’lık tahıl ürünü ithalatı anlamına geliyor. Doğu Avrupa’da tahıl üretiminin azalması ve Rusya’ya olası yaptırım ihtimali küresel tahıl fiyatlarını yükseltti. Türkiye tarafında ithalatın düşme ihtimali, içeride tahıl ürünü temelli gıda maddelerini fiyatlarında dalgalanmaya neden olabilir. Diğer taraftan enerji fiyatlarındaki olası bir yükseliş hem tarımsal üretim maliyetlerini hem de gübre fiyatlarını yukarı taşıyarak gıda fiyatlarına baskı yaratabilecek bir başka etmen. Ancak burada bir parantez açmak gerekir. Türkiye, 2021 yılında Rusya’ya 1.5 milyar Dolar değerinde tarım ürünü ihracatı yaptı. Yaz mevsiminde artan tarım ürününe ek Rusya’ya ihraç edilecek miktarın iç piyasaya kayması, içeride gıda fiyatlarını gevşeme olarak yansıyabilir. 

Tüm bunlara ek olarak olası bir savaş senaryosu, yaz aylarında Türkiye’ye turist akışını etkileyebilir. Demode ancak hala geçerli bir cümle; turist döviz getirir. Böyle bir durumda Ukraynalı ve Rus turist akınında düşüşler görülebilir. Turizm istatistiklerine bakıldığında Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin neredeyse %25’i Rusya ve Ukrayna’dan geliyor. Bununla birlikte, Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik endişeler nedeniyle diğer Avrupalı turistler de 2022’de Türkiye yerine başka rotaları tercih edebilirler. Türkiye, 2022 yılında 40-45 milyar Dolar civarında turizm geliri bekliyor.

Sonuç olarak petrol fiyatlarının yükselmesi ve turizm gelirlerindeki olası düşüş, ödemeler dengesi istatistiğinin tahmin edilen seviyelerin altında gerçekleşmesine neden olabilir. Diğer taraftan Türkiye ile Ukrayna arasında ilişkilerin son dönemde gelişmesi nedeniyle olası bir savaş durumunda Ukrayna’daki sermaye, yönünü Türkiye’ye finansal ve gayrimenkul yatırım olarak çevirebilir. Bu sermaye akışı, Türkiye açısından fırsatlar hanesine artı puan yazar. 

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

KuCoin

World Mobile Token (WMT) KuCoin’de Listeleniyor: World Mobile Token (WMT) Nedir?

TrustFi

TrustFi Haftalık Raporu: 14 Şubat — 20 Şubat