in ,

Ödeme Yöntemi Olarak Kripto Paralar

Satoshi Nakamoto Bitcoin’i meydana getirdiğinde yeni bir ödeme sistemi oluşturmak amacında değildi. Var olan problemlerin, yeni gelişmelerle ortadan kaldırılması için bir adım atmıştı. Zamanla ortaya çıkan diğer kripto para birimleri ile bu konuda bir hayli esneklik meydana geldi.

Güncel ödeme yöntemlerinde karşılaştığımız bazı problemler olduğunu gözlemliyoruz. Bu problemleri kabaca sıralamak gerekirse:
-Yapılan ödemenin ülke para birimi ile yapılmasının zorunlu olması.
-Kart ile yapılan ödemelerde üreticinin alacağını bir hafta gibi süre sonunda alıyor olması
-Nakit taşıma problemi
-Banka hesabı bulundurma zorunluluğu
-Transferlerde gecikme ve yüksek maliyet
-Ödemelerin ve transferlerin işlem saatlerinin bulunması.

Bitcoin

Ödeme aracı olarak kripto paralar, örneğin Bitcoin, yukarıda saydığımız problemlere bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin ile ödeme yapmak ya da ödeme almak bireyi vatandaşı olduğu ülkenin kendini sınırlamasına olanak bırakmıyor. Bitcoin sayesinde birey dünyanın herhangi bir yerinden birkaç dakika süren bir işlem ile ödeme yapabiliyor. Üretici Bitcoin ödemesini kabul ettiği takdirde ürettiği ürünün ulaşılabilirliğinin sınırlarını kaldırıyor. Dünyaya açıyor. Dünyanın en doğusundan birisi, sadece birkaç dakika içerisinde dünyanın diğer ucundan bir müşteri ile işlem yapabiliyor. Üretici Bitcoin ile ödemeyi kabul ettiğinde müşteri tabanının küresel bir ölçeğe çıkarabiliyor. Bu sınırları kaldıran özellik finansal olarak potansiyelin küresel bir zemine yayılmasının en önemli avantajı.

Bitcoin

Kripto paralar ile nakit taşıma zorunluluğu ortadan kalkıyor, bireyler telefonlarıyla kolayca işlem yapıyor.
Ödeme kartlarında olduğunun aksine üretici ya da işletmeci birkaç dakika içerisinde alacağını hesabına aktarabiliyor.
Bitcoin ile insanlar bir banka hesabı bulundurmak zorunda da değiller. Kişisel cüzdanlarında tuttukları paraları ile herhangi bir aracı olmadan, merkezi bir kurum olmadan ödemelerini yapabiliyor. Geciken ödemeler ve yüksek maliyetlerden sıyrılıp istediği yerde bu ortak para birimiyle işlem yapabiliyor.
Bununla beraber ayrıca Bitcoin ile haftanın her günü ve saatinde para transferi yapılabiliyor. Piyasaların açılmasını beklemek zorunda olmadan işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ödemelerinizi yaparken aracıları ortadan kaldırmak ve bu kolaylıklara sahip olmak bireyi özgür kılan şey. Kripto paralar gün geçtikçe ödeme aracı olarak karşımıza çıkmaya başladı. Şu an en büyük problem volatilite. Volatilitenin zamanla düşeceği de beklenen gelişmeler arasında. Gelecekte ödemelerinizi kripto paralar ile yapmaya hazır mısınız?

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Tether

Polkadot (DOT) Ve Kusama (KSM) Ağlarına “Tether” Piyangosu!

kriptopara, vitalik, ethereum

Yeni Başlayanlar İçin Ethereum (ETH) Nedir?