içinde ,

Ödeme Aracı Olarak Bitcoin: Henüz Hazır Değil!

Bitcoin günlük yaşamımızdaki harcamalarda yerini alabilecek mi? Teorik olarak bu sorunun cevabı evet. Ancak Bitcoin her şeyden önce halen uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görülüyor. Tabi bu sadece Bitcoin’e özgü bir durum değil.

Ünlü E-ticaret şirketi ETSY’nin CEO’su Bitcoin için henüz ödemelerde kullanmaya tam hazır olmadığını söyledi. Özellikle bir Mastercard yöneticisi tarafından yapılan bu açıklamada sebep ise basit: Volatilite. Binance’ın yakın tarihte yaptığı bir araştırmaya göre kripto para kullanıcılarının yalnızca %11’i kripto varlıklarını ödeme aracı olarak kullandı. Bazı ülkelerde ise büyük markalar Bitcoin’i kabul etmeye başladı. Venezuela’daki Pizza Hut markası bunun birinci örneği. Orada var olan yüksek enflasyon bu duruma katkıda bulunuyor.

Bitcoin

Bitcoin Tam Olarak Hazır Değil!

Amerika ve Avrupa’daki ekonomistlerin çoğu Bitcoin’i bir tür finansal yatırım aracı olarak görüyor. Onlar için Bitcoin henüz bir ödeme aracı değil. ETSY şirketi CEO’su da BTC’yi bir ödeme aracı olarak görmüyor. Yahoo Finance’ta yapılan röportajda Jose Silverman, “BTC’nin bunun için henüz kesinlikle hazır olmadığını düşünüyorum.” dedi.

“Ödeme aracı olarak sunulmadan önce birçok insanın ona sahip olması gerekiyor. Asla, bu gerçekleşmeyecek demiyorum. Ancak 2021 yılında BTC için bu durum öncelikler arasında bulunmuyor.”

Bitcoin’in aşırı volatilitesi, yani fiyat dalgalanmaları onun bir ödeme aracı olmaktan gerçekten uzaklaştırıyor. Jose Silverman için ise aynı zamanda BTC halen nakit varlık olmak için fazlasıyla spekülatif bir durumda.

“Hissedarlarımızın parasını spekülatif bir varlıkta kullanmak bize göre değil. ETSY’nin sahip olduğu bilanço çok kuvvetli menkul kıymetlerde kalıyor.” Jose Silverman’ın bu düşüncelere sahip olan tek kişi olmadığını da eklemekte fayda var.

Ödeme Aracı Olarak Bitcoin: Aşırı Volatil

MasterCard genel müdür yardımcısı Ann Cairns, aşırı volatilitenin çok büyük bir engel olduğunu açıkladı. Bitcoin’in bir ödeme aracı olamayacağını, bunun için aşırı volatil olduğunu sözlerine ekledi. Mastercard kripto paralar ile bir süredir ilgileniyor. Bu konuda merkez bankası ile stablecoinler konusunda da çokça kez fikir alışverişinde bulundu. Ancak Bitcoin’i altın gibi bir değer saklama aracı olarak görüyor. Ann Cairns yaptığı açıklamada son olarak şu sözleri söyledi.

“Mesela sizinle bir kafede kahve içmek için otursak ve ödemeyi BTC ile yapmaya karar versem; kahveyi içene kadar 10 dakikalık bir sürede bana %40 daha fazla maliyete sebep olabilir.”

Bu haberden anlaşıldığı üzere BTC’yi nakit yerine kullanmak için volatilitenin biraz daha düşmesini beklemek gerekiyor.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

DeFi

Uzun Vadede Gelecek Vaat Edebilecek 5 DeFi Projesi

Bitcoin Ethereum, Ripple

2 Mart 2021 Kripto Para Piyasasında Son Durum: BTC 50.000 Dolar Direncine Dayandı