içinde ,

Ocean Protocol Ve Ocean Token Nedir?

Verilerin ticari amaçla kullanılması yaygınlaştıkça, şirketler verileri kendine saklamaya ve yalnızca kar için ya da iş hedeflerine ulaşmak için veri paylaşımı yapmaya başladı. Ocean Protocol bu verilerin yeni yollarla özellikle Web 3.0 için kullanım potansiyelini ortaya çıkarmak istemektedir. Merkezi sunucuları merkeziyetsiz blockchain ile değiştirerek veri sahiplerinin kendi verilerini kontrol etme yeteneğini artırmayı hedefler.

Ocean Protocol Kuruluşu

Ocean Protocol 2017 yılında BigChainDB kurucusu Bruce Pon ve yapay zeka ve tasarım uzmanı Trent McConaghy tarafından kuruldu. Büyük verilerin kontrolünü Microsoft, Google ve Apple gibi şirketlerden geri almayı ve bir borsa üzerinde ücretsiz bir şekilde paylaşılmasını hedefler. Veri sahiplerinin artık para kazanmak için kendi verilerinden vazgeçmeleri gerekmeyecek.

2017 Kasım ayında Ocean Token çıkarıldı. 2018 yılına kadar Ocean Token 100 ülkeden 3500 katılımcı ile lansman öncesi dağıtımdaydı.

Ocean Protocol kullanıcıları, verilerini alıp satmalarına imkan sağlayan merkeziyetsiz bir pazar oluşturabilir. Pazar veri sağlayanları ve tüketicilerini birbirine bağlar. Veriye kimin sahip olduğu, kimin alıp sattığının kaydını tutar.

Bir pazarda alınıp satılan veriler Ocean Protocol’un kendi ağında depolanmaz. Müşteriler verileri farklı pazarlarda arar. Sonra veriyi satın alabilmek için, yalnızca ödeme gibi bazı koşullar sağlanırsa kilidi açılabilen şifrelenmiş bir referans satın alırlar. Görüldüğü gibi sahipleri verilerinin tam kontrolünü elinde tutmaktadır.

Ocean Token, Ocean Protocol ağının parasıdır. Veri satanlara, blockchain’e yaptıkları hizmetten dolayı ödül olarak Ocean Token verilir. Şu an dolaşımdaki arzı 426,026,836’dır.

Ocean Protocol Kullanım Alanları

Ocean Protocol açık kaynaklı yazılımı sayesinde geniş bir veri ortamına erişim sağlar. 2 ana ürün geliştirilmiştir: Veri ekosistemi platformu ve merkeziyetsiz veri pazarı.

Veri ekosistemi platformu veri erişimini kolaylaştırır. Böylece sahipleri verilerini yükleyip depolayabilir ve kontrolü elinde tutabilir. Platform Ocean blockchain, akıllı sözleşmeler ve yazılım geliştirme kitleri gibi gerekli araçları içerir.

Merkeziyetsiz veri pazarı, alıcı ve satıcıyı buluşturarak veri ticaretini kolaylaştırmış olur.

2019 yılında sgCarMart çevrimiçi 2.el araç pazarı için Ocean Protocol kullanmaya başladı. Bu sayede alıcılar, baktıkları aracın kaç kez el değiştirdiği, mekanik sorunlarına dair isabetli ve onaylanabilir verilere ulaşabiliyor.

2020 yılında Daimler ile bir proof-of-concept tamamlayarak, uluslararası üretim merkezleri ve tedarik zincirindeki yabancı ortaklar içerisinde internet satışları ve finans verilerini güvenli bir şekilde hangi ağların kullanılabileceğinin yollarını gösterdi. Ocean Network ayrıca sürücüsüz araçlar konusunda da umut vaat ediyor. Ocean Protocol tarafından sağlanan güvenli veri ortamı, fikir haklarını kaybetme korkusu olmadan üreticilere kendi sürücüsüz araçlarının yapay zeka gelişimlerini hızlandırmak için ihtiyacı olan verileri paylaşma ve elde etme olanağı sağlıyor.

Ayrıca, normalde çevrimdışı izole bir şekilde kayıt edilen hastalık verilerinin dünya çapında paylaşıldığı ve güvenle analiz edildiği sağlık alanında da kullanılıyor. Yakın zamanda, Ocean ağı bir yapay zeka çözümü tarafından kullanıldı. Parkinson hastalığındaki önemli verileri sağlık hizmeti kullanıcılarına daha iyi karar vermeleri için yardımcı oldu.

Sonuç olarak, Ocean Protocol daha adil sonuçlar için ticari olarak verilerin istismar edilmesini düzenlemek için yolar arıyor. Büyüdükçe daha çok kullanıcıyı kendine çekiyor ve bireysel üreticiden kurumsal şirketlere kadar her kullanıcıyı kapsayan ve her türlü veri üreten, tüketen bir veri ekonomisi oluşturmayı hedefliyor. Yazımızı Ocean Protocol tarafından 2017 yılında kendi resmi Youtube sayfalarında yayınlanan tanıtım videosu ile bitiriyoruz.

Source (Kaynak): bitcoinsuisse

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Ripple XRP

Bankalar İçin Kripto Varlık: Ripple (XRP) Nedir?

Melalie

Melalie Staking Platformunu Başlatıyor