içinde ,

Oasis Network’ten (ROSE) Çığır Açan Web3 Adımı: Sapphire Nedir?

Oasis Network, mülkiyeti bireylere geri vermek için verilerin tokenize edilmesini sağlayan bir Layer-1, proof-of-stake platformudur. Programlanabilir bir blockchain olan Oasis Network (ROSE), gizli bilgi işlem teknolojisi ve sahip olduğu özellikler ağı birçok yönden benzersiz kılıyor. 

DeFi geliştiricileri tarafından tercih edilen bu platform, geliştiricilere yeni nesil DeFi ve Web3 protokollerinden oluşan bir ekosistem oluşturma gücü sunuyor. Ekip, gizlilik protokollerine ve ParaTime’in tanıtımına önem veriyor.

Oasis Network, konsensüs ve akıllı sözleşme yürütmesini sırasıyla konsensüs katmanı ve ParaTime Katmanı olarak ayıran modüler bir mimariye sahiptir. ParaTime katmanı, geliştiricilerin çalışması için yeni ve dinamik bilgi işlem ortamları sağlayarak farklı çalışma zamanlarının oluşturulmasına olanak tanır.

Sapphire: Sektördeki İlk Gizli EVM ParaTime

Oasis Network, yakın zamanda büyük bir blockchain geliştiricilerine gizli DApp’ler oluşturma fırsatı sunmanın bir yolu olarak testnet’te Sapphire’ı başlattığını duyurmuştu. İnsanlar bugün olduğu gibi gelecekte de veri egemenliğine çok önem vereceğinden dolayı gizli DApp’ler Web3’te bir zorunluluk haline geliyor. Geleneksel blockchainlerde, tüm kullanıcı verilerinin herkese açık olarak depolandığı bir blockchain gizlilik paradoksu vardır. Bununla birlikte Sapphire, akıllı sözleşmeler yürütürken verileri gizli hale getirebilecek DApp’lerin oluşturulmasına izin verir.

Sapphire, ParaTime ile uyumlu ilk ve tek gizli Ethereum Virtual Machine (EVM) olduğu için çığır açan bir geliştirici ortamıdır. Bu çalışma ortamı, blockchain’i Web3’e doğru hızla ölçeklendirmeye yardımcı olur.

%99 Ethereum uyumlu olan Sapphire, Oasis’in gizlilik teknolojisinden faydalanarak geliştiricilerin, kullanıcılar veri egemenliği talep ettikçe bir zorunluluk haline gelen gizlilik etkin blockchain DApp’lerinin temellerini hızla atmasına olanak tanır.

Sapphire, blockchain’in Web3 dünyasının bir parçası olmasına izin vermenin anahtarı olan Oasis’in gizlilik teknolojisinin ek avantajlarıyla birlikte Solidity geliştiricilerine tanıdık, Ethereum uyumlu bir geliştirme ortamı sunar.

Oasis Ağındaki resmi gizli EVM uyumlu ParaTime olarak Sapphire şunları sağlar:

  • Gizlilik ve uçtan uca şifreleme ve gizli rastgelelik
  • %99 EVM uyumluluğu
  • NFT, Metaverse, kripto oyunları ve DeFi gibi EVM tabanlı DApp’lerle kolay entegrasyon

Sapphire aşağıdakilere izin verir:

  • Ölçeklenebilirlik ve bu sayede artan işlem hacmi
  • Düşük maliyetli: Ethereum’dan %99+ daha düşük ücret 
  • Zincirler arası birlikte çalışabilirliği sağlamak için zincirler arası köprü (yakında)

Sapphire, node’ların Güvenilir Yürütme Ortamı (Trusted Execution Environment – TEE) adı verilen güvenli bir bilgi işlem teknolojisi kullanmasını gerektiren Oasis’in gizlilik teknolojisini yürürlüğe koyuyor. TEE’ler, akıllı sözleşme yürütme için bir kara kutuya benzer ve verilerin gizli kalmasını sağlar.

Sapphire ile geliştiriciler, gizliliği koruyan teknoloji, RNG, imzalama ve şifreleme gibi yeni yerleşik işlevlerle DApp’lerini birkaç dakika içinde taşıyabilirler. Geliştirme kılavuzunda Sapphire ve Ethereum üzerinde dApp oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Sapphire şu anda testnet’te kullanılıyor ve mainnet lansmanının 2022’de yapılması planlanıyor. 

Blockchain Alanında Gizlilik Neden Gereklidir?

Şu anda, blockchain’lerin en önemli güvenlik bileşeni, zincir üzerinde yürütülen verilerin herkese açık ve şeffaf olduğu anlamına gelir ancak Web3’e ölçekleneceksek finansal ve sağlık bilgileri gibi hassas verilerin gizli kalması gerektiğini kabul etmemiz gerekir.

Sapphire, örneğin cüzdanlar arasındaki işlemlerin görünür ve şeffaf kalabildiği ve güvenliği sağladığı ancak ne kadar işlem yapıldığına ilişkin verilerin gizli tutulduğu akıllı sözleşmeleri kullanabilen DApp’lerin oluşturulmasına olanak tanır.

Halka açık bir EVM, DEX üzerinde işlem yapılırsa işlemin girdi ve çıktılarını herkes görebilir. Akıllı sözleşme yürütmesinin belirli yönlerini gizlemek Web3 için güçlü bir araçtır. Sapphire, EVM geliştiricilerine, kreasyonlarını Web3’e ölçeklendirerek gizli akıllı sözleşmeler aracılığıyla DApp’lerine gizli öğeler ekleme yetkisi verir. Sektörün ilk Gizli EVM uyumlu ParaTime’ı olan Sapphire, Solidity geliştiricilerinin kullanıcı gizliliğini korumak için DApp’ler oluşturabileceği tek yerdir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

En Çok İşlem Ücreti Ödenen 10 DeFi Uygulaması

Rebus Airdrop Hakkında Bilmeniz Gerekenler