in ,

Oasis Network (ROSE) Nasıl Fark Yaratabilir?

Oasis Network, Oasis Protocol tarafından oluşturulmuş, güvenli ve özel veri paylaşımı ve kontrolü sağlayan merkeziyetsiz bir blockchain ağıdır. $ROSE ise Oasis Protocol’un native utility token’ıdır ve ağ işlemlerinin yanı sıra stake ve delegasyon için kullanılır.

$ROSE, mevcut olan engelleri kaldırarak hem büyük hem de küçük şirketler için DeFi beklentilerini genişletmek ve ilerletmek amacıyla oluşturuldu. Oasis Network, yeni nesil DeFi’nin desteklenmesini sağlayacak önemli avantajlara sahip olabilir.

$ROSE, gizlilik faktörünü, kullanıcıları ile güven oluşturmak amacıyla bir teşvik olarak gören, yeni nesil merkeziyetsiz uygulamaların oluşturulmasına olanak tanıyan özel akıllı sözleşmelere sahiptir. Bunlar kötü niyetli oyuncuların sistemi manipüle etmesini engelleyen private state ve işlem detaylarıdır.

Bununla birlikte $ROSE, verileri kamuya açık veya gizli tutma esnekliğine sahiptir. Bu durum, DeFi DApps’in ticari çıkarların korunmasını, finansal kurumların sisteme katılımını ve düzenlemelere uymasını sağlar.

$ROSE’un Altyapı Bileşenleri

 • Consensus Katmanı: Bir dizi validator tarafından çalıştırılan delegated PoS konsensüs algoritması ağ güvenliğini sağlar.
 • ParaTime Katmanı: Paylaşılan bir duruma sahip bir hesaplama ortamını temsil eden birçok paralel çalışma zamanını barındıran bir ortam.

İşlevsellik

 • Sorgu ve Veri Kontrolü: Şirketler, verilerine erişimi ve analizle ilgili ayrıntılı kısıtlamaları kontrol edebilir.
 • Veri İşbirliği: İşletmeler hassas verileri kuruluşlarla paylaşabilir.
 • Hizmet Olarak Kullanıcı Gizliliği: Şirketlerin, kullanıcı verilerinin nasıl aktarıldığını ve kullanıldığını sunmasına olanak tanır.
 • Parsel SDK: Developer’lar, DApp’leri kolaylıkla oluşturmak için Oasis Network’e erişebilir.

Tüm bu süreç boyunca kullanıcılar verileri üzerinde kontrol sahibi olurlar.

Oasis Network, Cosmos SDK kullanılarak oluşturulmuş, open finance için gizlilik odaklı bir akıllı sözleşme platformudur. Proje, veri ve kullanıcı gizliliğini destekleyen uygulamalara ve kullanım durumlarına öncelik verir.

Konsensüs katmanlarının ayrılması neden önemlidir? Bu ayrı layer’lar, Oasis’e birden çok özelleştirilebilir çalışma zamanını destekleme esnekliği verir. Bu konuda Avalanche subnet’lere veya kendi parachain’lerini koruyan Polkadot’a benzerlik gösterir.

oasis network

Oasis’in gizlilik özellikleri, kullanıcıların ürettikleri verilerin kontrolünü ellerinde tutmalarını ve uygulamalarla paylaşmaları karşılığında ödüller kazanmalarını sağlayarak teşvik edilmiş bir veri ekonomisi ve “Tokenized Data” adlı yeni bir dijital varlık türü yaratıyor. Bu sayede devasa DeFi kullanım durumlarının kilidini açmış oluyor.

Gizli akıllı sözleşmeler desteklenerek veriler, işlenirken gizli tutulur. Bu şekilde, blockchain’de uçtan uca veri gizliliği sağlayarak teminatsız kredi verme ve front/back runinng önlenmesi gibi potansiyel DeFi kullanım durumlarını ortaya çıkarır.

Oasis Network’teki Fark Yaratan Özellikler

 • İlk gizlilik etkin (privacy-enabled) blockchain
 • Ölçeklenebilir, private DeFi
 • Veri tokenizasyonu konseptini ilk etkinleştiren ekosistem
 • Hızla büyüyen topluluk
 • Üst düzey takım

Yaklaşık iki milyar ROSE token, ağa katkıda bulunan pay sahiplerine ve delegelere inflation reward  olarak ödenecek. Stake ödüllerini dönemsel olarak almaya hak kazanabilmek için bir node’un blokların %75’ini imzalanması gerekir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

DAO Labs Nedir?

Solana (SOL) Boğasında Yükselebilecek Projeler: Bölüm 2