in , ,

Oasis Network (ROSE) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oasis Network, mülkiyeti bireylere geri vermek için verilerin tokenize edilmesini sağlayan bir Layer 1, proof-of-stake platformudur. Programlanabilir bir blok zinciri olan Oasis Network (ROSE), gizli bilgi işlem teknolojisi ile özel olarak oluşturulmuş bir kripto para birimini birleştiriyor. Sahip olduğu özellikler ağı birçok yönden benzersiz kılıyor. 

Platform, hassas bilgileri koruma konusunda ilerici adımlar attığı için DeFi geliştiricileri tarafından tercih ediliyor. Bu şekilde platform, geliştiricilere yeni nesil DeFi ve Web3 protokollerinden oluşan bir ekosistem oluşturma gücü sunuyor. Ekip, gizlilik protokollerine ve Paratimes’in tanıtımına önem veriyor.

Oasis Network (ROSE) Hangi Sorunları Çözüyor?

Oasis Network, bugün piyasadaki bazı sorunları çözmeye odaklanıyor. Bunlardan birincisi, DeFi’nin dezavantajlarından biri olan gizlilik eksikliğini ele alıyor. Protokol, gizlilik endişelerini çeşitli şekillerde azaltmaya çalışıyor. Platform tarafından sunulan en etkili yöntemlerden biri gizli akıllı sözleşmelerdir.

oasis network
Kaynak: https://docs.oasis.dev/oasis-network-primer/#scalable-private-defi

DeFi sektöründe yaşanan ve ekibin çözmeye odaklandığı diğer bir sorun ise ağ tıkanıklığı problemidir. Ethereum gibi DeFi ağları, teknik yapıları nedeniyle yüksek ücretler ve işlem hızlarında yavaşlık yaşamaya devam ediyor. Yürütmeyi konsensüs mekanizmasından ayırarak daha fazla ölçeklenebilirlik, düşük gecikme ve daha düşük ücretler sunmayı hedefliyor. Bu projesini de ParaTimes adlı ikinci bir katman sunarak gerçekleştiriyor. Özellikle, Paratimes işlemleri paralel olarak işleyerek ağın işlem hacmini iyileştirip geliştiriyor. Böylelikle Oasis Network’ün yaklaşımı, sharding gibi günümüzde kullanılan diğer yöntemlerden daha verimli bir yöntem olarak görülüyor.

kaynak: https://oasisprotocol.org/

Günümüz piyasasında kişisel verilerin değerli olduğun farkında olan Oasis Network, tokenize edilmiş veriler ile kullanıcıların verilerini kontrol altına alıyor. Bu yeni dijital varlık türü, oluşturduğunuz tüm verileri kontrol etmenizi sağlıyor. Bu şekilde Oasis Network, geleneksel iş modelini tersine çevirerek normal kullanıcıların Web3 deneyimlerinden daha fazlasını kazanmasını sağlamaya çalışıyor.

Oasis Network’ün (ROSE) Faydaları

Oasis Network kullanıcılarına pek çok avantaj sunuyor. Sunduğu ağ ile karmaşık süreçleri ve iş yüklerini hafifletme olanağı tanıyor. Kullanım özellikleri itibarıyla tamamen çözüm odaklı adımlar geliştirmiştir.

Gizlilik: Kullanıcılara ve geliştiricilere sunulan ek gizlilik, protokolün sunduğu en büyük avantajlardan biridir. Protokol gizlilik öncelikli bir tasarım sunarak geliştiricilere finansal uygulamalar oluşturma yetkisi verir. Böylelikle, geleneksel finansal ağların DeFi özelliklerini yeni tasarımlarına entegre etmenin bir yolunu sunmuş olur.

Pasif Gelir: Oasis, kullanıcılara pasif ödülleri güvence altına almanın birkaç farklı yolunu sunuyor. Ağ, düşük riskli servet yaratma stratejileri olarak hem farming hem de staking’i destekliyor. Bu seçeneklerin her ikisi de kullanıcıların varlıklarının mülkiyetinden vazgeçmeden ödüller oluşturmalarını sağlar.

Oasis Network (ROSE) Nasıl Çalışır?

Geliştirilen bu yeni ağ güvenli çalışma sistemi ile kripto piyasasına dahil olmaktadır. Protokol, kullanıcıya daha fazla yetki verirken daha üretken ve güvenli alternatifler yaratacakları ortamı sunuyor. Oasis Network, iki ana bileşene sahiptir. Bunlar Consensus Layer ve ParaTime Layer olmak üzere ikiye ayrılır. Consensus Layer, merkeziyetsiz bir validator node’lar tarafından yürütülebilir, yüksek verimli, güvenli, proof-of-stake konsensüsüdür. ParaTime Layer, her biri paylaşılan durumla tekrarlanmış bir hesaplama ortamını temsil eden birçok paralel çalışma süresine (paratimes) sahiptir.

Oasis Network (ROSE) ParaTimes

Ekip, dijital dönüşümün merkezinde ParaTimes’in olduğunu ileri sürüyor. ParaTimes, akıllı sözleşme yürütmesi için ayrı çalışma ortamları sağlar. En önemlisi ise herkesin bir ParaTimes geliştirebilmesi ve oluşturabilmesidir. Sunduğu esnek yapı belirlenen uygulamanın ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli koşulları yaratır.

Kaynak: https://oasisprotocol.org/technology

Bu hizmetlerin karşılığı olarak ağın hizmet token’ı olan ROSE ile ücret ödenmesi gerekir. Gerçek bir oyun geliştiricisi olan ParaTimes, kullanıcıların verilerinin gizli tutabilmesi için güvenilir uygulamalar ile kurumsal düzeyde fırsatlar sunar. Birden fazla ParaTimes işlemleri paralel olarak işleyebildiğinden dolayı Oasis Network’e neredeyse sonsuz ölçeklenebilirlik kazandırır.

Oasis Network, Tindermint adlı bir BFT (Byzantine Fault Tolerant) ve PoS (Proof-of-Stake) konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Bu sistem ile ağa yüksek güvenlik ve ölçeklenebilirlik kazandırılıyor. ROSE token’ı ağın ana yardımcı programı token’ıdır. ROSE ile işlem ücretlerini ödeyebilir ve alım-satım yapabilirsiniz. Kullanıcılar, ROSE token’larını devredebilir ve ödüller kazanabilir. Bu yazının kaleme alındığı saatlerde Oasis Network son 24 saatte %6.5 oranında düşerek 0,065 dolardan fiyatlanıyor. 24 saatlik işlem hacmi ise 33.358.886 dolar olarak seyrediyor. Dolaşımda 5 milyar, toplamda ise 10 milyar arza sahiptir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Avalanche Ekosistemindeki Defrost Finance Platformu Saldırıya Uğradı

Rubic, Hack’lenen Son Merkeziyetsiz Finans Protokolü Oldu!