in , ,

O Ülkeler Kriptopara Yatırımcılarına Kucak Açtı! Kriptopara ile Vatandaşlık Veren Ülkeler Hangileri?

Etkili, güvenli ve merkezi bir bankacılık otoritesi tarafından düzenlenmeyen kripto para birimleri dünya çapında her geçen gün yaygınlığını arttırmakta. Kriptoparalar, yakında hükumetlerin dijital para birimlerine geçmesiyle birlikte hayatımızda daha da önemli bir yer kazanacak. Kriptoparalar ekonomiyi demokratikleştirdikçe, onunla edinebileceğimiz varlıklar da bundan etkilenecek.

Son on – on beş yılda, özellikle 2008 Ekonomik Krizinden sonra, uygun niteliklere sahip yatırımcılara ve ailelerine bir ülke ekonomisine yatırım karşılığında ikamet hakkı sağlayan Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programlarının başlatılmasında bir artış görüldü. Bu göç programları, özel ve kamu sektörlerinin gelişmesine katkıda bulunarak ulusal ekonomileri önemli ölçüde artırmıştır.

Yatırım yoluyla Vatandaşlık başvuruları genellikle banka mevduatı, gayrımenkul yatırımı, bono satın alımı, istihdam yaratma veya hibe gibi geleneksel yollarla yapılırken, kimi ülkeler yakın zamanda kripto ödemesi ile katılım imkanı sağladı.

Kripto para birimlerinin artan popülaritesi göz önüne alındığında, şüphesiz daha fazla ülke bu yeni ödeme modelini takip edecek. Peki hangi ülkeler kriptopara ile pasaport alma imkanı tanımakta, inceleyelim.

1- Vanuatu kripto pasaportu

Vanuatu hükümeti kısa süre önce kripto para birimi ile Yatırım yoluyla Vatandaşlık başvurusu ödemesini onayladı. Bitcoin karşılığında hükümet, yatırımcılara bir Vanuatu pasaportu verecek. Beş yıl süreyle geçerli olan Vanuatu kripto pasaportu, yatırımcıların ve ailelerinin herhangi bir konaklama gereksinimi olmaksızın Vanuatu’da ikamet etmelerine olanak tanıyor.

2- Antigua ve Barbuda kripto pasaportu

Antigua ve Barbuda, Yatırım Yoluyla Antigua ve Barbuda Vatandaşlığı için kripto para birimi ödemelerini kabul etme sürecinde. Bu güzel Karayip adası, çifte vatandaşlığı tanıdığı ve pasaportu 130’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağladığı için ikinci bir vatandaşlık seçmek için ideal bir yer. Antigua ve Barbuda’nın sakinleri ve vatandaşları, dünya çapında gelir veya varlıklar üzerinde sermaye kazancı, miras vergisi, gelir vergisi veya varlık vergisi olmadığından, rahat vergi koşullarından da yararlanmaktadır.

Şimdilik kriptopara ile pasaport veren ülkeleri listeledik. Peki bir kriptopara yatırımcısının vatandaşlık veya oturum “kovalaması” gereken yerler nereleri, bir de bunları inceleyelim.

Kriptopara Yatırımcıları için En Uygun Ülkeler

Kripto para yatırımcısıysanız, muhtemelen bazı ülkelerin kripto mevzuatı açısından diğerlerinden daha iyi durumda olduğunun farkındasınızdır. Kripto yatırımcıları büyük olasılıkla kripto para birimi vergileri uygulamayan ve kripto faaliyetlerini teşvik eden bir ülkeye taşınmak isteyeceklerdir. Kriptopara yatırımcılarının yaşamalarına uygun bir takım ülkeleri sizin için listeledik.

1- İsviçre

İsviçre, Avrupa’nın kripto cennetlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülke, kişisel kullanım için kripto para satın alan, satan veya elinde tutan kişilerin sermaye kazançları üzerinden vergi ödemelerini talep etmemektedir. Bununla birlikte, madencilikten elde edilen gelir, aynı serbest meslekten elde edilen gelir gibi gelir vergisi ile vergilendirilir. Başkaca bir vergi (dijital gelir vergisi vb.) alınmaz.

2- Singapur

Birçok kripto yanlısı girişimi bünyesinde barındırması ile ve kripto gelirlerinde sıfır sermaye kazancı vergisi politikası ile Singapur, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biridir. Hükümet, kıyılarında birkaç kripto para birimi işletmesini bile teşvik etti.

3- Malta

Malta, bir Fintech merkezi olarak kripto dostu bir ülkenin itibarını kazandı. 2018’de blok zinciri teknolojisi için yasal bir çerçeve oluşturarak çok sayıda kripto para birimi şirketinin kurulmasının yolunu açtı. Malta, sermaye kazancı veya KDV için uzun süredir sahip olunan dijital para birimlerini vergilendirmezken, gün içinde gerçekleştirilen kripto alım satımları, hisse senedi ve döviz alım satımına benzer şekilde işlem görür.

Malta’ya taşınmak isteyen kripto yatırımcıları, Malta Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı’na başvurma imkanına sahip. Program, nitelikli yatırımcılara ve ailelerine bir yıl içinde bir Malta pasaportu ile birlikte Malta’da tam oturma hakları alma fırsatı veriyor.

4- Portekiz

Yatırımcılar ve serbest çalışanlar için gerçek bir sığınak olan Portekiz, kripto dostu bir ülke olarak ön plana çıkıyor. İşletmeler, kripto para birimi kazançlarından elde edilen herhangi bir kar için vergi öderse, kripto para birimi KDV vergisinden ve kişisel gelir vergilerinden muaftır. Portekiz, kripto para birimine karşı bir iyi niyet göstergesi olarak, kısa süre önce birkaç Bitcoin ATM’si kurdu ve Portekiz’de kripto para birimi alımından ve satışından kazanç elde eden bireylerin vergilendirilmeyeceğini yineledi.

Portekiz Altın Vize programı kripto işletmeler yürütmek üzere Portekiz’e taşınmaya isteyen yatırımcılar için gerçek hayat değiştirici olmuştur. Ekonomik yatırımlar karşılığında yabancılara Portekiz’de oturma izni verilir ve beş yıl içinde Portekiz pasaportu alma seçeneği sunulur.

 

*Vatandaşlık ve oturum programları hakkında detaylı bilgi için SEBA Hukuk Bürosu ile iletişime geçebilirsiniz. SEBA Hukuk Bürosu’nun internet sitesine ulaşmak için tıklayınız.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

 

Av. Barış Hocaoğlu tarafından yazıldı.

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan ve stajını tamamladıktan sonra 2017 yılında serbest avukatlığa başlayan Hocaoğlu, Kriptopara, Ödeme Sistemleri ve Finans Hukuku alanlarında kendisini geliştirdi. Türkiye'de aktif pek çok kriptopara ve finans şirketinin aktif olarak danışmanlığını yapmakta olan Hocaoğlu, 2017 yılından bu yana kriptoparalar üzerine özel ilgi duymakta ve çalışmalar yürütmektedir. KoinSaati.com'da CMO, Hukuki Danışman ve Co-Founder görevlerinin yanı sıra kriptopara alanında yazdığı yazıları yayınlamaktadır.

BTC, ETH, XRP Ve LINK İçin Teknik Analizler Neyi Gösteriyor?

Polkadot (DOT) İçin Rakamlar Neler Söylüyor?