in ,

Numeraire (NMR) Nedir? Nasıl Alınır?

Numeraire, Ethereum tabanlı bir riskten korunma fonu şirketidir. Kullanıcıların Ethereum blok zinciri üzerinde hisse senedi ticareti yapmalarını sağlayan proje; yapay zeka, kriptografi, makine öğrenimi ve veri biliminin bir arada bulunduğu bir sistemdir. 

2015 yılının sonlarında San Francisco’da kurulan Numeraire, piyasada bir kripto para fonu başlatan ilk hedge fonu olmuştu. Buna ilaveten, yatırım stratejisinde makine öğrenimi ve yapay zekayı bu derece kullanan ilk hedge fonu da Numeraire’dir. 

Numeraire Ekibi 

Numeraire’in arkasında Numerai şirketi bulunmaktadır. Şirket, 2015 yılında Richard Craib tarafından kuruldu ve Nisan 2016’dan Haziran 2020 tarihine kadar dört ayrı finansman turu ile finanse edildi. Şirket bu finansman turlarından toplamda 21,5 milyon dolar topladı. Projenin kurucusu ve CEO’luk görevini yürüten Richard Craib, 2008 yılında Cape Town üniversitesi ardından da Cornell Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 

Numeraire Destekçileri 

Numeraire projesinin destekçileri ve yatırımcıları arasında; Union Square Ventures, Paradigm, Placeholder ve Renaissance Techknologies gibi önemli şirketler ve projeler yer alıyor. 

Numeraire Nasıl İşliyor? 

Proje, uygulama ağındaki katılımcılardan aldığı tüm tahminleri içeren meta model adı verilen bir yapay zeka toplama modeli işletiyor. Hedge fonu daha sonra bu modele dayalı olarak borsada hisse senetlerini algoritmik olarak takas ediyor ve ağa erişen herhangi bir kullanıcının ürün grubuna erişerek modellerini kullanmasına olanak sağlıyor. 

Yani bu proje, geleneksel hedge fonlarının aksine, borsaya katılmak için turnuva katılımcıları tarafından üretilen verilere ve tahminlere güveniyor. Numerai platformunun bünyesinde bulunan veri bilimcilerin haftalık olarak tahminlerde bulunduğu yarışma, turnuva olarak adlandırılıyor. 

NMR’yi Özel Yapan Nedir? 

Numeraire projesinin yerel kripto varlığı olan ve birçok açıdan benzersiz bir yapıya sahip olan NMR’nin ana faydalarından biri, turnuvada modelleri en iyi olan veri bilimcilere dağıtılmasıdır. Bu ödül sistemi sayesinde birçok katılımcı turnuvaya girip yarıştıkça NMR daha değerli hale gelir. 

NMR İstatistikler 

Maksimum arzı en başta 21 milyon olarak belirlenen NMR 2019 yılında aldığı bir güncelleme ile 11 milyon olarak yenilendi. Toplam arzın içerisinden 3 milyon adet NMR, 2028 yılına kadar kilitli kalacak ve turnuva katılımcıları için ödül teşviki olarak piyasaya sürülecek. NMR’nin dolaşımdaki arzı ise toplam arzın %54’üne denk gelen 5 milyon 888 bin 504’tür. 

Bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 168,49 doları 25 Haziran 2017’de gören varlık, en düşük seviyesini ise 1,93 dolar ile 26 Kasım 2018’de görmüştür. 

NMR Nasıl Alınır? 

NMR almak oldukça basittir. Binance, Coinbase, Bithumb, KuCoin gibi önemli borsalarda listelenen varlığı, bu borsalar üzerinden kolaylıkla alabilir, satabilir ve elinizde tutabilirsiniz. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Casper (CSPR) Nasıl Stake Edilir?

Testnet

Vertex Testnet ile Nasıl Etkileşime Girilir?