in

Novogratz: Kripto Piyasasında V Yükselişi Beklemiyorum

Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Mike Novogratz, LUNA ve UST’deki düşüşe ilişkin bakış açısını açıklayan bir metin yayınladı.

10 gün sonra ilk kez Twitter’a dönen Novogratz, “Çok düşündükten sonra, geçen haftayı ve daha da önemlisi önümüzdeki haftaları konuşmanın zamanı geldi” şeklinde bir tweet atarken, düşüncelerini geniş çaplı paylaştığı bir metin link’i de eklemişti. Metnin öne çıkan kısımlarını sizin için derledik.

“Piyasalarda veya Terra ekosisteminde olanlarla ilgili iyi haberler yok. Sadece Luna ve UST’de çok kısa bir sürede 40 milyar dolarlık piyasa değeri yok oldu…Çöküş, kripto ve DeFi’ye olan güveni sarstı. Ne zaman para bu kadar ani bir şekilde kaybolsa, insanlar cevap ister. Devam eden tartışmaya bazı iç görüler eklemeye çalışacağım.”

“Terra/Luna hakkında anlaşılması gereken önemli şey, UST’yi istikrarlı tutmayı amaçlayan mekanizmanın herkese açık, şeffaf ve birçok forumda hararetle tartışılan bir mekanizma olmasıdır. UST, dijital bir dünyada yaşayacak olan algoritmic stablecoin yaratma girişimiydi. Başarısız olan büyük bir fikirdi. Ana yatırım ekibimiz, bilanço sermayesini kullanarak 2020 yılının 4. çeyreğinde Luna’ya yatırım yaptı. Ekibimizin Luna’ya yatırım yapmak için ilk tezi, blok zinciri tabanlı ödeme sistemlerinin genişletilmesine odaklanmıştı.”

“Gerçek dünyada bir kullanım durumu bulan bir kripto örneği olarak bu proje ilgimizi çekti. 2020’de bu ilk yatırımı yaptığımızdan beri ekosistem önemli ölçüde gelişti…Temel blok zinciri olan Terra, üzerine inşa edilen yüzlerce projeye ve birinci sınıf bir yatırımcı listesine sahipti.” İlk bölümde yaşanan gelişmeleri anlatan Novogratz metninin ikinci bölümüne “ne oldu” sorusuyla başlıyor.

Peki Ne Oldu?

“Küresel makro zemin bu yıl tüm risk varlıkları için acımasızdı. Negatif nakit akışı olan hisseler bu yıl %50-70 kadar düştü. Kripto, BTC ve ETH gibi temel varlıkların tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %58 düşmesi ve altcoin’lerin tüm zamanların en yüksek değerlerinden ortalama %80 düşmesi nedeniyle baskı altında. Merkez bankaları, kripto da dahil olmak üzere tüm risk varlıklarını destekleyen…benzeri görülmemiş mali ve para politikası enjeksiyonlarının körüklediği devasa bir likidite balonunu çözmenin ilk aşamalarında. Son on yılın “sonsuza kadar bedava para” anlayışı, bizi 70’lerden bu yana en büyük enflasyon kriziyle karşı karşıya bıraktı. Covid’den bu yana meteorik yükselişler yaşayan birçok varlık, anlamlı ve bağlantılı düzeltmelerden zarar gördü.” 

Kriptopara

“Bu makro ortam, Luna ve UST’yi desteklemek için tutulan rezervler üzerinde baskı yarattı. UST’nin büyümesi, Anchor protokolünde sunulan ve sonunda Terra blok zincirinin diğer kullanımlarını bastıran %18’lik getiriden patladı. Rezerv varlıklar üzerindeki aşağı yönlü baskı, UST’nin geri çekilmesiyle birleştiğinde, “bank run”a benzer bir stres senaryosunu tetikledi. Rezervler, UST’nin çöküşünü önlemek için yeterli değildi.”

“…LUNA/UST’nin ani çöküşü, yatırımın (özellikle kripto yatırımı) birkaç temel ilkesini de pekiştiriyor:

  • 1) çeşitlendirilmiş bir portföy tutmak,
  • 2) yol boyunca kar realize etmek,
  • 3) bir risk yönetimi çerçevesine sahip olmak 
  • 4) Tüm yatırımlar makro bir çerçevede gerçekleşir.”

“…Yüksek düzeyde, oynaklığın devam etmesinin muhtemel olduğunu ve makro durumun zorlu olmaya devam edeceğini anlamak önemlidir. V şeklinde bir toparlanma söz konusu değil. FED, enflasyon düşene kadar piyasayı “kurtaramaz”. Dolayısıyla likidite önemlidir. Gerçekçi olmak önemlidir.” Novogratz, metninin son bölümünde ise kriptonun geleceğini değerlendirdi. 

Tüm Bunlar Kriptonun Geleceği için Ne Anlama Geliyor?

“Kripto gitmiyor…Yeniden yapılanma, bir geri ödeme döngüsü, konsolidasyon ve kriptoya duyulan güvenin yenilenmesi gerekecek. Kripto döngüler halinde hareket ediyor ve büyük bir tanesine tanık olduk.”

“Galaxy, çeşitlendirilmiş iş kollarımızla güçlü bir sermaye ve likidite pozisyonunda kalmaya devam ediyor. Uzun vadeli büyüme için iyi bir konumdayız…En önemlisi, Galaxy ve ben tamamen kripto ekosistemini desteklemeye devam etmeye odaklanmış durumdayız çünkü mülkiyete erişimi demokratikleştiren ve güveni ve şeffaflığı artıran inovasyon ihtiyacı her zamankinden daha fazla…Artık kripto devriminin kalıcı olacağına her zamankinden daha fazla inanıyorum. Birlikte, bu fırtınayı atlatacağız.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Akıllı Kontrat (Smart Contract) Nedir? Nasıl Çalışır? – 1

Kripto Çöküşünün Kazananı