içinde , ,

Norveç Merkez Bankası’ndan Dijital Para Hamlesi

Norveç Merkez Bankası, dijital paranın prototip altyapısı için Ethereum’u örnek aldı. Ülkenin merkez bankası, dijital para birimi (CBDC) sanal alanı için açık kaynak kodunu yayınladı. Banka, dijital para birimi çalışmalarında önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Konu ile ilgili Norges Bank’ın resmi CBDC ortağı Nahmii bir blog yazısı paylaştı. Bu yazıda, GitHub’da mevcut olan sandbox, test ağı ile etkileşime girmek için bir arayüzden bahsetti. Bununla birlikte, ERC-20 basımı, yakılması ve aktarılması gibi işlevlerin etkinleştirilmesine yönelik tasarımın altını çizdi. 

Nahmii, kodun mevcut sürümünün tasarımdan dolayı ana Ethereum cüzdanı MetaMask’ı desteklemediğini belirtti. Sadece uygun kimlik bilgilerine sahip kullanıcılar tarafından özel olarak erişilebilir olduğunu vurguladı.

Norges Bank sanal alanı, uygun akıllı sözleşmeleri ve erişim kontrollerini dağıtmayı sağlamaktadır. Bununla birlikte BlockScout ve Grafana gibi özel bir ön uç ve ağ izleme araçları içermektedir. Ek olarak Nahmii, ağdaki işlemlerin filtrelenebilir bir özetini gösterdiğini belirtti.

Ethereum Sistemi

Norges Bank, Cuma günü Twitter’da yaptığı açıklamada, CBDC prototip altyapısının Ethereum teknolojisine dayandığını belirtti. Merkez bankası daha önce Mayıs ayında CBDC ile ilgili bir blog gönderisinde Ethereum’a atıf yapmıştı. Norges Bank, Ethereum sisteminin DSP olarak da adlandırılan dijital merkez bankası “çekirdek altyapı” sağlamasının beklediğini belirtti. Banka, prototipin DSP’deki önemli özellikleri test etmek için kullanacağını belirtti.

Norges Bank, iki yıllık bir süre boyunca farklı tasarımları denemişti. Çözümü CBDC üzerinden götürmeye karar verirken geçen yıl Nisan ayında CBDC testleri gerçekleştirme planlarını duyurmuştu.

Kasım 2021’de merkez bankası; Ethereum, Bitcoin ve Bitcoin SV gibi olası CBDC tasarımları ile ilgili çalışma belgesi yayınlamıştı. Bununla birlikte Norges Bank, çeşitli teknik çözümlerin yanı sıra birlikte çalışmanın önemini vurguladı. 

Uluslararası Para Fonu’nun Temmuz 2022 itibarıyla küresel merkez bankalarının yarısından fazlasının CBDC araştırdığı haberi çıkmıştı. Bununla birlikte, şu ana kadar yalnızca iki ülke CBDC projelerini tam olarak başlattı.

Eylül ayında IMF, birden fazla küresel CBDC’yi birbirine bağlayan ve çalışabilen bir CBDC platformuyla ilgili proje üzerinde çalıştığını söyledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunu.

Cosmos (ATOM)

Cosmos Ekosisteminin Akıllı Sözleşme Projesi JUNO Nedir?

Ethereum’un Merge Güncellemesi Sonrasında Ne Olacak?