in ,

NKN Coin Nedir?

NKN ya da New Kind of Network, ağ bant genişliğini ve internet bağlantısını paylaşmak için halka açık blok zinciri tabanlı, eşler arası ağlar için açık kaynaklı bir protokoldür.

Proje, Ocak 2018’de başlatılmıştır ve Mathematica ve WolframAlpha’nın yaratıcısı Stephen Wolfram ve açık anahtarlı kriptografinin mucidi Whitfield Diffie’yi danışman olarak listelemektedir. NKN Mainnet Temmuz 2019’da başlatılmıştır ve 25.000’e kadar tam konsensüs düğümüne sahiptir (Bitcoin veya Ethereum’dan daha fazla).

NKN için Önemli Kullanım Alanları

İçerik Dağıtım sistemi (Çinli video devi iQIYI ile sözleşme)
Uç bilişim (China Mobile ile sözleşme)
D-chat (güvenli mesajlaşma uygulaması)
nShell (güvenli uzaktan terminal erişimi)

NKN’nin konsensüs algoritması, basit bir yerel çoğunluk kuralının az sayıda iterasyonda sistem düzeyinde yakınsamaya yol açabileceği Hücresel Otomata, Yeni Bir Bilim Türü ve Ising Modeline dayanmaktadır. Tasarım hedefi, rastgele sayıda eşit konsensüs düğümüne ölçeklendirmektir.

NKN, merkezi sunucular olmadan doğrudan eşler arası iletişimi sağlamak için açık anahtarlara dayalı küresel bir adresleme şeması kullanır. Paketlerin yönlendirilmesi, her NKN adresini Chord DHT halkasında rastgele ve doğrulanabilir bir konuma eşleyen Chord Distributed Hash Table’a dayanmaktadır.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Trustfi Ekibi ile AMA Etkinliği

Bitcoin (BTC) Fiyatı 25.000 Dolar Seviyesine Geriler mi?