in ,

Nitro Labs Nedir?

Nitro, Solana ve Cosmos ekosistemleri arasında bir ağ geçidi olarak hizmet veren ilk Solana Sanal Makinesidir (VM). 

Geliştiricilerin Solana dApp’lerini Cosmos üzerinde kolayca başlatmasına ve IBC varlıklarına erişmesine olanak tanıyan Nitro, ilk Solana VM zinciridir. Bu platform üzerinde oluşturulan uygulamalar, Solana VM’den yararlanırken IBC’ye özgü birlikte çalışabilirliği de elde edebilir. 

Nitro, ticaret için optimize edilmiş ilk Layer-1 olan Sei ve genel amaçlı zincirler ile uygulama zincirleri arasında bir orta yol tasarım alanı yaratmayı amaçlamaktadır. 

Nitro, geliştiricilerin hiçbir değişiklik yapmadan mevcut Solana akıllı sözleşmelerini devreye almalarını sağlarken kullanıcılar, bu uygulamalara Solana cüzdanlarıyla sorunsuz bir şekilde erişebilir. Bu, Solana geliştirici ve kullanıcılarının daha geniş Cosmos ekosistemine erişmesi için bir ortam yaratır. 

Nitro, dYdX veya Immutable gibi uygulamaya özel rollup veya Arbitrum gibi genel amaçlı rollup’lar oluşturmak için kullanılabilir. 

Nitro SVM için bazı temel kullanım durumları ise şunlardır: 

  • Merkeziyetsiz Borsalar: IBC varlıkları için Solana VM yeteneklerinden yararlanan geleneksel AMM’ler, Orderbook DEX’ler ve Stableswap’ler ile kullanılabilir.
  • Yüksek Performanslı Oyun: Herhangi bir zincirden daha hızlı, anında işlem onayı ile gerçek zamanlı oyunun kilidini açabilirsiniz.

  • NFT Finansal Ürünleri: NFT pazarının ötesinde, hızlı NFT ticaretini, türevlerini ve borç vermeyi etkinleştirebilirsiniz.
  • Borç Verme: Solana ve IBC varlıklarını kullanan borç vermek protokolleri ve piyasaları ile borç verme özelliği kullanılabilir.
  • Varlık Yönetimi: Solana ve Cosmos DeFi uygulamalarında açık pozisyonları yöneten bir varlık yönetimi uygulaması olarak kullanabilirsiniz. 

Nitro’nun modüler mimarisi, blok zincirinin iki temel bileşenini ayırmasına izin verir; yürütme ve yerleşim. Bu bileşenleri ayırmak, her birini ayrı ayrı optimize etmeye yardımcı olabilir ve böylece güçlü Sealevel VM ile IBC birlikte çalışabilirliğini harmanlayan en uygun altyapıyı oluşturur. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Blockchain Alternatifleri: Hashgraph, Dag ve Holochain

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?