içinde

NFT’ler Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

NFT’ler, kripto dünyasında oldukça popüler olan bir alanı oluşturuyor. Son dönemin trendleri arasında yer alan NFT’ler kripto dünyasında oldukça iyi yatırımlar olarak değerlendiriliyor. Dünyaca ünlü yıldızlar ve dünya çağındaki şirketler de bu alana ilgi gösteriyor.

NFT Nedir?

NFT (Non-Fungible Token); sanat, müzik, oyun içi öğeler ve video klipler gibi somut nesneleri sanal dünyada temsil eden dijital bir varlıktır. NFT’ler, çeşitli kripto para birimiyle çevrim içi olarak alınıp satılır ve dijital para birimleriyle aynı yazılımla kodlanır. NFT’ler, 2014’ten beri var olmasına rağmen, popülaritesi koronavirüs pandemisi sırasında patlama yaşadı.

NFT’ler, Bitcoin gibi kripto para birimleri tarafından kullanılan aynı dijital defter sistemi olan blockchain üzerinde oluşturulur ve yönetilir. NFT’ler, genellikle Ethereum ağına dayanır; ancak Solana ve Polkadot blockchain’ini kullanan NFT’ler de vardır.

 

Bu dijital varlıklar, gayrimenkul gibi fiziksel bir varlığın sanal dünyada yer alan karşılığı gibi bir tür sanal sertifika olarak düşünülebilir.

Bazı analistler, NFT’leri “dijital kıtlık” olarak tanımlarlar; çünkü sonsuz arza sahip diğer dijital varlıkların aksine, bunların arzı sınırlıdır. Bu durum, yüksek NFT talebi göz önüne alındığında NFT’lerin sahip olduğu şaşırtıcı derecede yüksek fiyatları da açıklayabilir.

NFT’ler, hisse senetleri ve kripto para birimleri arasındaki temel fark, hisse senetlerinin ve kripto para birimlerinin değiştirilebilir olmasıdır. Bu da kripto para birimlerinin ve hisse senetlerinin benzersiz olmadığı anlamına gelir. Örneğin, Facebook’un bir hissesi diğer hissesiyle aynıdır ve bir Bitcoin tokeni diğerine eşittir.

Diğer taraftan ise NFT’ler değiştirilemez. Yani satın aldığınız token, başka hiçbir şeyle değiştirilemeyen benzersiz bir ögeyi temsil eder.

NFT’lerle Nasıl Para Kazanılır?

NFT’ler, yalnızca dijital varlıklar için özel olarak oluşturulmuş bir pazar yeri aracılığıyla alınıp satılır. Pazar yerleri, sabit bir fiyatla NFT satın almak ve NFT yapmak için kullanılabilir. NFT’ler tıpkı kripto para birimlerinde ve hisse senetlerindeki alım satım sistemi gibi sanal bir açık arttırma işlevi de görebilir. Müzayede yoluyla satışa sunulan NFT fiyatları talebe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Daha yüksek bir talep, daha yüksek bir fiyat anlamına gelir.

NFT’ler Nasıl Satın Alınır?

NFT satın alırken, bunları saklamanıza izin verecek bir dijital cüzdana sahip olmanız gerekir. Ayrıca; NFT sağlayıcınızın kabul ettiği kripto para birimine bağlı olarak kripto para satın almanız gerekir. Coinbase, Kraken, eToro, PayPal ve Robinhood gibi borsalarda kredi kartı kullanarak kripto para satın alabilirsiniz. Ardından, dijital tokenlerinizi platformdan dijital cüzdanınıza taşıyabilirsiniz.

Popüler NFT Pazar Yerleri

Cüzdanınızı oluşturup çeşitli kripto para birimleri ile finanse ettikten sonra seçtiğiniz pazar yerlerinde alışveriş yapabilirsiniz. Son zamanlardaki bazı en büyük NFT Pazar yerleri şunlardır:

OpenSea.io: Bu platform, nadir bulunan dijital öğeler ve koleksiyonlar sağlar. Yeni sanatçılar keşfetmek için NFT koleksiyonlarına göz atmak ve parçaları satış hacmine göre sıralamak için bir hesap oluşturmanız gerekir.

Rarible: OpenSea’ye benzer; ancak kullanıcılarının Rarible üzerinde çeşitli işlemler gerçekleştirebilmesi için RARI tokenlerinden satın almaları gerekir.

Foundation: Demokratik yapıdaki OpenSea ve Rarible’den farklı olarak bu platform özeldir ve sanatçılar eserlerini yayınlamak için diğer sanatçılardan olumlu oylar veya davetler almalıdır.

NFT’ler Nasıl Satılır?

Bir NFT’ye sahip olduğunuzda, onu bir koleksiyon parçası olarak tutabilir, başkalarının görmesi için sergileyebilir veya daha büyük bir dijital projenin parçası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca; NFT’nizi başka kullanıcılar tarafından satın alınması için listeleyebilirsiniz.

NFT’nizi satmak için, üzerine inşa edildiği blockchain’i destekleyen seçtiğiniz pazar yerine yüklemeniz gerekir. Oradan, sabit bir fiyata satılık veya alıcıların teklif verdiği bir açık arttırma için listeleyebilirsiniz. NFT’niz yüklendikten sonra, pazar yeri NFT’nizi doğrulayacaktır.

NFT’niz satıldıktan sonra pazar yeri, bir dijital varlık satıcısı olarak NFT’nizin sizden alıcıya transferini üstlenir. Ayrıca; NFT’niz karşılığında ödenecek kripto paraları cüzdanınıza aktarırken NFT listeleme ücreti ve diğer bilgi işlem giderlerini kesecektir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

 

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Geojam (JAM) KuCoin’de Listeleniyor: Geojam (JAM) Nedir?

MLS ile Sorare İş Birliği Yeni Sezonda da Devam Ediyor