içinde

NFT’ler Sanatçıların Hayatlarını Nasıl Etkiliyor?

NFT’ler (Non-Fungible Tokens) dünyaya blok zinciri sayesinde meydana geldi. Her ne kadar kriptoparalarla benzerlikler gösterseler de birbirlerinden farklıdırlar.

Kriptoparaların aksine, NFT’ler eşi benzeri olmayan token’lardır. Kalıcı, şeffaf, merkeziyetsiz, güvenli ve açık kaynaklı bir veri tabanında sergilenirler.

NFT’ler

  • Sanat
  • Koleksiyon
  • Oyun
  • Emlak
  • Müzik gibi birçok alanı etkiliyor.

Sanatçılar, bu alanlardaki yeniliklere en başından beri öncülük etmektedirler. Birçoğunun hayatı değişti.

İskoçya’da yaşayan Kanadalı ressam Trevor Jones, hayatını idame ettirebilmek aynı zamanda sanat kariyerini ilerletebilmek için dört işte birden çalışmaktaydı. Şubat ayında Bitcoin Angel’ını 3,2 milyon dolara sattı ve bu, o zamanlar “en pahalı açık baskı NFT sanat eseri” rekoruydu.

Başka bir örnek, 36 yaşında kariyeri uçuşa geçen sanatçı, Blake Jamieson. O, altı haftadan biraz daha fazla bir süre içinde NFT satışlarında 46.000 doların üzerinde kazandı. Çalışmalarını SuperRare ve OpenSea gibi platformlarda sergiledi. O zamandan beri NFL projelerinde mevcut ve eski NFL süper yıldızları Dez Bryant ve Terrell Owens ile ortaklık kurdu ve o zamandan beri markasını büyütmeye devam etmektedir.

NFT

NFT’ler, blok zincirinin doğasındaki merkeziyetsizlik sayesinde tüm bunları mümkün kıldı. Klasik sanat endüstrisinde, eserinizi bir sanat galerisinde sergilenmek için önce bir temsilci tutmalı ve onay almak için çalışmanız gerekir. Sanatçı, eserlerini piyasaya sürmek için büyük ölçüde başkalarına bağımlıdır. NFT’ler söz konusu olduğunda, herhangi bir sanatçı kendi NFT’lerini basıp (mint) piyasaya sunabilir. İnternet, sosyal medya ve NFT’lerin artan popülaritesi ile dünyanın dört bir yanındaki koleksiyoncular, satın almak istedikleri eserler için sanatçılarla iletişime geçebilir. Ek olarak, yalnızca geçen ay, sadece OpenSea’de, NFT satışları 4 milyar doları aştı.

Gelecekte NFT’lere ne olacak? Hiç kimse kesin bir tahminde bulunamasa da, çok likit bir piyasayı devreye sokan sağlam bir koleksiyoner, trader ve yatırımcı topluluğu olduğu açıktır. Boğa piyasaları ve ayı piyasaları olacak, ancak NFT’ler var olmaya devam edecek.

Dijital Müze Bullseum

Bullseum, 5.000 NFT koleksiyonunun bulunduğu bir sanat projesidir. Her biri sanatçılar tarafından elle çizildi. Bu koleksiyonluk boğa NFT’leri, büyümeye ve özellikleri artmaya devam edecek iddialı bir yol haritasına sahip bir fantezi ekosisteminin parçasıdır.

İçeriklerin bazıları:

  • Sanatçı yarışmaları
  • NFT airdrop’ları
  • Video oyunu
  • Bir kriptopara token’ı

Blok zincirinin en cazip taraflarından biri, merkezi kurumlar, gatekeeper’lar ve aracılar tarafından kontrol edilmek yerine yaratıcıların (bu bağlamda sanatçılar) yarattıkları (eserler) için ödüllendirilebileceği adil bir merkeziyetsiz ekonomi yaratmaktır. Bullseum, sanatçıları, yatırımcıları ve trader’ları buna katılmayı teşvik eden bir ekosistem oluşturarak buna sadık kalıyor.

Yatırımcılar için proje henüz çok erken olduğu için cazip bir yanı var. Ekosisteme şimdi katılmak isteyenler yine de 0.1 ETH taban fiyattan katılabilirler. Web sitelerinde gösterilen projenin yol haritasının bir parçası olarak, holder’lara daha fazla NFT koleksiyonu kazanma şansı verecek bir dizi NFT airdrop’u olacak. Holder’lara ayrıca projenin yönüne karar vermeye yardımcı olmak için bir dizi topluluk oylamasında oy kullanma fırsatı verilecek.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yabancı Kripto Fenomenleri

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu?| 25 Eylül 2021

FLUX

KuCoin’de Listeli, Flux (FLUX) Temel Analizi | Eylül 2021