içinde , ,

NFT’ler: Neden 2021’de Popülerliği Arttı ve Kaderinde Daha Fazlası Var

Artık resmiyet kazandı – kriptoparalar 2021’de, popüler influencer’lar, haber kanalları ve birçok kişinin yıllardır şüphe duyduğu yeni nesil teknolojiyi teşvik eden ünlüler ile ana akım haline geldi. Ve kriptoparaların artan popülaritesinden, özellikle bir alan, diğerlerine nazaran daha fazla parladı ve aralarından sıyrıldı.

NFT’ler, bu yıl manşetlere çıkarak ve tamamı blokzinciri teknolojisinden yararlanarak yepyeni bir dijital sanat çağını başlattı. İnsanlar birbirleriyle, NFT’ler ve onları bekleyen devasa fırsatlar hakkında konuşuyor. Ancak NFT’ler neden bu kadar popüler hale geldi ve bu alanda bu kadar fazla heyecan yaratmasının sebebi ne?

NFT’lerin 2021 yılında neden adeta patlama yaptığına dair bazı temel nedenlerini iyice inceleyelim – bunun üzerine, LOCGame’in NFT’lere nasıl yepyeni bir bakış açısı getirdiğini tartışacağız.

Neden Bu Kadar Önemliler?

Bu alanda yeni olanlar için, NFT’lerin en basit açıklaması, onların ERC-721 token’ları aracılığıyla temsil edilen resim, müzik, video ve diğer medya ve sanat eseri türlerinde, doğrulanabilir, mülkiyet ve kıtlık kanıtı olarak hizmet eden benzersiz dijital varlıklardır.

Ancak Neden Bu Denli Önemli ve NFT’lerin Kullanım Alanı Nedir?

Öncelikle, “Non-Fungible”ın anlamı, öğenin kendisinin bir başkasıyla kopyalanamayacak şekilde değiştirilemeyeceğidir, doğal olarak piyasadaki diğer öğelerle karşılaştırıldığında benzersiz özellikler içerir. Tüm farklı biçimlerde ve çeşitli çevrimiçi platformlarda ve pazarlarda bulunan çevrimiçi olarak satın alınabilen ve takas edilebilen koleksiyon ürünleri olarak kullanılırlar.

NFT’ler ile geleneksel koleksiyon ürünleri (klasik trade kartları, spor hatıraları vb.) arasındaki temel fark, dijitalleştirilmeleri ve ticaretten çok daha fazlası için kullanılabilmeleridir. Kullanıcılar, blokzinciri teknolojisi sayesinde değişmezliklerine ve doğrulanabilirliklerine erişebilmenin yanı sıra DeFi kabiliyetleri aracılığıyla çekici ödüller kazanabilirler. NFT’lerin çoğunluğunda içeriğinin blokzincirinde tutulmadığını, bunun yerine NFT’nin bulunduğu yere bir bağlantı içerdiğini belirtmek gerekir. Blokzinciri, çok ihtiyaç duyulan orijinallik kanıtını sağlar.

Ayrıca, Rarible ve OpenSea gibi platformların merkeziyetsiz doğası göz önüne alındığında, herkes bir NFT oluşturabilir ve basabilir (mint). Bu, dünya çapındaki kullanıcıların erişebileceği ve kullanıcıların dijitalde yarattıklarını, istedikleri gibi dağıtmaları ve para kazanmaları için eşit fırsat sağladığı anlamına gelir.

Geçmişe Hızlıca Bir Göz Atalım

NFT’ler ilk olarak, 2014 yılında Counterparty’nin yaratılması ve “renkli coin’ler” kavramıyla ortaya çıktı. Ardından, 2015 yılında Ethereum çıkageldi ve bu yaratılanların güçlü bir blokzincirinde basılması, depolanması ve ticareti için sağlam bir temel geliştirdi. Kısa bir süre sonra 2017’de Ethereum üzerinde ERC-721 token’ları olarak CryptoPunks gibi koleksiyon fikirleri geliştirildi, büyük popülerlik kazandı ve gelecek için zemin hazırlanmasına yardımcı oldu.

2020 yılı, Uniswap ve Compound gibi merkeziyetsiz borsalardan ve diğer yüksek verimli kazanç protokollerinden rol çalan DeFi’nin yılıydı. Kullanıcılara ödül kazanmak için yeni ve yenilikçi yöntemler sundu. DeFi başlığı, o yaz boyunca popüler kaldı, token fiyatları yukarı doğru fırladı ve bu çılgınlıktan istifade etmek isteyenler için yepyeni teknolojik uygulamalar tanıtıldı.

2020’nin sonlarında, DeFi “hype”ı ve Rarible gibi merkeziyetsiz pazar yerlerinin ortaya çıkmaya başlamasıyla NFT’ler gerçekten hız kazanmaya başladı.

Neden 2021’de Patlama Yaşandı?

NFT’ler Ocak 2021’de gerçek anlamda ivme kazanmaya başladı. Hiç kimse bu belirli zaman diliminin neden bu büyük patlamaya neden olduğunu anlamasa da (bir karşılaştırma olarak 2014’te ilk basılan NFT’den bu yana nispeten durgun bir süreç izlendiği göz önüne alınırsa), nedenini açıklayabilecek birkaç olası neden var.

Bitcoin 2021’in başında hızla yükselmeye başladığında, mevcut kripto kullanıcılarını ve ortalama geleneksel perakende yatırımcılarını sarsarak tüm kripto pazarında daha fazla farkındalık ve heyecan yarattı. Bored Apes ve Cool Cats gibi yeni ve yaratıcı avatar ve karakter türleri de ortaya çıkmaya başladı ve insanlara bu NFT’leri satın almak ve kullanmak için daha fazla amaç ve sebep duygusu aşılayan çevrimiçi topluluklar oluşturmaya yardımcı oldu.

Ocak ayının sonlarında Dogecoin ve Shiba Inu’yu çevreleyen ve dünya çapında yüz milyonlarca insanın dikkatini çeken Elon Musk hype’ından bahsetmiyorum bile. Bu da bu ilginin doğrudan NFT’lere ek bir ilgiye dönüşmesiyle “memecoin” devriminin parlamasına yardımcı oldu.

Rarible ve OpenSea gibi merkeziyetsiz NFT pazar yerleri daha fazla dikkat çekmeye başladıkça, kullanıcıların, diğer benzer kullanıcılar arasında NFT’leri basması, paylaşması, görüntülemesi ve toplaması için birçok kazançlı ve kullanışlı olanak sağladı. DeFi’nin uygulanabilirliği de kullanım durumlarını iyileştirilmesinde yardımcı oldu, böylece sanatçılar yarattıkları ürünler için pasif gelir elde etmeye başlayabildiler. Bazı NFT’ler gülünç tutarlara satılmaya başladığında (daha fazla bilgi aşağıda), haberler hızla patlak verdi ve yeni bir kullanıcı dalgasını cezbetti.

Örnek olarak aşağıda OpenSea’de artan aktiviteyi vurgulayan bir grafik verilmiştir. Kullanıcı sayısı, işlem sayısı ve hacim 2021’e kadar oldukça düşüktü. Ancak son zamanlarda, özellikle bu yaz genel olarak büyük bir artış, adeta patlama yaşandı:

Temel İstatistikler ve İlginç Gerçekler

NFT’lerin ve dijital koleksiyon ürünlerinin büyümesinin ne kadar dikkat çekici ve ani olduğunu göstermek için, aşağıdaki ilginç gerçeklerden bazılarına ve önemli istatistiklere göz atın, böylece kendiniz de görebilirsiniz:

  • 2020’deki toplam NFT satış miktarı 250 milyon dolar oldu. Bu tutar, 2019’daki 141 milyon dolarlık satıştan %82 daha fazla.
  • 2021 yılının ilk çeyreğinde, sadece NFT’lerin toplam satışlar tutarı 2 milyar doları aştı
  • Şimdiye kadar satılan en pahalı NFT, yaklaşık 69 milyon dolara satılan, Beeple tarafından yaratılan “Everydays: The First 5000 Days” adındaki bir eserdi.

Yukarıda kısaca bahsedildiği gibi, NFT pazarı ve ona müteakip talep hızlı bir şekilde artıyor. Aşağıda nonfungible.com‘dan 2019 yılından bu yana NFT satışlarının aylık grafiği verilmiştir ve 2019 ve 2020 yılı boyunca oldukça durgun bir eğilim gösteren grafik, 2021’de büyük bir patlama yaşamıştır:

Bugüne kadar, NFT ticareti yapan yaklaşık 51.000 aktif cüzdan var ve bu sayı hype arttıkça ve kitlelere ulaştıkça artmaya devam ediyor.

İşte bugüne kadar en yüksek fiyata satılmış NFT’lerin listesi:

LOCGame: Bir Sonraki NFT Devrimini Teşvik Etmek

LOCGame, NFT’lere yepyeni ve benzersiz bir bakış açısı sunuyor. Yenilikçi oyun ve kart desteleriyle, tüm blokzinciri severler için, sadece eğlenceli bir ortam içerisinde kazanmak için oynamakla kalmaz, aynı zamanda en sevdiğiniz kripto influencer’larını da somutlaştırabilirsiniz.

Blokzinciri tabanlı kart oyunumuz, popüler kripto meme’leri ve influencer’larının kartlarını toplamanıza ve bunlarla oynamanıza olanak verir; bu, kriptonun geleceğinin nadir bir parçasını, bu varlıklarla, NFT formatında sahip olabilirsiniz. DeFi ödülleri ayrıca, pazarımızda kart satın alarak, token’ımızı stake ederek, “öde-oyna” modelimiz aracılığıyla oyunla etkileşime geçerek ve çok daha fazlasını kazanabileceğiniz oyun modelimizin özüne derinlemesine yerleştirilmiştir.

Piyasadaki diğer birçok NFT’nin ilginç tasarımları ve konseptleri var, ancak biz tamamen farklı bir şey yapıyoruz. Kripto alanındaki en iyi figürler ve oyuncular, özellikle popülerlik kazandıkları için temsil edilmeyi hak ediyor ve sunduğumuz ürün aracılığıyla onları doğal olarak değerli hale getiriyoruz. Platformumuzdaki ayrıntılı çizim ve NFT uygulanabilirliği söz konusu olduğunda, neredeyse eşsiziz.

Sırada Ne Var?

Birçoğu, NFT çılgınlığının kısa ömürlü bir balon olduğunu söylüyor. NFT’ler daha önce var olan (ve oldukça başarılı) bir sanat eseri ve koleksiyon endüstrisi için güçlü bir kullanım örneği gösterdiği için, bunun doğru olup olmadığını tartışmak zor. Bu durumda, değiştirilemezlik, anonimlik, merkeziyetsizlik ve diğer çekici özellikleri göz önüne alındığında tartışmaya açık bir şekilde daha iyidirler.

NFT balonu sonunda patlayacak mı? Bunun cevabı bilinmiyor – ancak NFT’lerin şimdilik kalıcı oldukları açık.

NFT’lerin sanat hakkında düşünme ve kullanma şeklimizi tamamen değiştiren son derece güçlü bir teknoloji olduklarına şüphe yok. NFT’ler, bu kazançlı endüstriyi tamamen dijitalleştirmeye ve insanların sanat eserleri hakkında düşünme ve kullanım biçimlerini çok uzun zamandır ilk kez tamamen değiştirmeye yardımcı oluyorlar.

LOCGame’de inşa ettiğimizden çok daha fazlası var – bunu kaçırmak istemeyeceksiniz! Hiçbir güncellemeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için web sitemizi, Medium ve Twitter platformlarımızı ziyaret edin.

Kaynak: Medium – LOCGame

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Kriptopara

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi | 29 Ekim 2021

INO

Yüksek Potansiyelli 5 NFT Gaming Projesi