in , ,

NFT’ler Metaverse ve Ötesine Erişmede Kilit Bir Rol Oynayacak

metaverse

Bazıları NFT terimini, dijital sanat eserlerinin ve koleksiyon ürünlerinin aşırı miktarda para gibi görünen şeylere bağlıyor. Ancak dijital sanat çılgınlığı zorlayıcı bir kullanım durumunu yansıtıyor. Önümüzdeki günler; hobiler, işletmeler ve yatırımcılar için NFT’nin benimsenmesini ve kullanılmasını hızlandıracak fırsatlarla dolu. Bunların en önemlisi, özellikle Metaverse (gerçeğe yakın sanal dünya) NFT kontrollü erişimdir.

Öncelikle NFT nedir, bu konuya açıklık getirmek gerek. NFT’ler, sanat, müzik veya oynanabilir video oyunu öğeleri gibi dijital öğeler üzerinde sahiplik kanıtını göstermek için kullanılabilen özel bir blok zinciri tabanlı belirteçlerdir/token’lardır. Metaverse, internete ve ortaya çıkan Web3’e güç veren, merkezi ve birlikte çalışabilir bir alanda bir araya gelen tüm süreçlerin ve protokollerin toplamını temsil eder. Bu geleceğin dünyasında; iletişim, finans, oyun dünyaları, kişisel profiller, NFT’ler ve daha fazlası, daha büyük bir çevrimiçi deneyimin parçası olacak. Metaverse gerçek dünyayla paralellik gösterirken, aynı zamanda onun bir uzantısıdır. Artırılmış gerçeklik gibi şeyler, günlük yaşam ile internetteki olaylar arasındaki boşluğu kapatabilir ve tüm bunlar metaverse’in çatısı altına girer.

Ioconic

Metaverse ve NFT’ler neredeyse benzer hale geldi. Bunun nedenlerinden biri, blockchain oyunlarında NFT’lerin patlama yaşamasıdır. Bazıları için, metaverse sanal dünyalar aracılığıyla gerçekleşecek ve birlikte çalışabilir oyunlar bunun için mutlak bir araçtır. Dijital avatarlara bağlı gerçek yaşam kimlikleri, NFT’lerin metaverse çatışına erişim sağlamasının yalnızca bir yoludur.

NFT kontrollü erişimin ilk örneklerinden biri 2019 yılında NFT.NYC konferansında gerçekleşmiştir. Etkinlik, VIP akşam yemeği ile birlikte NFT tabanlı bir bilet kullanarak giriş yapmaya ve hatta Times Meydanı reklam panosunda özel bir mesaj gösterme fırsatına izin verdi. New York’taki bir kripto konferansı “metaverse” olarak adlandırılamazken, bu bir emsal olarak belirlendi.

NFT’ler anahtarın yanı sıra bir “sanal” mülkün tapusu olarak hizmet edebilir. Sahibine metaverse, bu konuma girmek için özel erişim ve başkalarına erişim izni verme yeteneği sağlar. Tapu/anahtar NFT’nin akıllı sözleşme özellikleri, mülkün mülkiyetini ve onunla birlikte gelen tüm erişim haklarını vererek, evi metaverse’in başka bir sakinine satmayı kolaylaştırır. Bu kavramı daha da ileri götürerek NFT kontrollü erişim, kongreler ve festivaller gibi gerçek yaşam olaylarına VIP erişiminin yanı sıra metaverse tabanında meydana gelenler de dahil olmak üzere bir dizi kullanım durumunu kapsayabilir. Birlikte çalışabilirliği metaverse tabanının ötesine getirerek, inşaatçılar artırılmış gerçekliğin ve konuma dayalı etkileşimin, hizmetlerin ve pazarlamanın temel özelliklerini destekleyen altyapıyı oluşturabilirler.

Çok oyunculu çevrimiçi video oyunları ve artırılmış gerçeklik alanları da dahil olmak üzere her türlü deneyim, NFT’lere atanabilir ve blok zincirinin hayranlık uyandıran birçok özelliğiyle dolup taşabilir. Bu deneyimler radikal bir şekilde kişiselleştirilebilir ve blockchain ekosisteminde likit, değiştirilebilir değere sahip pazarlanabilir hammaddelere dönüştürülebilir.

NFT Geleceğine Giden Yol

Yaklaşık bir ay önce Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in yatırımcılarla yaptığı bir kazanç görüşmesi sırasında şirketin yol haritasını tanımlarken tam 16 kez “metaverse” terimini kullandığı bildirildi. Facebook, fiziksel ve dijital alanları “Portal” gibi ürünlerle birleştirmeye çalışırken, uzun zamandır beklenen Diem stablecoin Facebook tarafından başlatıldı ve platformuna entegre olacak şekilde tasarlanacak.

NFT metaverse
Görsel Kaynak: TechLog360

Teknoloji dünyasının metaverse tabanlı bir geleceğe nasıl hazırlandığı göz önüne alındığında, NFT tabanlı artırılmış deneyimlerin sosyal medya deneyiminin temel taşı olması muhtemeldir. Bu arada, blok zinciri tabanlı kimlik sistemleri potansiyeli, metaverse tabanında finansal hizmetlerin benimsenmesini hızlandıracaktır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

KuCoin

Tidal Finance (TIDAL) Kucoin’de Listeleniyor: $TIDAL Nedir?

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı, Sırada Ne Var? | BTC Teknik Analizi