içinde ,

NFT’ler Metaverse Açısından Ne Anlam İfade Ediyor?

metaverse

Metaverse dünya hem fiziksel hem sanal dünyada farklı ağlar kullanarak açık ve kapalı platformlarda deneyimler sunmaktadır. Yeni bir teknolojinin anlamlandırılamayan bir ilgi fırtınasından, aniden hayatın olağan bir parçasına dönüşme süreci arasında sadece bardağı taşıran birkaç ufak damla vardır. Bu birkaç damla, tıpkı şu an tecrübe ettiğimiz gibi bir dizi etkenin bir araya gelmesiyle oluşur.

Şimdi yaşananlara şöyle bir göz atalım. Metaverse kavramı 30 yıldır var olan bir kavram. Böylesi geçmişi olan bir kavramın ana akım manşetlere taşınması için Mark Zuckerberg’in Facebook’u Meta olarak yeniden markalaştırma kararı yeterli oldu. NFT’lerin spekülatif bir kripto hilesi olduğuna dayalı görüşler bu hızlı maruz kalma ile doğrudan alakalı.

Metaverse söz konusu olduğunda, doğrudan sanal ve arttırılmış gerçeklikle bağdaştırılır. Gerçekten de VR/AR’ın bu deneyime katkısı göz ardı edilemez, ancak konu bununla sınırlı değil. Metaverse ayrıca Ready Player One filmindeki gibi bir dünya olarak da düşünülür fakat bundan da ibaret değildir. Bununla beraber tabii ki her ikisi de bize işlerin nasıl şekillenebileceği hakkında fikir vermesi açısından kıymetli.

Metaverse üzerinden çalışmak, Zuckerberg’in bakış açısından anladığımız kadarıyla şimdiden “internetin bir çeşit fiziki ve bedensel formuna” evrildi. Bir başka ifadeyle dijital ile fizikselin harmanladığı, çalışmak, oyun oynamak, sosyalleşmek ve üretmek için yeni yöntemler sunan birbirine bağlı bir dijital sanal deneyimler ağı.

Uzaktan yapılan toplantılar ekranda vücudunun bir kısmı görünen bir dizi konuşan kafadan oluşmak zorunda değil. Bunun yerine bir grup avatar ile sanal bir ortamı paylaşarak toplantı gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekten orada mevcut olmanın duygusunun sağlayacağı daha incelikli ve doğal etkileşimlerin önemi küçümsenmemeli.

Facebook, tabii ki buradaki fırsatı erken gördü ve kitleleri teşvik etmek için her türlü nedene sahipti. Facebook’un Oculus Quest kulaklıkları VR pazarına büyük bir ivme kazandırdı. Oculus Quest 2020’nin büyük çoğunluğu boyunca tamamen satıldı, bu da 3B deneyimlere yönelik tüketici iştahını göstermesi açısından çok önemli. Karantinalarla geçen geçtiğimiz 18 ayda insanların birçoğu izolasyondan kaçmak için gerek Animal Crossing’deki düğünler ile gerek Red Dead Redemption’da iş toplantılarıyla, oyunları sosyal etkileşim lokasyonu olarak yeniden tasarladı.

Oyunların ileride çok daha geniş deneyimler zincirini oluşturacak bir sistemin temelini nasıl oluşturduğunu daha net gösteren başka bir örnek yok. Gözünü Metaverse’e diken bir başka oyuncu da Epic Games. Epic Games’in geliştirdiği Fortnite oyunu, Covid-19 kısıtlamalarından tam bir yıl önce sanal bir konsere ev sahipliği yapmıştı.

Blockchain ve Metaverse

Metaverse’de merkeziyetsiz bir yapıyı zorunlu kılan temel bir mecburiyet yoktur. Bununla beraber birçok Metaverse taraftarı merkeziyetsiz bir yapıdan yana.

İsmine yakışacak bir Metaverse’nin 3B ortamların bir çeşit derlemesinden ziyade tüm platformların birlikte çalışabildiği kusursuz bir ortam olması gerekir. Burada yaptığınız ödemeler güvenli, sorunsuz ve anlık olmalı. Metaverse’nin neresinde olursanız olun oluşturulan varlıkları (kişiselleştirilmiş avatarınız gibi) elinizde tutma ve kullanabilme imkânınız olmalıdır.

Yakın zamana kadar dijital dünyaya katılmak için, kapı bekçilerinin (oyun yapımcısı vb.) sizi tanımasına izin veren bir iz bırakmanız gerekiyordu. Blockchain bireylere neye sahip oluklarını ve neyi alıp satacaklarını karar verme ve seçme konusunda güçlü bir potansiyel sunuyor.

metaverse nft

Risk sermayedarı Matthew Ball’a göre Blockchain, Metaverse’yi mümkün kılan temel faktörlerdendir. Ball’ın Metaverse tanımında altının çizilmesi gereken bir diğer önemli kısım “bireysel mevcudiyet duygusu ve verilerin sürekliliği” faktörü. Ne kadar online yaşarsanız oradaki bireysel kimliğiniz o kadar önem kazanacak. CryptoPunklar’ın gösterdiği üzere en basit piksel sanatı bile bireysel kimlikle güçlü şekilde ilişkilendirilebilir. CryptoPunk sahipleri genellikle sahibi oldukları CryptoPunk’larına yakın hissettiklerini ifade ederler.

Gerçekten de NFT’ler ister rastgele oluşturulmuş ister özenle tasarlanmış olsun, çevrimiçi bireyselliği ifade etmeyi her zamankinden daha fazla mümkün kılıyor. Kullanıcıların Metaverse’de seçtiği sanal giysiler ve aksesuarlar çevrimiçi kimliklerinin daha gerçek ve etkileşimlerinin daha derin olmasına yardımcı olacaktır. Moda ve sanat fiziksel dünyada kendini ifade etmenin vazgeçilmez bir parçasıyken çevrimiçi dünyada neden farklı olsun ki?

Dijital moda büyük bir patlama yaşarken NFT’ler bu patlamaya yeni bir büyüme fırsatı daha sunuyor. Tasarım evleri ve ünlüler NFT olarak kıyafetler, saç modelleri ve evcil hayvanlar satıyor. Yeni bir NFT’nin çıkarılması, bekleyen bir albümün piyasaya sürülmesi kadar heyecan verici. Esasen hem müzisyenler hem de sporcular NFT varlıkları sayesinde telif haklarını kendilerinde tutabiliyorlar. Geleneksel aracı kurumların müdahalesinden uzak yeni bir mülkiyet hakları düzeninin umudunu taşıyorlar.

metaverse nft

Dijital mülkiyet hakları meşrulaştıkça ve blok zincirler daha güvenli hale geldikçe NFT’ler daha ciddi pazarlık kozu haline gelebilir. Örneğin, Disney ile karakterlerini kullanma hakları için pazarlık yapan bir grup düşünün. Abartılı bir ihtimal gibi mi geliyor? Sotheby’s yakın zamanda bir DAO’nun (17.000 bağışçıdan oluşan) ABD Anayasası’nın nadir bir kopyası için 43 milyon doların üzerine çıkmaya zorladığını gördü. Bu sefer kazanamasalar da NFT’nin kolaylaştırdığı ortak mülkiyetin gerçek bir ekonomik güç olacağı açık.

Yarının Meta-Ekonomisi

Pekâlâ, bütün bunlar kapitalizm, yenilik ve yaratıcılık için ne anlama geliyor? Oyunlardan biletlemeye, yazılım aboneliklerinden sağlık hizmetlerine kadar Metaverse’de mevcut olan gelir akışları yelpazesi, teknoloji paradigmasını reklamcılıktan ve big datadan uzaklaştırma potansiyeline sahiptir. Bu mutlak bir sonuç değil ancak en azından bir olasılık.

Platformlar ne kadar açık ve erişilebilir olursa, bu anlatı o kadar güçlü olur. Birbirine bağlı platformlar daha fazla kullanıcıyı cezbeder; daha sonra sorunsuz, birlikte çalışabilir ödemeler ve varlık mekanizmaları tasarım ve ticaret teşviklerini artırır. Sistem genelinde geliri dolaştırır ve paralel bir ekonomik düzen potansiyelini artırır.

metaverse nft

Büyük oyun şirketleri şimdiden birlikte çalışabilirliği ve dolayısıyla daha geniş çapta benimsenmeyi teşvik etmek amacıyla kendi Metaverse geliştirme araçlarını erişeme açıyor. Bu şirketler açık bir Metaverse’nin iş için en iyi seçenek olduğuna inanıyor. Metaverse gelişen bir online ekonomi yaratmanın en iyi yolu olacaktır. Bu ekonomi modelinde kullanıcılar katılım göstermeye ve değer yaratmaya teşvik edilirken, platform geliştiricilerin yanı sıra kullanıcı-üreticiler de yararlanabiliyor.

Bu sefer teknolojik, felsefi ve ekonomik hadiselerin hepsi tek bir yönü gösteriyor. Gösterilen bu yönde, online vatandaşların Web 2.0’ın çitlerle çevrili bahçelerinden nihayet kaçabildiği ve blockchain sayesinde, katkılarından fayda sağladığı dağıtılmış bir Metaverse var. Bu heyecan verici yeni dünyada, NFT’ler gerçek ve sanal arasındaki boşluğu dolduracak. Somut mülkiyet, kimliklerden girişimlere kadar fark yaratacaktır. Bu bilinenden farklı olarak tamamen yeni bir gerçeklik seviyesi.

Kaynak: CoinTelegraph

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için Telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Berat Yusuf Öz tarafından yazıldı.

Lisans eğitimini ESOGÜ Tarih Bölümünde tamamlayan Berat Yusuf, eğitimine Anadolu Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans programlarında devam etmekte. İktisat Tarihi, finans, para piyasaları, blok zincir ve kripto paralar ile ilgilenmektedir.

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Açıklamasından Sonra Yükselmeye Başladı

KuCoin

Kollect (KOL) KuCoin’de Listeleniyor: Kollect (KOL) Nedir?