in , , , ,

NFT’ler için En İyi 3 Blok Zinciri!

Uzun süredir kripto piyasasında yaşanan durgunluk kripto para fiyatlarını düşürürken NFT satışlarını da etkilemiş durumda. Ancak NFT pazarının olumsuz olarak yansıyan piyasa etkilerini üstünden attığını ve yavaş yavaş pazarın canlanmaya başladığını görüyoruz. İşte NFT’ler için en iyi 3 kripto!

Ethereum

Ethereum’un NFT’ler için en iyi blok zinciri ağı olduğu herkes tarafından biliniyor. 2015 yılında piyasaya sürülen Ethereum, Bitcoin’den sonra en çok tercih edilen ikinci kriptodur. En büyük NFT pazarı olan OpenSea, ilk olarak Ethereum ağında piyasaya sürüldü. Bu, OpenSea’den NFT satın almak isteyen alıcıların önce Ethereum satın almaları gerektiği anlamına geliyordu. Böylelikle, Ethereum’un talebi ve değeri büyük oranda artış gösterdi. Son verilere göre ise OpenSea, son 30 günde Ethereum için hala 500 milyon dolardan fazla NFT ticaret hacmi üretti.

Ethereum

Ethereum’un NFT’lerdeki etkisi ve önemi, CryptoPunks ve Bored Ape Yacht Club koleksiyonlarına bakılarak da anlaşılabilir. Ethereum’un blok zincirinde mint’lenip satılan ve ETH token’ını destekleyen bu iki koleksiyon toplamda 3 milyar dolarlık bir değere sahiptir. Ve son olarak lüks mücevher üreticisi Tiffany & Co., Ethereum blok zincirinde NFTiffs adlı bir NFT koleksiyonunu CryptoPunks sahiplerine yayınlaması başarılı geri dönüşler sağladı. Ethereum ağının ölçeklenebilirliğini artıracak olan Merge sonrası NFT yaratıcılarının ve koleksiyoncularının da ağa olan talebinin artması bekleniyor. Ethereum, NFT’ler için en uyumlu kripto para olarak kabul ediliyor.

Solana

Ethereum’un hala tüm NFT satışlarının %80’inden fazlasını oluşturmasına rağmen Solana gibi diğer blok zincirler pazar payı için rekabeti arttırıyor. Solana, NFT sanatçıları ve koleksiyonerleri için yüksek hızlar ve daha düşük ücretler sunarak pazara dahil olmaya çalışıyor. OpenSea ve Rarible gibi en popüler NFT pazarlarından bazılarıyla etkileşime geçerek Solana geçen yıl daha fazla görünürlük kazandı.

Hatırlanacağı üzere Solana, bu yıl Mayıs ayında Trippin’ Ape Tribe koleksiyonunun piyasaya sürülmesi sayesinde NFT işlem hacminde  Ethereum’u geçti. En popüler Solana tabanlı NFT projesi Okay Bears, bir günde diğer tüm Ethereum NFT’lerinden daha fazla işlem hacmi üretebilen proje olarak başka bir başarıya daha imza attı.

2022 yılı itibariyle NFT fiyatlarındaki düşüşe rağmen Solana NFT’lerin popülaritesinin arttığını söyleyebiliriz. Yeni projeler ve iş birlikleri ile daha da büyüyebilirler. Bilindiği üzere 2022’nin başlarında Meta, sosyal medya platformları Facebook ve Instagram’ın ağlara NFT ekleyeceğini duyurmuştu. Meta, seçilen dört blok zincirinden birinin Solana olduğunu da belirtmişti. Proje henüz başlamamış olsa da Meta NFT özelliklerini açıkladığında Solana büyük talep görebilir.

Polygon

Yakın zamanda yapılan duyuruda Coca-Cola, Reddit, Walt Disney ve Meta çeşitli NFT projelerinde Polygon ile çalışacaklarını açıkladı. Polygon kurduğu ortaklıklar ile rakiplerine karşı ivme kazanmayı hedefliyor. Polygon; düşük ücretleri, ölçeklendirme yeteneği, hızlı işlem süreleri ve iklim dostu profili sayesinde kripto alanına girmek isteyen bu şirketler için potansiyel ortak konumunda yer alıyor.

Walt Disney’in “Dünyanın dört bir yanından yenilikçi şirketlerin büyümesini hızlandırmak için tasarlanmış bir iş geliştirme programı” 2022 Disney Accelerator programı için Polygon’u tercih etmesini ağ için önemli gelişmelerden biri olarak kabul edebiliriz. Disney muhtemelen Polygon ve ekibini, şirketin projelerini NFT’lere dönüştürebileceği motivasyonu ile tercih ediyor.

Polygon’un sunmuş olduğu düşük işlem ücretleri nedeniyle Reddit, yeni Koleksiyon Avatar NFT pazarı için Polygon’u tercih etti. Instagram ise şu anda Ethereum, Polygon ve Flow blok zincirlerinden NFT’leri destekliyor ve 100’den fazla ülkedeki kullanıcıların platformda NFT’leri görüntüleyebilmesini sağlıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

PancakeSwap Slippage Nedir?

Önemli Bitcoin Balinaları