in

NFT’ler Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey

NFT’ler bugünlerde hem kripto dünyasında hem de ana akımda oldukça revaçta. İşte giderek daha popüler hale gelen NFT’ler hakkında bilmeniz gereken 9 şey.

  1. NFT’lerin Arzı Sınırlıdır ve Benzerleri Yoktur

Bir NFT, kimsenin kopyalayamayacağı benzersiz bir kripto öğesidir. Örnek olarak Mona Lisa tablosu ile o tablonun bir fotoğrafı arasındaki fark düşünülebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse imzalı bir futbolcu kartı ile aynı sporcunun normal bir futbol kartı arasındaki fark gibi. Bu nedenle, NFT’ler genellikle sınırlı sayıdadır.

  1. Birçok Farklı NFT Standartları

NFT standartları, NFT’lerin belirli bir blokzinciri protokolünde nasıl çalıştığını açıklayan temel ilkelerdir. İlk ortaya çıktıklarında, tüm NFT’lerin token standardı ERC-721 idi. Ancak günümüzde çeşitli amaçlar için yeni standartlar eklendi.

Örneğin, Ethereum ağı, ERC-998, ERC-1155 ve ERC-3664 standartlarına da sahiptir.

  1. NFT’ler Hemen Hemen Her Blokzincirinde Bulunur

Ethereum’un dünyaca tanınması sayesinde birçok kişi Ethereum’u tek NFT dostu blokzinciri olduğunu düşünebilir ancak oluşan bu algı gerçeği yansıtmamaktadır. Neredeyse her blokzinciri NFT’leri destekler, hatta bazıları özellikle dijital koleksiyonlar ve oyunlar için tasarlanmıştır. NFT’leri destekleyen blokzinciri örnekleri arasında Flow, Tezos, Polygon, Solana, Avalanche, Binance Smart Chain, WAX, Waves ve Tron sayılabilir.

  1. NFT’ler ve Doğa

NFT’ler dünyadaki en çevre dostu şeyler değil. Bunun temel nedeni, bu teknolojinin altında yatan blokzincirlerinin çalışması için hala çok fazla enerjiye ihtiyaç duyulmasıdır. Neyse ki, kripto dünyası konu hakkında çözüm bulmak için çok çalışıyor ve her gün yeni protokoller ortaya çıkıyor.

  1. NFT’ler Yalnızca .jpeg Dosyaları Değildir

NFT’ler dijital sanat koleksiyonları olarak popüler hale geldi, ancak çeşitli birçok kullanım alanı olabilir. Bir müzik dosyasının, oyun kartının, hizmetin, kimlik kartının veya erişim anahtarının sahipliğini temsil edebilirler.

Video oyunlarında, oyuncuların kullanabileceği, satın alabileceği veya satabileceği karakterler, kıyafetler veya silahlar gibi oyun içi öğeleri temsil edebilirler. İnsanların gelecekte giderek daha fazla zaman harcayacağı metaverse tabanlı sanal dünyalar yaratırken önemli bir rol oynuyorlar. Daha da önemlisi, NFT’ler, bazı platformlarda arazi parsellerini de temsil eder.

  1. NFT’ler Birlikte Çalışabilir

Birlikte çalışabilirlik, NFT’lerin öne çıkan özelliklerinden biri olan, farklı sistemlerin ve varlıkların sorunsuz bir şekilde arayüz oluşturma yeteneğidir. NFT’ler genellikle bir platforma hizmet sağlarken diğerlerinde de kullanılabilir.

Bir blokzincirinde mevcut olması sayesinde, dijital mülkiyet bir bağlamdan diğerine aktarılabilir. Bu şekilde projeler, NFT sahibine projede bir tür fayda sağlamak için başkalarının sahip olduğu NFT’leri kullanabilir.

  1. NFT’ler Ucuz da Olabilir

Ana akım medya, milyonlarca dolara satılan NFT’lerden sıkça bahsetse de NFT’lerin fiyatı değişkenlik göstermektedir. Evet milyonlarca dolar değerinde olanları bulunmakta ama aynı zamanda çok ucuz da olabilirler.

Fiyat farkı, projenin faydası ve kalitesi, veri boyutu, gaz ücretleri, işlem hızı vb. dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bununla birlikte, bir NFT’nin toplam maliyeti doğal olarak nadirliğine göre de belirlenir.

  1. NFT’leri, Kripto Cüzdanınızda Saklayabilirsiniz

NFT’lerin, Bitcoin ve diğer bir kripto para birimlerine en çok benzediği nokta burasıdır. Onları kripto cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Tıpkı diğer coin’lerde olduğu gibi, NFT’lerinizle herhangi bir işlemi gerçekleştirmek için özel anahtarlara sahip olmalısınız.

Özel anahtarlar, kripto cüzdanınızı korur ve işlemleri imzalamak ve verilerin şifresini çözmek için kullanılır. Özel anahtarın her zaman gizli tutulması gerekir; aksi takdirde, üçüncü taraflar varlıklarınıza erişim sağlayabilir.

  1. NFT Metaverileri Genellikle Blokzincirinde Depolanırken, Görsel Verileri Genellikle IPFS’de Yer Alır

NFT’ler, bir JSON belgesi (JSON (JavaScript Object Notation), basit veri yapılarını temsil etmek için tasarlanmış bağımsız bir veri değişim formatıdır) biçimindeki metaverileri dışında çok az veri içerir. Bu veriler genellikle NFT’nin adını, açıklamasını, özelliklerini ve barındırılan görüntünün bağlantısını içerir. Başka bir deyişle, gerçek sanat eseri hala bir bağlantı uzakta.

Ama bağlantılarda bir sorun var. Satın aldığınız NFT’nin görsel verileri merkezi bir sunucuda depolandığında, ona bağlı olan bağlantı kolayca kopabilir. Bu, sunucuyu barındıran şirket kapanırsa veya başka bir domain’e taşınırsa yaşanabilecek şeylerdir.

Bu nedenle, birçok NFT yaratıcısı IPFS’ye (InterPlanetary File System) yönelmektedir. Belirli bir domain’e bir dosyayı tanımlamak yerine, bu sistem, birisi onu IPFS ağında bir yerde barındırıyorsa, bir içerik parçası bulmanızı sağlar. Birden çok host (yalnızca bir domain sahibi yerine) bu dosyaların çevrimiçi kalmasını garanti eder.

Kısacası

NFT’lerin sadece bir hevesten daha fazlası olduğu ve kalıcı oldukları bir gerçek. Bunun birçok nedeni var. Kullanıcılar, sanatçılar için birer gelir kaynağı, dijital sanatçılar için yeni olanaklar yaratıyor ve oyun sektörünün şeklini değiştiriyor.

Kaynak: DappRadar

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Radio Caca $RACA Nedir?

TrustFi

TrustFi Launchpad — Mart IDO Takvimi