in

NFT Ticareti, 2021 Yılında 17 Milyar Doları Aştı

NFT veri şirketi Nonfungible.com, yayımladığı bir rapora göre, NFT ticareti 2021 yılında, 2020’ye göre %21.000 artarak 17,6 milyar doları aştı.

Kriptonun bireysel ve kurumsal olarak benimsenişinin artması, NFT’lerin de popülaritesi arttırdı ve ana akım konusu oldu. BNP Paribas’ın sahibi olduğu araştırma firması L’Atelier ile geliştirilen çalışma, NFT ticaretinin geçtiğimiz yıl 17,6 milyar dolara ulaştığını belirtti. 2020’ye oranla %21.000’lik bir artış söz konusu.

Dijital sanatçı Beeple’ın bir kolajını temsil eden bir NFT, Christie’s müzayedesinde 69 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı. Bunun yanında Bored Ape Yacht Club gibi popüler koleksiyonlar çeşitli ünlü simaları cezbetti.

Nonfungible.com’un kurucu ortağı Gauthier Zuppinger, CNBC’ye verdiği demeçte, “Geçen yıl boyunca üstel bir büyüme kaydettik” dedi.

Nonfungible.com’un araştırmasına göre, 2021 yılında NFT hold veya trade eden cüzdanların sayısı 2.5 milyona ulaştı, bu sayı 2020 yılında sadece 89.000’di. NFT satın alan cüzdanların sayısı aynı dönemde 75.000’den 2.3 milyon cüzdana yükseldi.

Rapora göre, yatırımcılar geçen yıl NFT satışlarından toplam 5,4 milyar dolar kâr elde ederken, bireysel yatırımcılar NFT’lerden para kazanma konusunda da daha iyi ve daha deneyimli hale geldi. Nonfungible.com, 470’den fazla cüzdanın 1 milyon doları aşan kâr elde etmeyi başardığını ifade etti.

Dijital arazi ve diğer proje satışlarının 514 milyon dolara ulaşmasıyla, geçtiğimiz yılın 2. yarısından itibaren NFT’lerin yanında odaklar metaverse’e de kaydı. Facebook’un Meta olarak yeniden markalaşmaya gitmesi ve Nike’ın sanal spor ayakkabılar yapan RTFKT’yi satın almasının ardından, kullanıcıların sanal nesnelerle ve birbirleriyle etkileşime girebilecekleri önerilen ortak alanlar olan metaverse etrafındaki hype iyiden iyiye arttı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Fantom (FTM), Oasis Network (ROSE) ve Decentraland (MANA) Teknik Analizleri I 10.03.2022

Biden’ın Yürütme Emri, Kripto Endüstrisini İkiye Böldü