in , ,

NFT Stake Etmek Nedir ve Nasıl Çalışır?

NFT stake etmek, kripto dünyasında pasif gelir elde etmenin yeni bir yoludur. Böylece NFT sahipleri, NFT koleksiyonlarını satmaya gerek duymadan ödül almak için varlıklarını DeFi platformlarında kilitleyebilirler.

DeFi yield farming’e benzer bir şekilde NFT stake etmek, katılımcıları ödüllendirmek için bir Proof of Stake (PoS) mekanizmasına dayanır. Kullanıcılar, NFT’leri kilitleyerek yıllık yüzde getiri (APY-Annual Percentage Yield) ve stake edilen NFT sayısına göre ödüller alabilirler.

Bireysel olarak, genel arzı daha düşük olma eğiliminde olması sebebi ile NFT stake etmek, yatırımcılara fayda sağlayabilir. Bununla beraber daha geniş bir açıdan bakıldığı zaman NFT stake etmek, dijital sanat toplama fikrinin ötesine geçerek NFT’lere yeni kullanım alanları sağlıyor.

Giriş

NFT’ler hakkında çoğu insan, onları sanat eserlerinin ve koleksiyonların zaman içinde potansiyel olarak artabilecek dijital temsilleri olarak düşünür. Bazı NFT projeleri, elde ettikleri gelirlerin bir kısmını NFT holder topluluğuyla paylaşır. Bu gelirler genellikle ikincil piyasa satışlarından ve telif ücretlerinden gelir.

NFT pazarı büyüdükçe geliştiriciler, sanatçılar ve koleksiyoncular NFT koleksiyonları için yeni kullanım alanları keşfediyorlar. En son kullanım durumlarından biri, NFT’leri staking platformlarında yardımcı program token’leri olarak kullanmaktır. Örneğin, bazı gaming metaverse’lerde, NFT koleksiyoncuları oyun karakterlerinin yeteneklerini artırmak ve ekstra ödüller kazanmak için NFT’lerini stake edebilirler.

NFT Stake Etmek Nedir ve Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi NFT stake etmek, stake ödülleri ve diğer ayrıcalıkları almak için NFT’lerin bir platformda veya protokolde kilitlenmesini ifade eder. Bu, NFT sahiplerinin NFT’lerinin sahipliğini korurken öte yandan pasif gelir elde etmelerini sağlar.

NFT stake etmek, diğer DeFi yield farming kavramlarına kıyasla henüz gelişme aşamasında olsa da ikisi de benzer şekilde çalışırlar. NFT’leri bir platformda kilitleyerek yıllık yüzde getirisine (APY), stake süresine ve stake edilen NFT sayısına bağlı olarak ödüller kazanabilirsiniz.

NFT’lerin benzersiz doğası nedeniyle yatırımcılar ve koleksiyoncular genellikle hold etmeyi ve spekülasyon yapmayı tercih ediyorlar. NFT stake etmek, sahip oldukları varlıklarından para kazanmaları için yeni bir fırsat sunuyor; bu da potansiyel olarak daha fazla insanı katılmaya teşvik edebilecek ve stake edilebilir NFT’lere yönelik piyasa talebini artırabilecek.

Bir NFT’yi stake etmek, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) stake etmek gibidir. Sahip olmanız gereken tek şey, kriptopara cüzdanı ve NFT’dir. Ancak; her NFT, ödül kazanmak için stake edilemez. Gereksinimler, projelere göre farklılık gösterebilirler; bu nedenle NFT’leri almadan önce tercih ettiğiniz projeleri kontrol etmek iyi bir çözüm olabilir.

NFT’lerinizi Nerede Stake Edebilirsiniz?

Aralık 2021 itibarıyla çoğu NFT stake etme fırsatı, play-to-earn gaming’lerden gelmektedir. MOBOX ve Zookeeper buna örnek olarak verilebilir. Binance Fan Token Platformu ve Doge Capital gibi bazı projeler de platformlarında NFT stake etme yeteneğini geliştiriyor.

Sonuç

NFT stake etmek, katılımcıların boşta kalan NFT koleksiyonlarından ekstra gelir elde etmelerini sağlar. Bunu söylemek için çok erken olabilir; ancak muhtemelen yeni NFT stake fırsatlarının yaratıldığını göreceğiz. Sadece NFT koleksiyoncuları için değil aynı zamanda play-to-earn oyun endüstrisi ve blockchain teknolojisiyle desteklenen diğer alanlar için de geçerli olabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Kripto Araçlarını Kullanarak Nasıl Altcoin Gem’leri Keşfederiz?

Yapay Zekanın Tehlikelerinden Kendimizi Nasıl Koruruz?