içinde

NFT Satışları Son 12 Ayın En Düşük Seviyesinde

NFT piyasası 2021 yılında, yükselişte olan bir kripto ekosistemi ve olumlu yatırımcı hissi ile desteklenmekteydi. Bu yükseliş Mayıs 2022’ye kadar devam etti. 

Kripto para piyasası; Majör borsalardaki oynaklık, artan enflasyon ve yüksek faiz oranlarına ilişkin korkular arasında baskı altına girdi. Teknoloji hisseleri ve dijital varlıklar dahil olmak üzere daha riskli varlıklara yönelik iştah azaldı.

NFT’ler de Bitcoin’in ayı piyasasına girmesinden olumsuz etkilendi. Satışlar son bir yılın en düşük seviyesine geri çekildi. Haziran 2022’de toplam günlük satış sayısı yaklaşık 19.000’e kadar geri çekilirken, tahmini değeri 13,8 milyon dolar civarında gerçekleşti. Bu rakamlar Haziran 2021 seviyelerine geri dönüldüğünü gösteriyor.  

Chainalysis’e göre geçen yıl 40 milyar dolarlık NFT satışı gerçekleşti. Bununla birlikte, 2022 toplamı şimdiden 42 milyar doları aştı. Ancak rakamlar yanıltmasın, Ocak ve Şubat aylarındaki satışlar, 2022’de yapılan satışların yarısından fazlasını oluşturdu. 

Chainaysis’e göre NFT satışları Ocak ayında 12.6 milyar dolar civarında gerçekleşirken, bu rakam Haziran ayında sadece 1 milyar doların biraz üzerinde kaydedildi. Haziran 2021 döneminde ise satışlar 648 milyon dolar civarında gerçekleşmişti. 2021 yılı için bu seviye devrim niteliğindeydi.

Chainalysis ekonomisti Ethan McMahon, “bu düşüş kesinlikle kripto piyasalarındaki daha geniş bir yavaşlamayla bağlantılı. Böyle zamanlar kaçınılmaz olarak bağlantılı piyasalarda konsolidasyona yol açar. NFT’ler için özellikle de öne çıkan NFT koleksiyonlarında büyük olasılıkla bir geri çekilme göreceğiz.” yorumunda bulundu. 

NFT ekosistemi 24 Eylül 2021 tarihinde yaklaşık 79 milyon dolar değerinde, 225 bin adet NFT ile en yüksek günlük satış sayısına tanık oldu. Dolar bazında en büyük satış ise, bir günde yaklaşık 119 bin NFT’nin 780 milyon dolar karşılığında satıldığı tarih olan 1 Mayıs 2022’de gerçekleşti.

NFT piyasasını olumsuz etkileyen bazı temel faktörler olarak, düşen Ether (ETH) fiyatları, ikincil piyasa talebinin daralması ve gas fee’ler sayılabilir. Sonuç olarak işlem hacminin %70’e yakın geri çekilmesi NFT piyasasında %40’lık bir daralmaya sebep oldu. 

Her ne kadar NFT piyasası büyük ölçüde daralmış olsa da arka planda çeşitli çalışmalar ve projeler yürütülmeye devam ediliyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao de dahil olmak üzere girişimciler, ayı piyasasının ortasında hükümetlere, vatandaşların kimliğini tespit eden NFT kullanım durumlarını keşfetmeye yardımcı oluyor. 

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, sosyal medya platformunda bazı ABD’li içerik oluşturucular için NFT’leri kullanıma sunmaya başladı. Bir Meta temsilcisi, ”Facebook, Ethereum ve Polygon NFT’leriyle başlıyor; ancak yakında Solana ve Flow’daki NFT’ler için destek ekleyecek.” açıklamasında bulunmuştu. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bybit WSOT 2022 Spot Solo Yarışı: Büyük Ödüller

KuCoin CEO’sundan İflas Açıklaması Geldi!