içinde , ,

NFT Sanatı Ve Telif Hakkı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT sanatının popülaritesi her geçen gün artıyor. Peki biz bu NFT’leri satın aldığımızda tam olarak hangi hakları satın almış oluyoruz?

NFT Nedir?

“Non-fungible-token” Türkçe çevirisiyle eşşiz token olan NFT, aynı Bitcoin ve diğer kripto birimlerinde olduğu gibi blockchain üzerinde inşa edilen bir dijital varlıktır. Değişebilirlik (fungibility) bir şeyin tamamen diğerine benzediği fikrinden gelir. Kullandığımız para birimleri bunun en açık örneğidir. 10 TL ile başka bir 10 TL birbirinin aynıdır ve yerine geçebilir. Değişitirilemez, birbirinin yerine geçemeyen değerli varlıklar da vardır. Antika bir sanat eseri, paha biçilmez bir yadigar eser vs…

 

NFT’ler de aynı bu sanat eserleri gibidir. Eşsizdirler ve değiştirilemezler. NFT bir dijital varlık için “Bu eser özgündür bu dijital varlık eşsiz ve değişitirilemezdir. Bunun yanında bu özgün varlığın sahipliği bendedir.” demenin bir yoludur.

Telif Hakkı Nedir?

Telif hakkı bir çalışmanın somut bir ifadeyle çalışmayı yapan tarafından bütün haklarının alınmasıdır. Telif hakkı genellikle o çalışmanın yaratıcısına ya da yaratıcısının işverenine aittir. Telif hakkı kabaca sıralamak gerekirse aşağıdaki hakları elinde tutar:

Telif hakkı alınmış çalışmayı kopyalamak veya ses kayıtları halinde çoğaltmak;

Telif hakkı alınmış çalışmaya dayalı türev çalışmalar hazırlamak;

Telif hakkı alınmış çalışmanın kopyalarını veya ses kayıtlarını satış veya başka bir mülkiyet devri yoluyla veya kiralama, ödünç verme yoluyla halka dağıtmak;

Edebi, müzikal, dramatik ve koreografik eserler, pandomimler, sinema filmleri ve diğer görsel-işitsel eserler söz konusu olduğunda, telif hakkı alınmış çalışmayı kamuya açık olarak gerçekleştirmek.

NFT ve Telif Hakkı

NFT’yi satın alan kişi, şüphesiz o NFT’yi alıp satma olanağına sahip olur. Tüm elde ettikleri budur aslında. Bir NFT mülkiyet hakkı herhangi bir fikri mülkiyet hakkı vermez. Bunun yerine, satın alınan gerçek dijital dosyaya ilgiyi gösterir. Dijital dosya kelimenin tam anlamıyla herhangi bir şey olabilir. Görüntüden değil dosyanın azlığından değer elde eder.

Başka bir deyişle: Bir kişi bir NFT dijital sanat eseri satın aldığında, bu biraz fiziksel bir sanat eseri satın almaya benzer. Orijinal ressam veya sanatın yaratıcısı hala temel telif hakkına sahiptir. Bir galeriye girip beğendiğim bir tabloyu alırsam, o fotoğrafı teneke kutulara koyması için Coca-Cola’ya satamam mesela. Bu telif hakkı ihlali olur. NFT sahipliğinde hakların bundan daha öte olduğunu düşündürenler var. Bu düşüncelere karşı dikkatli olmak gerekiyor.

Kaynak: OdinLaw

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Stablecoinler İçin Yatırım Sistemi: Mercurial Finance

ETF

Bir Yatırım Aracı Olarak ETF Nedir Ve Nasıl Çalışır?