Gece daha rahat görebilmek için 'Gece Modu'nu açabilirsiniz.

Gündüz daha rahat görebilmek için 'Gündüz Modu'nu açabilirsiniz.

Gece daha rahat görebilmek için 'Gece Modu'nu açabilirsiniz.

Gündüz daha rahat görebilmek için 'Gündüz Modu'nu açabilirsiniz.

içinde

NFT Pazarı OpenSea’den Yeni Rekor

Nft platformu OpenSea Ethereum bazlı market hacminde görülen en yüksek seviyede yer alıyor.

INO
NFT’ler için popüler bir pazar alanı olan OpenSea, Dune Analytics’in verilerine göre Ethereum aylık ticaret hacminde 3.5 milyar dolar seviyesini geçerek yeni bir zirveye ulaştı.

Ocak Ayı’nın bitmesine iki hafta daha kala, OpenSea ticaret hacmi şimdi hem geçen yıl Ağustos ayında kaydedilen 3.42 milyar dolarlık zirveyi hem de 2021 Aralık’taki 3.24 milyar dolarlık satış hacmini aştı. OpenSea’nin Ocak ayı işlem hacmi ay içerisindeki her gün için 169 milyon doların üzerinde yer aldı. Bir güne ait en büyük ticaret hacmi ise 269 milyon dolar ile 9 Ocak gününe ait.

NFT nedir?

NFT’ler; sanat eserleri, dijital koleksiyon ögeleri, video oyunu eşyaları, müzik parçaları gibi çeşitli alanlarda sahipliğin kanıtı olarak kullanılan, şifreleme olarak benzersiz dijital tokenlerdir.

NFT’ler diğer kriptoparalar gibi çalışır. Bitcoin ya da Ethereum gibi kriptoparalardan farkları ise birbirleriyle değer olarak değişemez, yani Non-Fungible oluşlarıdır. Tüm Bitcoinler’in ya da tüm Dogecoinler’in değeri birbirlerine eşitken her biri farklı bir eseri temsil eden NFT’lerde bu durum söz konusu değildir.

OpenSea, Ethereum ve NFT’ler

Sektörün önde gelen NFT pazarı olan OpenSea’deki aktivitedeki en son büyüme, Bitcoin’in yılın başından bu yana %7,5 düşmesiyle son haftalarda durgunlaşan kriptopara marketlerinin negatif tutumuna rağmen gerçekleşti.

CoinGecko verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, son iki hafta içinde %14,6 düşüşle 3,275 dolardan işlem görüyor.

Birçok ünlünün de koleksiyoner olarak elinde tuttuğu Bored Ape Yacht Club, son 24 saatte 14.306 ETH’lik (yaklaşık 47 milyon $) işlem görerek işlem hacmi açısından OpenSea’deki en popüler NFT koleksiyonu olmaya devam ediyor.

OpenSea yeni yılın başlarında, risk sermayesi şirketleri Paradigm ve Coatue tarafından yön verilecek olan 300 milyon dolarlık bir C Serisi  finansmanın açıldığını duyurdu. Bu finansman, yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi  ve OpenSea ekibini genişletmek için kullanılacak yeni sermaye ile şirketin değerlemesini 13,3 milyar dolara çıkardı.

NFT Pazarında Rekabet

OpenSea’nin ilgi çeken büyümesi, sektörden pay almak isteyen aktörleri cezbetmiş durumda. Daha geçen ay açılan LooksRare gibi bazı NFT pazarları, OpenSea’yi ticaret hacmi olarak yakalamış durumda.

Bununla birlikte, bu rekabetin uzun vadede nasıl sonuçlanacağı görülmeye devam ediyor. İlk raporlar, LookRare’in platformun jeton tabanlı ödül sistemini manipüle etmek için yıkama ticareti ile dolup taştığını gösteriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Umut Yazıcı tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı anadalı ve Ekonomi yandalı mezunu. Eser çevirmeni. Blockchain ve kriptoparalar konusunda kendini geliştirmeye çalışıyor.

Temel Analiz

Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) ve Ripple (XRP) Teknik Analizleri | 18 Ocak 2022

kriptopara

Polkadot (DOT), Terra (LUNA) ve Cardano (ADA) Teknik Analizleri I 18 Ocak 2022

Başa Dön