in ,

NFT Pazarı Beş Yıl Sonra Ne Durumda Olacak?

İngiltere merkezli pazar inceleme şirketi Juniper Research, NFT pazarının önümüzdeki beş yıllık gidişat analizini duyurdu.

Şirket, küresel NFT işlemlerinin sayısının 2027 yılına kadar 40 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Markaların dijital varlıklarını artırmak için metaverse’ü giderek daha fazla benimsemesi de bu büyümeye katkıda bulunacak.

Tüm NFT segmentleri araştırıldığında Metaverse bağlantılı NFT’lerin önümüzdeki beş yıl içinde en hızlı büyümeye sahip olacakları tahmin ediliyor. Bu NFT’ler, 2022’de 600.000 olan işlem hacminde 2027’ye kadar 9,8 milyonluk bir artış kaydedecek.

NFT endüstrisi, 2017’de NFT’ler şeklinde yeni dijital kedilerin üretilebildiği Ethereum tabanlı CryptoKitties oyununun piyasaya sürülmesiyle ivme kazanmıştı. VentureBeat, Ekim 2018’e kadar oyuncuların 3,2 milyon işlem hacmiyle 1 milyon kedi yetiştirdiğini bildirdi.

Bu yıl, İtalyan lüks moda markası Gucci, girişimlerinin önümüzdeki 100 yılını vurgulayan, iddialı bir NFT projesini başlatmıştı. ‘Gucci’nin Gelecek 100 Yılı’ başlıklı NFT koleksiyonu; moda, müzik, sanat vb. gibi diğer endüstrilerin gelecekte büyümeleri için NFT’leri ve metaverse’ü benimseyeceğine dair inancı gösteriyor.

NFT’ler, dijital gayrimenkul işinde de metaverse bünyesinde tanıtıldı. Decentraland, Polka City ve SuperWorld, NFT’ler aracılığıyla sanal gayrimenkul satın alabileceğiniz birçok metaverse platformundan bazılarıdır. Ayrıca analistler, benzer blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelerin gerçek hayattaki miras ve mülk tapuları için de kullanılabileceğini öne sürdüler.

Kısa bir süre önce, Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Instagram’da yakında NFT’ye dönüştürülmesi planlanan bir fotoğraf yayımladı. Ekip, Coinbase ve Dapper ile yeni entegrasyonlar sayesinde Instagram’da dijital tahsil edilebilir NFT’leri 100 ülkeye daha genişleteceğini de duyurdu.

Tahminlere göre metaverse bu şekilde ilerlemeye devam ettikçe kullanım alanları oyun, alışveriş, seyahat ve iş birliği gibi çeşitli sektörlerde artacak. Büyümesi, erişim kolaylığı ve dijital dünyalar arasındaki bağlantı sayesinde gerçekleşecek.

Diğer Analistler Bu Konuda Ne Düşünüyor?

Farklı pazar analistleri, NFT pazarının geleceğine ilişkin farklı gidişatlar da öngörüyor.

Dublin merkezli pazar araştırma şirketi Research and Markets, Nisan 2022’de NFT pazarının 2022-2026 döneminde 147,24 milyar dolar büyümeye hazır olduğunu ve %35,27’lik bir CAGR’de ilerleyeceğini tahmin ediyor.

MarketsandMarkets tarafından yapılan bir araştırmaya göre küresel NFT pazarının %35 Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) ile 2022’de 3 milyar dolardan 2027’de 13,6 milyar dolara büyümesi bekleniyor. Asya-Pasifik bölgesinin en yüksek CAGR ile büyümesi de söz konusu.

İlginç bir şekilde, Juniper Research çalışması, B2C şirketlerinin NFT’leri ihtiyaçları sürekli değişen genç bir tüketici demografisine pazarlaması gerektiğini vurguladı. Düzenleyicilerin, süreçleri standartlaştırmak için blok zinciri endüstrisi ile birlikte çalışmaları gerektiğini de ekledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Avalanche (AVAX) Boğasında Yükselebilecek Projeler

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS) Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?