içinde

NFT Oyunları Nedir ve Nasıl Çalışır?

NFT Oyunlarıyla Dünyadaki Diğer Kullanıcılarla İletişime Geçerken Para Kazanmanız Mümkün

blockchain oyunu

NFT’ler, blok zincirindeki benzersiz dijital koleksiyonlardır. Bu özellik, onları oyunlarda karakterlerin, sarf malzemelerinin ve diğer takas edilebilir ögelerin temsili olarak kullanmaya uygun hale getirmektedir. 

NFT oyunları, Game-fi dünyasında gelir elde etmenin bir yolu olarak son zamanlarda popüler hale geldi. Oyun içi NFT’lerinizi diğer koleksiyonculara ve oyunculara satabilir ve hatta oyna-kazan modelleriyle Token kazanabilirsiniz.

Bu tarz oyunlarda dikkat edilmesi gereken temel unsur, NFT’lerinizi taşırken bunları uyumlu bir cüzdana aktardığınızdan emin olmak. Ayrıca, NFT’yi bir NFT pazarına veya başka bir kullanıcıya her gönderdiğinizde yaygın dolandırıcılıklara dikkat edin. Son olarak, herhangi bir kayıp olasılığını görmek için oynadığınız herhangi bir NFT oyununun kurallarını dikkatlice okuyun.

NFT oyunları esas olarak Ethereum ve Binance Smart Chain’de (BSC) bulunur. Bazıları CryptoBlades ve Axie Infinity gibi toplanabilir karakterlerle bir savaş deneyimi sunarken, diğerleri Sorare gibi yine toplanabilir kartlar kullanır.

Buna ek olarak Binance, sahiplerine çeşitli nadirlikteki NFT’lere sahip olma şansı veren NFT Gizemli Kutuları da sunarken bu Kutular, NFT oyunlarıyla ortak olan Koleksiyonlara dahil ediliyor.

GİRİŞ

CryptoKitties çılgınlığı ile başlayan NFT oyunları, hızla gelişmeye başladı ve artık oyna-kazan gibi çeşitli modeller sunmaya başladı. Bilindiği gibi Game-Fi, finans ve oyun dünyalarını birleştirerek oyunculara oynadıkça gelir elde etme fırsatları sunuyor. Artık sadece binlerce dolar değerindeki sınırlı bir koleksiyonu kazanmaya, bulmaya veya üretmeye güvenmeniz gerekmiyor. Oyuncular artık koleksiyon hayvanları dışında çeşitli temalarda birden fazla oyun modelini denemeyi seçebiliyorlar. 

Nedir bu NFT’ler?

NFT’ler, blokzincirinde benzersiz bir ögeyi temsil eden dijital, kriptografik bir token’dır. NFT’lerin birçok kullanım alanı bulunuyor. Bir oyundaki dijital bir varlık, tahsil edilebilir bir kripto sanatı parçası veya hatta gayrimenkul gibi gerçek bir dünya nesnesi olarak karşımıza çıkabiliyor.

NFT’ler, bir “kopyala-yapıştır” dünyasında merkeziyetsiz dijital toplanabilirlik ve mülkiyet yaratma konusunda uzun süredir devam eden soruna çözüm getirmiştir.

Bir NFT değiştirilemez. Bu özellik, her token’ın benzersiz olduğu ve hiçbir zaman aynı şekilde başka bir token ile değiştirilemeyeceği anlamına geliyor. 1 BTC’yi her şekilde eşit olan 1 BTC’ye daha takas edebilirsiniz. Buna karşılık NFT ile bu takas, birden fazla versiyona sahip bir seri halinde yayınlanan NFT sanat eserinde bile imkansızdır. Bu durumda, her bir NFT meta verisi, tıpkı bir dizi baskıda olduğu gibi farklılık gösterecektir.

NFT Oyunları Nasıl Çalışır?

NFT oyunları, cüzdanınızda sadece kripto koleksiyonları tutmaktan farklıdır. Bir NFT oyunu, kurallarında, mekanizmalarında ve oyuncu etkileşimlerinde NTF’leri kullanır. Örneğin, bir oyun, benzersiz avatar karakterinizi bir NFT olarak temsil eder. Oyunu oynarken bulduğunuz dijital ögeler de NFT olabilir. Daha sonra NFT’lerinizi kar için diğer oyunculara satabilir veya bunları takas edebilirsiniz. Birazdan üzerinde tartışacağımız daha yeni olan oyna-kazan modeli ile de NFT oyunlarından gelir elde etmeniz mümkün.

Peki, NFT’leri nasıl alıp teknik olarak bir oyun ortamına uygularsınız? Geliştiriciler, bir oyun içinde NFT’leri değiştirmek, oluşturmak ve uygulamak için kullanılan NFT’lerin kurallarını ortaya koyan akıllı sözleşmeler oluşturmaktadır. Akıllı sözleşmeler, bir blokzincirinde depolanan kendi kendini yürüten kod parçalarıdır.

Örneğin CryptoKitties, az sayıda, oyunu yapılandıran ana sözleşmeleri içerisinde barındırır. En ünlüsü, yeni kediler oluşturma mekaniğini belirleyen geneScience sözleşmesidir. Oyun geliştiricileri başlangıçta bu kodu gizli tutmuştur. İlgilenen oyuncular, kedilerde belirli özelliklerin ortaya çıkma ihtimalini analiz etmek için çeşitli araçlar bile yaratmışlardır. Çünkü bu bilgiler sayesinde oyuncular, daha fazla para değerinde olan nadir bir tür geliştirebilme şansını yakalayabilir.

Oyna-Kazan NFT oyunları nedir?

Oyna-kazan NFT oyunları, kullanıcılara oyun oynayarak bir gelir akışı oluşturma şansı tanır. Tipik olarak, bir oyuncu tokenlarla ve bazen de NFT’lerle ödüllendirilir ve oynadıkça daha fazla kazanır. Kazanılan tokenlara genellikle oyunun üretim sürecinin bir parçası olarak ihtiyaç duyulur.

NFT

Token yöntemi genellikle ikisi arasında daha kararlı olan bir yöntemdir çünkü token’lar oyun yoluyla istikrarlı bir şekilde kazanılabilirken, NFT düşüşleri daha şansa dayalıdır. Oyna-kazan, özellikle sabit gelir veya sosyal güvenliğe alternatif veya destek olarak düşük gelirli ülkelerdeki kullanıcılar arasında popüler olmuştur. Axie Infinity, en çok bilinen oyna-kazan oyunlarından biridir. Oyun, üç Axie satın almak için öncelikli olarak bir yatırım ister fakat başka bir oyuncudan Scholarship yani burs bulma olasılığı da bulunmaktadır.

Bir Başlangıç ​​Takımınız olduğunda ve görevleri ve zorlukları tamamlamaya başladığınızda, borsalarda takas edilebilen bir ERC-20 token’ı olan Smooth Love Potion (SLP) kazanabilirsiniz. Yetiştiriciler, yeni Axies yani Eksenler üretmek için SLP’yi kullanarak eşya için bir ekonomi yaratır. Axie Infinity, özellikle birçok kullanıcının oyna-kazan modeliyle yaşamaya başladığı Filipinler’de oldukça popüler hale gelmiştir. Birçok oyuncu ayda 200 ila 1000 Amerikan Doları arasında kazanabilirken bazıları piyasa fiyatına ve harcadıkları zamana bağlı olarak daha çok kazanç sağlayabiliyor.

Oyun İçi NFT’ler nelerdir?

Oyun içi NFT’ler, NFT oyunları oynayarak gelir elde etmenin başka bir yolunu sunar. Axie Infinity’deki SLP veya Cryptoblades’deki SKILLS gibi değiştirilebilir bir ERC-20 token’ı kazanmak yerine, koleksiyon ögelerini temsil eden NFT’ler kazanırsınız. Bu oyun mekanizması, NFT oyunlarıyla gelir elde etmenin geleneksel yoludur. Eşyaların değerleri, oyundaki kozmetik, nadir oluşu veya faydaya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Cryptokitties, yalnızca oyun içi NFT’lerin toplanabilirliğine dayanan bir oyun örneğidir. Şans unsuru olmadan oynamaya devam etmenin ve sabit bir gelir elde etmenin başka bir yolu maalesef bulunmamakta. Bu yüzden çoğu yeni NFT oyunu, hem oyna-kazan hem de oyun içi NFT’lerin bir karışımını sunar. 

NFT Oyunları Nasıl Para Kazandırır?

Bir NFT oyunu oynayarak kazanabileceğiniz para miktarı, belirli bir oyunun mekaniğine ve pazar talebine bağlıdır. Kazandığınız para, oyunda kazanılan NFT’lere veya kriptopara birimlerine değer veren diğer kullanıcılardan gelecektir. Mallarınızı bir pazarda, borsada veya müzayede evinde satarak para çekmeniz gerekecektir. NFT oyunlarıyla, değer ya NFT’den ya da token’ın tahsil kabilitiyetinden ya da oyun içi yardımcı programından türetilir. Diğer yandan bu iki faktör de spekülasyonlara yol açabilmektedir. 

NFT Oyunlarından Para Kaybeder Miyim?

NFT oyunları oynarken para kaybetmek mümkün. Kaybettiğiniz miktar, oynadığınız oyunun türüne, mekaniğine ve kullandığınız NFT’lerin değerine bağlıdır. Ancak para kaybetmek mutlaka dolandırıldığınız anlamına gelmez. NFT’ler spekülatif olduğundan ve değerleri insanların onlara ne verdiğine bağlı olduğundan, kayıplarınız da piyasa güçlerine bağlıdır. Herhangi bir kripto yatırımı gibi, yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar harcamanız tavsiye edilir.

NFT’lerimi Kaybedebilir Miyim?

Bazı NFT’lerin değeri göz önüne alındığında, oyun oynarken veya blokzinciri ile etkileşime girerken onları kaybetmek yaygın bir korku. NFT’lerinizi satın almış veya oyun içinde kazanmış olsanız da, onları güvende tuttuğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Kısacası, dikkatli olmazsanız NFT’lerinizi kaybetmeniz mümkün. Ancak, daha sonra özetleyeceğimiz uygulamaları izlerseniz, onları kaybetme şansınız minimuma inecektir. NFT’nizi kaybetmenin birkaç olası yolu vardır:

  • NFT’nin cüzdandan NFT’nin token standardını desteklemeyen başka bir cüzdana transfer etmek.
  • Bir dolandırıcılık veya sahtekarlığın kurbanı olup NFT’nizi bir dolandırıcıya göndermek.
  • Cüzdana erişim için kötü niyetli bir akıllı sözleşmeye izin vermek.
  • Oyunun kuralları gereği kaybetmek.

Sonuncu ihtimal dışında, yukarıdaki durumlardan ve genel olarak dolandırıcılık faaliyetlerinden NFT’ler ve blokzincir teknolojisi hakkında daha ileri düzey bilgiler edinerek kaçınmanız mümkün. Tıpkı nasıl PayPal veya internet bankacılığının nasıl kullanıldığını bilmeden bu mecralarda işlem yapılmaması gerektiği gibi aynısı NFT için de geçerlidir. NFT’lerinizi kaybetmeyeceğinizden emin olmak için şunları yapmalısınız: 

  • NFT’nizi başka bir cüzdana gönderiyorsanız, dolandırıcılığa maruz kalmadığınızı teyit edin.
  • Cüzdanınızın veya platformunuzun desteklediği token ve blokzincir türlerini anlayın. ERC-721 ve ERC-1155, Ethereum için en yaygın NFT token protokolleridir ve BEP-721 ve BEP-1155, Binance Smart Chain (BSC) için en yaygın olanlarıdır. Bunları her zaman doğru adrese gönderdiğinizden emin olun ve uyumlu olduklarını asla varsaymayın.
  • Yalnızca güvenebileceğiniz saygın projeler aracılığıyla akıllı sözleşmelerle etkileşimde bulunun. Akıllı bir sözleşmenin cüzdanınızla etkileşime girmesine izin verirseniz, sözleşmenin paranızı kaldırma riskinin farkında olun. 
  • Oynadığınız oyunun kurallarını dikkatlice incelediğinizden emin olun. Bazı NFT oyunları, diğer kullanıcılarla ticaret yapmanıza veya NFT sarf malzemelerini kullanmanıza izin verir. Bunlar örneğin eşyalar veya iksirler olabilir. İstenmeyen sürprizlerden kaçınmak için oyuna aşina olun.

Popüler NFT Oyunları 

Çoğunluğu BSC ve Ethereum’da olmak üzere çok çeşitli NFT oyunları mevcut. Bazıları daha geleneksel video oyunu deneyimleri sunarken, diğerleri temel olarak NFT’lerin toplanabilirliğine bağlıdır.

Axie Infinity

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Axie Infinity, koleksiyonluk yaratıklar ve savaşlarla Pokemon’a benzer bir model izliyor. Axie Infinity, Ethereum blokzincirindedir ve kullanıcılara Small Love Potions (SLP), Axies ve Axie Infinity Shards (AXS) ticaretine dayalı potansiyel bir gelir sağlar. SLP ve AXS, Binance’de ticaret yapmak için kullanılabilir.

Sorare

Sorare, gerçek hayattan toplanabilen, takas edilebilen futbolcularla oynanan bir fantezi futbol oyunudur. Yeni başlayanlar, ücretsiz kartlar kullanarak veya token’lı kartlar satın alarak beş oyunculu bir futbol takımı oluşturur. Kazanılan her oyun, atılan gol veya tamamlanılan diğer etkinliklerle seviye atlatır ve puan kazandırır.

Gods Unchained

Gods Unchained, Magic The Gathering veya Hearthstone’a benzer Ethereum üzerinde takas edilebilir bir NFT kart oyunudur. Oyuncular, diğer oyuncularla savaşmak için farklı güçlere sahip desteler oluşturur. Kazandıkça, kullanmak veya satmak için oyun içi öğeler bulursunuz. Dereceli oyunlarda, güçlü NFT kartları oluşturmanıza izin veren Flux kazanmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bunları satarak karınızı alabilir veya yeni kartlara yeniden yatırım yapabilir ve işleme devam edebilirsiniz.

Binance NFT Koleksiyonları

Binance NFT Marketplace, NFT Gizemli Kutular ve Koleksiyon ortaklıkları ile bir NFT oyun deneyimi sağlar. Bu ortaklıklar dijital sanatçılardan NFT oyunlarına kadar uzanmaktadır. Satın alınabilir her Gizemli Kutu, Koleksiyondan farklı bir nadirlikte rastgele bir NFT içerir. NFT’yi ortaya çıkarmak için kutuyu açabilir veya açmadan satabilirsiniz.

NFT Koleksiyonları, bir tema veya proje etrafında toplanmış birkaç NFT ve Gizemli Kutu içerir. Şimdiye kadar en popüler olanlardan bazıları Game-fi Gizemli Kutu Koleksiyonları olmuştur. Birkaç tanesine bir göz atalım:

  1. MOBOX Koleksiyonu. MOBOX, BSC’de DeFi verim çiftçiliğini NFT’lerle birleştiren bir oyun platformudur. Koleksiyon, MOBOX platformunda rastgele karma gücüne sahip MOMO NFT’leri içeren NFT Gizem kutularını içerir. NFT’nin sahip olduğu hash gücü ne kadar fazlaysa MOMO, MOBOX oyunları da o kadar değerlidir.
  2. My Neighbour Alice (Komşum Alice) Koleksiyonu. Komşum Alice, NFT kozmetik öğelerini içeren sanal bir dünya kurma oyunudur. Koleksiyonun Gizemli Kutularında bulunan oyun varlıkları yalnızca kozmetik olsa da, kullanıcılar yine de bunlara ikincil piyasada değerini vermektedir.

Sonuç

NFT oyunları, dijital koleksiyonları alır ve oyuncuların birbirlerinin NFT’leri ile etkileşim kurmaları için kurallar oluşturur. Bazı insanlar NFT’lere tahsil kabiliyeti için değer verirken, diğerleri onları faydaları için ister. Birçok NFT oyunu bir takas kartı oyunu gibi çalışır, ancak kartları toplayan herkes oynamaya niyetli değildir. Game-fi, insanların NFT’leri kullanarak nasıl kazanabilecekleri fikrini değiştiren yeni NFT oyun ekonomileri yarattı. Para kazanmak artık sadece şans ve koleksiyonculuk değil; aynı zamanda oynamakla da ilgili.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Cihangir Altuğ Taş tarafından yazıldı.

LOCGame

LOCGame Haftalık Bülten | 5 Kasım 2021

Oyun Programcılığı Nedir? Nasıl Oyun Programcısı Olunur?