içinde , ,

NFT Nedir? 4 Adımda Token Koleksiyonculuğu Ve NFT Rehberi

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında Bitcoin’in yaratılmasının ardından Blockchain teknolojisinde dijital nadir bulunabilirlik kavramı ortaya çıktı. Böylece dijital dünyayı gerçek dünyaya yansıtabiliyor olduk. İşte Türkçeye “Eşsiz Token” olarak geçen NFT (non-fungible token) bu teknolojinin bir ürünü.

Kripto paralarda tüm tokenlar birbirine denk olarak yaratılır ve arza çıkarılırdı. NFT’lerin her biri ise benzersizdir ve sayıları sınırlıdır. NFT’leri çıkarmak her geçen gün daha kolay hale geldiğinden ilerleyen zamanda bu yeni varlık sınıfından daha çok sayıda göreceğiz.

1-NFT Nedir?

NFT (non-fungible token), Türkçe adıyla “Eşsiz Token”, benzersiz bir varlığı temsil eden, blockchain üzerinde üretilmiş kriptografik bir token türüdür. NFT’ler sayesinde gerçek dünya varlıkları ya da dijital varlıklar tokenlaştırılabilir. Bu varlıklar ikame edilemez, non-fungible, olduğundan orjinaldir ve belki ileride mülkiyet ispatı için dahi kullanılabilir. Normal kripto paralar ikame edilebilir, yani birbirinin yerine geçebilir varlıklardır. Günlük hayatta kullandığımız itibari para birimleri de öyledir. Her bir birim kendisine denk diğer herhangi bir birimle değiştirilebilirdir. İşte NFT’leri kripto paralardan ve itibari para birimlerinden ayıran nokta burasıdır. NFT’ler orijinal, benzersiz ve ikame edilemezdir.

2-NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’lerin çıkarılması için farklı alternatifler mevcuttur. Bunların arasından en çok bilineni Ethereum blockchain’i üzerinde çıkarmak ve alıp satmak için bir standart olan ERC-721’dir. ERC-721 ERC-20’nin aksine kripto para borsalarında işleme konamıyor veya başka bir kripto para birimine çevrilemiyor. NFT’leri saklamak için bir cüzdana sahip olmalısınız. Trust Wallet’ı bunun için kullanabilirsiniz. Tüm diğer kripto para tokenları gibi NFT’ler de bir adres üzerinde bulunur. NFT’ler sahibinin izni olmadan NFT’yi çıkaranlar dahil kimse kopya veya transfer edemez. Bunu da NFT özelliklerini anlatırken bahsetmekte fayda var.

Concordium

NFT’ler OpenSea gibi açık piyasalarda alınıp satılabilir. Bu piyasalar alıcı ve satıcıların bir araya gelmesini sağlar ve her bir token’ın değeri eşşizdir. Bu piyasada NFT’ler doğal olarak ürüne olan arz ve talebe göre fiyat değişiklikleri gösterebilir. Fakat böyle bir dijital bir şeyin nasıl değeri olabilir? Günlük hayattan da bildiğiniz üzere nesnenin değeri kendisine ait değildir, insanların ona bu değeri atfetmesi ile ortaya çıkar. İtibari paralar bunun en basit örneğidir. 200TL’lik bir banknote o değeri veren banknotun kendisi değil TCMB’nin ona verdiği itibari değerdir. Aynen bu misalde olduğu gibi NFT’ler de insanların onlara verdiği değer nisbetinde fiyatlanır ve alınıp satılır.

3-NFT’ler Ne İçin Kullanılır ?

NFT’ler dApp’ler (merkeziyetsiz uygulamalar) tarafından kripto koleksiyonlukları ve benzersiz dijital ürünler çıkarmak için kullanılabilir. Bu tokenler bir koleksiyon nesnesi, yatırım aracı ya da herhangi başka bir şey olabilir. Oyun ekonomilerin daha önce araştırmış mıydınız? Birçok çevrimiçi oyun halihazırda kendi ekonomisine sahiptir. Oyun varlıklarını token haline getirmek için blockchain kullanmak bu durumun bir adım ilerisidir. NFT’lerin kullanımı oyunlarda sıklıkla gördüğümüz enflasyon problemine bir çözüm olabilir. Sanal dünyalar bu yönde bir geliştirme gösterirken NFT’ler gerçek dünya varlıklarının blockchain üzerinde token olarak saklanabilen, alınıp satılabilen bir ürün haline getirebilir. Bu sayede, gayrimenkul, güzel sanatlar, nadir koleksiyonlar ve buna benzer birçok şey tokenlaştırılabilir ve piyasalarında ihtiyaç duydukları likiditeyi sağlayabilir. Öte yandan ise NFT özellikleri bakımından dijital kimlik sektöründe de kullanılabilir. Kimlik bilgilerini ve veri mülkiyetini blockchain teknolojisi üzerinde saklamak birçok insan için gizliliği ve veri bütünlüğünü artırabilir.

4-Token Koleksiyonculuğu

Yeni tip bir koleksiyonculuk sistemidir. İnsanlar elinde bulundurdukları NFT’lerden bir koleksiyon yapıp bunun alım satımını yapabilirler. NFT ile Twitter’da atılan bir tweet, ünlü bir futbolcunun attığı gol, herhangi ünlü birisinin tarihe adını yazdırdığı an… kısaca çok değerli paylaşımlar ve anılar NFT ile değiştirilemez token haline getirilip satışa çıkarılabilir. İleride kulüpler için unutulmaz goller, NBA’da unutulmaz anlar birer NFT haline dönüştürülüp kulüp için gelir kaynağı haline getirilebilir. Zaten halihazırda bu yeni tip koleksiyonculuğu yapanlar çoktan başladı.

Sorare

Sorare global fantezi futbol oyunu da oyuncuların koleksiyonlarının alınıp satıldığı farklı bir platform. Bu platformda geçmişte efsaneleşmiş ya da hali hazırda oynayan oyuncuların tokenlarını alıp satabilirsiniz. Global fantezi oyunu Sorare hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilirsiniz.

Dünya değişiyor ve her geçen gün ekonominin yeni bir türüyle karşılaşıyor. Bakalım önümüzdeki yıllarda NFT’ler ne kadar hayatımıza dahil olacak?

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin

Orta Vadeli BTC/USD Dip Alıcıları 40.000 Doları İzleyecek

Polkadot

Polkadot (DOT) Fiyat Analizi