in

NFT Nasıl Oluşturulur ve Satılır?

NFT; sanat, müzik, oyun içi öğeler ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital bir varlıktır. Peki, NFT’ler nasıl oluşturulur?

  1. Öğenizi Seçin

NFT’ye dönüştürmek istediğiniz dijital öğenizi belirleyin. Özel bir resim, görsel, müzik, koleksiyonluk video oyunu, “meme”, GIF ve hatta bir tweet bile olabilir.

NFT’ye dönüştürmek istediğiniz bu öğenin fikri mülkiyet haklarına sahip olduğunuzdan emin olun. Sahip olmadığınız bir dijital varlık için bir NFT oluşturmak başınızı yasal olarak belaya sokabilir.

  1. Blok Zincirinizi Seçin

Dijital öğenizi seçtikten sonra onu bir NFT’ye dönüştürme sürecine geçebilirsiniz. Öncelikle NFT’nizi hangi blok zincirinde piyasaya çıkarmak istediğinize karar verin. NFT sanatçıları ve üreticileri arasında en popüler ağ Ethereum’dur.

  1. Çevrimiçi Cüzdanınızı Kurun

Bazı NFT oluşturma süreçleri düşük de olsa ödemeniz gereken belli başlı maliyetler içerebilir. Bu nedenle bu söz konusu maliyetleri karşılamak için bir dijital cüzdana ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında dijital cüzdanınız, dijital varlıklarınıza erişmenizi sağlayacaktır. Metamask, Trust Wallet ve Coinbase Wallet bu cüzdanlara örnektir.

Çevrimiçi cüzdanınızı kurduktan sonra bir miktar kripto para satın alabilir veya farklı cüzdanlarınızdan NFT oluşturacağınız cüzdana kripto aktarabilirsiniz.

  1. NFT Pazar Yerinizi Seçin

Blok zinciri ağınızı seçtikten sonra sırada NFT pazar yerinizi seçmek var. En iyi NFT pazar yerleri arasında OpenSea, Rarible, SuperRare, Foundation, Nifty Gateway, Mintable yer almaktadır.

NFT’nize uygun platformu seçmek için her bir NFT pazar yerini araştırmanız gerekli. Bazı pazar yerlerinin kendi kripto paralarına ihtiyaç duyduğunu da belirtmekte fayda var. Örneğin, Rarible platformu için RARI bulundurmanız gerekir.

OpenSea genellikle yeni kullanıcılar için uygun ve kullanışlı bir yer olabilir. Kendi NFT’nizi mint etmenize olanak tanır ve NFT satışlarında lider konumundadır.

NFT pazar yerinizi seçtikten sonra onu çevrimiçi cüzdanınıza bağlamanız gerek. Bu, NFT’nizi mint etmek ve tüm satış gelirlerini alabilmek için gerekli ücretleri ödemenizi sağlayacak.

  1. Dosyanızı Yükleyin

Artık NFT’nizi oluşturmaya (mint etmeye) hazırsınız. Seçtiğiniz NFT pazar yerinde, dijital dosyanızı platformlara yüklemek için süreci adım adım anlatan bir kılavuz bulunur. Bu işlem, dijital dosyanızı (PNG, GIF, MP3 veya başka bir dosya türü) bir NFT’ye dönüştürmenize olanak tanır.

NFT Nasıl Satılır?

NFT’nizi mint ettikten sonraki son aşama NFT’nizi satışa sunmaktır. Platforma bağlı olarak şunları yapabilirsiniz:

  • Sabit bir fiyata sat: Sabit bir fiyat belirleyerek bu fiyatı karşılamaya istekli ilk kişinin NFT’nizi satın almasına izin vermiş olursunuz.
  • Süreli bir açık artırma ayarlayın: Süreli bir açık artırma, NFT’nizle ilgilenenlere nihai tekliflerini sunmaları için belirli bir süre tanımlayacaktır.
  • Sınırsız bir açık artırma başlatın: Sınırsız bir açık artırma bir süre sınırlaması getirmez. Bunun yerine, açık artırmayı istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

NFT’ninizi bir açık artırmaya koymanız durumunda asgari fiyatını belirlemelisiniz, ikincil piyasada yeniden satılırsa NFT’nizden telif ücretleri kazanmak için bir oran belirlemelisiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yapay Zeka

Elon Musk’ın Yapay Zeka Hakkında Önemli Açıklamaları

Yapay Zeka

Yapay Zeka Geleceği Nasıl Daha İyi Hale Getirecek?