içinde

NFT İyi Bir Yatırım Mıdır Ve Riskleri Nelerdir?

Yatırımcılar NFT için (non-fungible token/eşsiz token) milyonlarca dolar harcıyor. Ancak bu yatırımlarla ilgili bilmeniz gereken bazı riskler bulunuyor.

NFT’lere olan ilgi çılgın bir şekilde artmaya başladı ve doğal olarak bu ilgi yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başardı. Beeple adlı bir dijital sanatçının yaptığı The First 5000 Days adlı kolajı tam 69.3 milyon dolara satıldı. Twitter kurucusu Jack Dorsey’in attığı ilk tweet açık artırma ile 2.9 milyon dolara satıldı.

Ancak bunlar yüksek riskli yatırımlardır. ERC-721 NFT standardının ana yazarı olan William Entriken “NFT oluşturduğumuz ve alıp sattığımız pazarlar henüz çok yeni. Bundan 20 veya 50 yıl sonra hala var olup olmayacaklarını bilemiyoruz” demiştir. ERC-721, Ethereum tabanlı NFT oluşturmak için kurulan ilk açık standarttır. NFT pazarları, alıcı ve satıcıyı buluşturan yerlerdir. OpenSea, Rarible, SuperRare bazı örneklerdir.

NFT ile İlgili Teknik Sorunlar

Bir hisse aldığınızda hissenin değeri düşebilir ve yatırımınızı kaybedebilirsiniz. Ancak tamamen sıfırlanmadığı sürece tekrar artacağını ve yatırımınızı kurtaracağınızı ümit edebilirsiniz. NFT konusunda ise bir yatırımcı düzgün bir şekilde depolanmayan bir varlığın yok oluşuna şahit olabilir. Veya milyon dolarlık varlıklarına erişimini kaybedebilir. Bir NFT dijital bir varlığı kimin oluşturduğunu, alıcısını ve sonraki alıcıları blockchain üzerinde kalıcı olarak kaydeder. Bir sahiplik sertifikası işlevi görür. Genelde dijital varlığı token üzerinde depolamak çok pahalıya mal olur. Token üzerindeki veriler de dijital varlığın nerede depolandığını gösterir. Ancak NFT kalıcı bir sahiplik sertifikası işlevi görür ve kopyalanamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez. Bu da varlığı eşsiz yapar.

NFT

NFT alıcıyı varlığın depolandığı web sitesine yönlendiren bir link içerebilir. Çoğunlukla da InterPlanetary File System (IPFS) üzerindeki bir dosyaya bir bağlantı linki içerir. IPFS dağıtılmış bir dosyalama sisteminde dosya depolama ve paylaşımı yapmayı sağlayan peer-to-peer (eşler arası) bir ağdır. Tek bir web site üzerinde depolamaya kıyasla daha güvenilir bir sistem olsa da IPFS’in de kusurları vardır. Bir bilişim teknolojisi uzmanı olan Jonty Wareing bir açıklamasında, dijital varlığı satan şirket iflas ederse muhtemelen sattıkları dosya da IPFS üzerinde kaybolacağını söylemiştir. William Entriken bu konuda yatırımcılara NFT satın aldıktan sonra ayrıca indirmelerini söylemiştir. Görünüşe göre birçok yatırımcı satın aldıktan sonra indirmiyor.

NFT Balon mu?

Piyasada balon benzetmesi yorumları da yapılıyor. Ve bu yorumları yapanlar yalnızca piyasa uzmanları değil. 69.3 milyon dolarlık satış yaptıktan sonra Beeple yaptığı bir röportajda şunları dile getirdi:

“Bir balon olduğunu düşünüyorum. Şimdi olmasa da ileride bir noktada çok fazla insanın işin içine girmesiyle bir balon oluşacak.”

Ayrıca NFT’ye olan hype ile 90’lı yılların sonunda internet furyasını da karşılaştırmıştır: “Herkes internete karşı çok heyecanlanmıştı ancak balon patladığında interneti öldürmedi. Yalnızca pisliği temizledi. NFT’ye de aynısı olacağını düşünüyorum. Gerçek olmayan projeler sıfırlanacak. Ancak teknolojiye bir şey olmayacak.”

Source (Kaynak): TheStreet

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Volkan Atan tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Mezun olduğundan beri özel sektörde farklı alanlarda kendini geliştirmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilmektedir. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Bitcoin, Ethereum

11 Mayıs 2021 Tarihli Bitcoin (BTC) Ve Ethereum (ETH) Teknik Analizi

akita

Dogecoin’in Erkek Kardeşi Akita Inu (AKITA) Nedir ?