içinde

NFT Geleceğinde Gaz Ücretleri Yok

11 Mart 2021’de, Beeple adıyla tanınan bir dijital sanatçı olan Mike Winkelmann’ın 5.000 dijital görüntüden oluşan bir kolajı Christie’s’de açık artırmaya çıkarıldı. Yapılan 69 milyon dolarlık satış, Winkelmann’ı dünyanın yaşayan en değerli üç sanatçısından biri yaptı.

Winkelmann’ın sattığı şey eserin kendisi değildi. Milyoner alıcı, oturma odasının duvarına asabileceği dev bir tabloyla müzayededen ayrılmadı. Eseri temsil eden, değiştirilemez bir token – NFT – satın aldı. Aslında, neredeyse 70 milyon dolar ödedikleri şey, Winkelmann’ın çalışmasına sahip olduklarını kanıtlayan ve bir deftere isimlerini kaydetme hakkıydı. Herkes hala Winkelmann’ın eserini bilgisayarında açabilir hatta Mona Lisa’nın bir kopyasını görüntüleyip yazdırabilir. Ancak sadece NFT’nin alıcısı Winkelmann’ın eserine sahip olduğunu söyleyebilir.

Bu defter blokzinciri teknolojisi tarafından desteklendiğinden, asla değiştirilemez veya taklit edilemez. Eşi benzeri olmayan bu token’ın gelecekteki olası alıcısı, her zaman onun gerçek olduğunu, Winkelmann’ın çalışmasını temsil ettiğini ve satıcının ona sahip olduğunu bilecek. NFT’ler, sanat dünyasını uzun süredir rahatsız eden sorunlardan birini çözüyor: değerli sanat eserlerinin kaynağını kanıtlamak. Aynı zamanda dijital sanatın başına bela olan bir sorunu da çözüyor: dijital bir dosyanın kıtlık değerini sağlamak.

NFT’lerin yükselişi, sanatçılar, özellikle dijital sanatçılar için büyük bir fırsat. Blokzincirinin geliştirilmesinden önce Winkelmann bir çok eserini satmıştı ama hiç 100 dolar üztünde bir satış gerçekleştirmemişti. Sanatçılar için NFT’ler, sonunda yetenekleri sayesinde daha iyi bir yaşam sürmeleri için bir yol sunuyor.

Henüz bu şekilde gerçekleşmedi ve bunun nedeni NFT’leri yaratmanın veya basmanın maliyeti olabilir.

Winkelmann’ın satışından kısa bir süre önce Allen Ganett, yaratıcılıkla ilgili bir kitap olan The Creative Curve’ün yazarı, yaratıcı bir çalışmayı ticari bir NFT’ye dönüştürmenin tam olarak ne anlama geldiğini araştırmaya karar verdi. Süreci karmaşık ama aynı zamanda şaşırtıcı derecede pahalı olduğunu farketti. Gannett’in NFT’si, Rarible ve SuperRare gibi NFT platformları tarafından kullanılan en popüler blokzinciri olan Ethereum blokzincirine yazılacaktı. Bu blokzincirini kullanmak, “gaz ücreti (gas fee)” adı verilen bir ödeme gerektiriyor. Ödemeler, blokzincirinin yerel para birimi olan ETH ile yapılıyor. Ethereum’da bir sanat koleksiyonu oluşturmak için gereken gaz ücretinin boyutu, o sırada ağın tıkanıklık oranına bağlıdır.

NFT

Gannett, 0,67 ETH veya 997 dolar ödemesi gerektiğini fark etti.

Ethereum, akıllı sözleşmeler için harika bir zincir, ancak NFT’ler için KORKUNÇ bir dağıtım mekanizmasıdır. @WAX_io her yönden üstündür. Gaz ücreti YOK. Anında güvenli işlemler. Ve normal kullanıcıları yabancılaştıran saçma sapan paralar yok. #NFT’ler

— Joel Comm 🇺🇸 (@joelcomm) 19 Mart 2021

Bir sanat eserini 69 milyon dolara satmak için yaklaşık 1000 dolar ödemek oldukça iyi bir yatırım, ancak çoğu sanatçı eserlerini milyonlarca dolara satmayacaktır. Ayrıca gaz ücretleri sadece satıcılara özgü değildir. Alıcılar eserler için teklif verdiklerinde veya teklifi iptal ettiklerinde, NFT’lerini farklı bir cüzdana aktardıklarında veya satın alma işlemi gerçekleştirdiklerinde gaz ücretleriyle karşılaşırlar. Ethereum blokzincirinin her kullanımından önce ödeme sözü vermek zorundalar. İşlemlerin gerçekleşme hızı, ödemek istedikleri miktara bağlıdır.

NFT’ler sanat ve koleksiyon dünyasında yeni fırsatlar vaat ediyor, ancak gaz ücretleri yüksek olduğu sürece bu fırsatlar değerlendirilemeyecek. Yine de bir sorun olduğunda, teknoloji girişimcileri elbet bir çözüm bulurlar. Worldwide Asset eXchange veya WAX, NFT’lerin basılmasını ve ticaretini demokratikleştiren Ethereum’a rakip bir blokzinciridir. Ethereum’dan farkı, özellikle NFT’leri takas etmek için tasarlanmıştır. İşlemler anlıktır. Ve gaz ücreti gerekmez. Koleksiyon oluşturmak için WAX kullanan markalar arasında Animoca’s Bratz, Capcom’s Street Fighter, DeadMau5, Atari ve Topps’s Garbage Pail Kids bulunuyor.

NFT

Ben bir sanatçı değilim. Milyonlarca dolara sanat eseri satmayı beklemiyorum. Ancak bir dizi NFT destekli dijital trading kartı oluşturmak ve satmak için WAX’ı kullandım. İlk 125.000 kart setimiz yaklaşık 15 dakikada tükendi ve büyük ikincil pazarlar yarattı. Şimdi, her biri dakikalar içinde tükenen ve ikincil piyasa satışlarında 2,5 milyon dolardan fazla biriken üç dizi dijital Blockchain Heroes kartı ürettik.

Bunu, Ethereum blokzincirini kullanarak yapabileceğimiz bir şey değil. Gaz ücretleri bizim için çok yüksek olurdu ve koleksiyonlarını kolayca satın almak ve takas etmek isteyen müşteriler için çok yüksek olurdu.

Milyonlarca dolarlık satışlar, NFT’leri popüler hale getirdi, ancak fırsatı destekleyen teknolojinin değişken olduğunu anlamak çok önemli. Manşetlere rağmen, NFT tabanlı sanat eserleri ve koleksiyonlar için hala erken. Altyapının hala geliştirilmesi gerekiyor. Ve bu gelişme, ana akım kamuoyuna ve WAX ​​gibi gaz ücreti gerektirmeyen blokzincirlerine yönelik olacak.

Kaynak: ONE37PM

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Varlık Alım Programı, Tapering ve Piyasalara Etkisi

Kripto

Kripto Nedir? Diğerleri Sadece Bunu Konuşurken Aptallık mı Ediyorum?