içinde ,

NFT Gaming Kalıcı Ama Modelinin Yeniden Düşünülmesi Gerekiyor

NFT’ler bu yıl haberlerde neredeyse kalıcı bir fikstür oldu.

blockchain oyunu

Kripto meraklıları, ilk blockchain destekli video oyunlarının ortaya çıkmasıyla 2017’den beri NFT gaming teknolojisinin farkındalar. O zamandan beri projeler gelip geçmiş olsa da şimdiye kadar hiçbiri ana akım oyunculara ulaşmayı başaramadı.

Bunun nedeni muhtemelen geliştiricilerin hala bu oyunları neyin arzu edilir kıldığı üzerinde odaklanmaları ve belki de bakış açısındaki bir değişiklik, bir benimseme heyelanı yaratmak için ihtiyaç duyulan şey olabilir.

Günümüzde NFT Oyunları

NFT’ler oyunlarda şimdiden sıçrama yapmaya başladı ve bu hiç de şaşırtıcı değil. Altta yatan değişmez blokchain kaydı sayesinde, oyuncular oyun içi öğelerin gerçek sahipliğini talep edebilir. İkincil piyasalarda yeniden satılabilir, ödünç verilebilir, platformdan çıkarılabilir ve hatta parçalanabilir. Hiç kimse, geliştiriciler bile, onu oyunculardan geri alamaz ve bu nedenle bu öğeler artık yarı bir “yatırımı” temsil eder – onları tek yönlü bir satın alma işleminden çok daha fazlası yapar.

Bu, oyun endüstrisi için küçük bir anlaşma değil ve şimdiden avantaj elde etmeye başlayan birkaç popüler platform var. Kart oyunlarından RPG’lere kadar hemen hemen her türün bir tür blokchain ve NFT destekli temsili mevcut veya mevcut olacak. Bununla birlikte, NFT oyunları bir benimseme engeliyle karşı karşıya kaldı ve endüstri, daha büyük oyun topluluğunu veya endüstri liderlerini dönüştürmek için gerçekten “öldürücü bir uygulamaya” henüz tanık olmadı. Bunun nedenleri değişir, ancak çoğunlukla parayla ilgilidir.

NFT Oyunlarını Oynamayı Engelleyen Nedir?

Birçok oyun için ortak bir tema, blokchain işlevleri için kendilerini tanıtırken bazılarının sıradan veya deneyimli oyuncular için benzersiz oyun deneyimleri sunmakta zorlanmasıdır. Dahası, çoğu zaman bu, oyundan çok para kazandıran unsurlara odaklanır.

Bu, piyasada iyi oyunlar olmadığı anlamına gelmiyor, sadece sektördeki ana akım ilgiyi gerçekten harekete geçirmek için çok az. Bu oyunların birçoğunun her zaman güncellendiği ve geliştirildiği de doğrudur, ancak çoğu zaman potansiyel kullanıcılar, NFT destekli oyun içi varlıkların olası faydalarını henüz tam olarak takdir edemezler. Ayrıca, bunu yapan oyuncular bile büyük şirketlerin AAA oyunlarına rakip olacak deneyimler istiyor. Merkeziyetsiz varlık piyasası, itici değil geliştirici bir özellik haline gelene kadar, bir miktar potansiyel oyuncunun gözden kaybolması muhtemeldir.

NFT

Bu daha sonra, daha büyük endüstrinin neden göz yumduğuna geri dönüyor. Ne yazık ki, büyük para geliştiricilerin kanıtlanmamış bir şeye şans vermeleri pek olası değildir, bu nedenle NFT tabanlı başlıklar norm haline gelmeden önce saflarında artan eğitimin bir kombinasyonu veya nakavt bir başarı olması neredeyse kesinlikle gerekecektir. 

Ayrıca NFT’lerin çekirdek oynanışı geliştirmesini ve oyundan eksiltmemesini sağlamak için geliştiricilerin bu oyunları yaparken göz önünde bulundurmaları gereken bir dizi sorun var. Örneğin, oyundaki her öğenin merkeziyetsiz bir varlık olması gerekmez. Bunu yapmak, erken benimseyenlere ve büyük miktarda kaynakları kapabilecek ve daha sonra bunları oyunun kendisini manipüle etmek için kullanabilecek derin ceplere sahip olanlara aşırı fayda sağlayabilir. Hangi öğelerin değiştirilemez olduğuna ve bunlara nasıl erişilebileceğine sınırlar koymak, her oyunun kendi başına çözmesi gereken zor bir dengedir.

NFT

Geliştiricilerin ayrıca oyuncuların bu öğelerle nasıl etkileşime girdiğini ve bu öğeleri nasıl takas ettiğini ele almak için çok çalışması gerekiyor. Mevcut blokchain arayüzleri değişkenlik gösterir ancak genellikle kullanmak için en azından bir miktar anlayış gerektirir. Oyuncular teknik detayların önlerine çıkmasını istemiyorlar. NFT’ler sorunsuz bir şekilde entegre olacaksa, yönetim ve ticaretinin güvenilir olması ve mümkün olduğunca az tıklama alması gerekir. Daha az bir şey, onları ana akımı benimsemenin önünde bir engel olarak görmelerini sağlayacaktır.

Oyunlar, Oyun ve İş Olabilir

Buradan çıkarılacak genel mesaj, geliştiriciler için ileriye dönük felsefenin “oyna ve kazan” modeli olması gerektiğidir. Oyuncular para kazanmak için bir ‘iş’ yaptıklarını hissetmemelidirler. Para kazanırken eğlenmeliler. Doğası gereği eğlenceli olan ve NFT’lerin oyunun ekosisteminde nasıl kullanıldığıyla 100 kat daha iyi hale getirilen bir NFT oyunu, bozulma için mükemmel bir reçeteye sahip olduklarını görecektir.

NFT Gaming

Sonuç olarak, NFT oyun burada. Bu oyunların yeni nesilleri zaten geliştirilmekte ve mevcut olanlar sürekli geliştirilmektedir. Kim bilir, aralarında tüm sektörü ateşleyen kıvılcım olabilir. Her türün veya başlığın içlerinde merkeziyetsiz varlıklara sahip olması gerekmediğini söylemek tamamen doğru olur, ancak uygun formül bir kez bulunduğunda, birçok kişinin aynı şeyi izlemesini bekleyin. Zamanla bu teknoloji, günümüzde internet bağlantısının olduğu kadar video oyunlarında standart hale gelebilir ve bu günler o ilk keşif adımları olarak hatırlanacak.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

 

MES tarafından yazıldı.

BoringDAO

BoringDAO (BORING) Nedir?

Elliott Dalga Teorisi’ne Bir Giriş