in

NFT Furyasının Müzik Endüstrisine Etkisi

NFT

NFT ve altında yatan teknoloji, sanatçıları mümkün kılacak ve güçlendirecek yepyeni bir saha ve oyun alanı sunuyor.

Müzik endüstrisi son yıllarda büyük bir dönüşüm geçirdi. İnternetin gelişinin müziğe damgasını vurduğunu gördük ve en önemlisi 1999, Napster’ın gelişini gördük. O zamanlar devrim niteliğinde olan bu eşler arası çevrimiçi yayın hizmeti, tüm bir nesli etkisi altına aldı ve müzisyenlerin kreasyonlarını dünyayla paylaşmalarını sağladı.

Akış, Apple, Amazon, Tencent Music ve açıfffk kategori kazanan Spotify aracılığıyla bugün müzik için baskın format haline geldi. Spotify gibi dağıtım hizmetlerinin ve platformların amacı, sanatçıların zanaatlarını geliştirmenin yanı sıra hiçbir şey hakkında endişelenmeden daha fazlasını yaratmalarını sağlamak ve güçlendirmektir.

NFT
 

Elbette, müziğin geçtiğimiz on yıllardaki “dönüşüm”ü aşikar, ama görünüşe göre birileri geride kalmış. Akış ekonomisi zor. Spotify gibi platformlar, platform operatörünün her akış için bir pay aldığı bir iş modeli altında çalışır.

Spotify hiç yoktan iyi bir dağıtım sunduğu için mantıklı, ancak yine de büyük bir sorun var. Sonuç olarak, müzik hakları sahiplerine düşen kabaca %70’dir ve keşif özelliği, daha az bilinen sanatçıları ev isimleri karşısında dezavantajlı duruma getirme eğilimindedir.

Yukarıdakileri yaratarak ve yaparak ekmek kazanmaya çalışan çoğu sanatçı için müziğin hala oldukça sönük ve karanlık bir yer olduğu biliniyor. Sektör hâlâ, en önemli olanların altını oymaya çalışan, gelirin peşinde olan  aracılar tarafından rahatsız ediliyor. Dünyanın Taylor Swift’leri, Billie Eilish’leri ve Justin Bieber’ları gibi değilseniz, muhtemelen iki yakayı bir araya getirmek için mücadele ediyorsunuz. Ve onlar gibi olsanız bile, muhtemelen hakkınızı da alamıyorsunuz.

Yeni Bir Müzik Çağı Başlıyor

NFT, dijital kıtlığı gerçek ve değerli hale getirerek saklı olan değeri ortaya çıkarmaktadır. Aynı zamanda müzisyenlerin, tasarımcıların ve aradaki herkesin işleri üzerinde kontrol sahibi olmalarına izin vererek onları etkin bir şekilde dağıtım ustaları haline getirirler.

NFT

Hiçbir aracı olmadan favori sanatçınızı destekleyebileceğiniz bir düzenden bahsediyoruz. Diyelim ki tüm favori DJ’lerinizle dolu bir festivale katılmak istiyorsunuz , biletinizi doğrudan kaynağından alabilmek mümkün kılınacak. Ve orada kendi adınızla benzersiz, özelleştirilmiş ve türünün tek örneği olarak katılım gerçekleştirebilirsiniz.

Nadirliği Yeniden Tanıtmak ve Müziği Yeniden Benzersiz Hissettirmek

Benzersiz bir kullanıcı deneyimi yaratmak ve hayranların en sevdikleri sanatçılarla daha uzun süreli ve daha derin bağlantılar kurmasını sağlamak için dijital nadirlik gereklidir.

Halihazırda Spotify’da müzik konusunda gerçekten benzersiz olan hiçbir şey yok, parçalar sınırlı sayıda gelmiyor. Müzik uzmanları nadir albüm sürümlerini elde edemiyor ve Spotify’da bir nadirlik sistemi yok. Kanadalı DJ ve prodüktör Deadmau5’in sıkı bir hayranıysanız, muhtemelen belirli bir parçanın veya albümün 1 numaralı yayınına sahip olmak istersiniz. Ya da  belirli bir sanatçıya olan sevginizi sergileyen daha yüksek içsel değere sahip bir şey.

NFT

Sınırlı ve erken basımlar daha yüksek değer anlamına geldiğinden, müziği serbest bırakmak için böyle bir “katmanlı” sistem kuşkusuz sanatçıya fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda hayranların sanatçıyla birlikte büyümesini de sağlar.

Sahip olduğunuz bir Deadmau5 parçasının 1 numaralı sürümünü örnek olarak alın. Parça, diyelim ki Haftalık İlk 10’a girdiği anda, diğerleri adınızı hemen yanında görecek. Bu şekilde, hayranlar şöhretin bir parçası olabilecekler

Bir noktada ve herhangi bir nedenle, bir hayranın bu 1 numaralı NFT’yi satması mantıklı olabilir. Bu satıştan da tabii ki sanatçı karlı çıkacak.

Doğrudan bire bir etkileşim, hayranlar için bir nüfuz marjı, gelişmiş bir aidiyet duygusu ve daha derin bağlantılar. İşte bu üç madde NFT’leri  Spotify’dan daha cazip kılıyor. Sanatçıları etkinleştirmek ve güçlendirmek ve onlara kontrol vermek de ekstraları.

Yaratıcı Ekonomide Yeni Bir Dönem

Görüyorsunuz, müzik akışı platformları her şeyi standartlaştırarak müzisyenlerin değerini elinden aldı ve son birkaç on yıllık dijitalleşme, büyük ölçüde sanatçının dağıtım üzerindeki kontrolünü sınırlayan bir ortam yarattı. NFT’ler bu kontrolü sahiplerine iade ediyor. Dünyaya ilk sürümü NFT teknolojisini kullanıyorsa, her şeyi programlayabilir, izleyebilir ve müziğinizle istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

Ayrıca gelir paylaşımı gibi diğer yaratıcı dokunuşları tanıtarak hayranlarınıza pastadan bir pay da verebilirsiniz. Sanatçı ne kadar popüler olursa, hayran da o kadar mutlu olur ve herkes kazanır.

Yaratıcı ekonomide yeni bir döneme giriyoruz ve NFT’ler, sanatçıları daha da fazla etkinleştirme ve güçlendirmede bir sonraki mantıklı adım. Benzersizliğe dayanan bir endüstride nadirliği yeniden gündeme getirmenin ve kontrolü sahiplerine iade etmenin tam zamanı.

Kaynak: cointelegraph.com

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Beyza Gül Yardım tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmenliği yaptı. Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimi devam ediyor. Aktif olarak Blockchain teknolojisi üzerine araştırma yapıyor ve bu konuda içerik üretiyor.

Kriptopara

Bitcoin ve Ethereum’da Yüksek Volatilite Beklentisi

Kripto para, Bitcoin

Yeni Covid Varyantının Bitcoin ve Kriptoparalara Etkisi