içinde ,

NFT Filmleri Sıradaki Büyük Olay mı?

Oyun sektöründen sonra NFT’ler şimdi de sinemalara geliyor.

Oyun sektöründen sonra NFT’ler şimdi de sinemalara geliyor. Başrolünde ödüllü aktör Anthony Hopkins’in yer aldığı bir bilim kurgu gerilim filmi, ilk gösterimi atlayacak ve bunun yerine NFT’ler kullanılarak izleyicilere dağıtılacak.

Ek İçeriği Özelleştirmek İçin ‘Zero Contact’ NFT’leri

Zero Contact filmi, Covid-19 pandemisi sırasında sanal ortam aracılığıyla 17 ülkede çekildi ve üretildi. Filmin ilk 11 dijital kopyası 24 Eylül’de dünyanın en büyük NFT pazarı olan Opensea’da açık artırmaya çıkarılacak ve NFT film platformu Vuele’de izlenebilecek. NFT’lerin eşsiz doğası sayesinde, alıcılar filmin dijital kopyası üzerinde tam mülkiyete sahip olacaklar. Sonuç olarak, izleyebilmenin yanı sıra, filmin kopyasını platformda da takas edebilecekler. Ayrıca, NFT sahipleri ilk gösterimde veya yayın hizmetlerinde bulunmayacak birçok ek içeriğe de erişebilecekler. Ek olarak, filmin NFT’sini satın alan ilk kişi, filmin bir parçası olmanın ekstra artısını da yaşamış olacak.

NFT, İlk Gösterimden ve Yayın Akışından Önce Gelecek

Yalnızca 11 kopyanın yer alacağı ilk açık artırmanın ardından, filmin 2500 NFT’si Ekim ayında tekrar açık artırmaya çıkarılacak. Vuele Kurucu Ortağı Cameron Chell, filmin NFT tabanlı dağıtımı hakkında şunları söyledi:

“Bu film türünün hayranlarından, filmin oyuncu kadrosundan ve ekibinden derin bir hayran kitlesi elde etmeyi umuyoruz. Ayrıca, NFT müşteri bünyesini, film koleksiyoncularını da içerecek şekilde genişletmeyi bekliyoruz. Tüm NFT ticareti ile koleksiyon pazarını film sektörüne getirmek, umarım her iki pazarı birden genişletecektir.”

NFT Filmleri Eğlence Sektörünü Değiştirebilir

Bir başka benzer haber de Kanadalı film yapımcısı David Cronenberg ve kızı Caitlin Cronenberg, dijital sanat piyasası SuperRare’de 1 dakikalık bir NFT filmi olan “The Death of David Cronenberg”i yayınlamak için iş birliği yaptılar. Koleksiyoncular, salı gününe kadar 15 ETH (veya 4500$) açılış teklifine sahip olan NFT’ye teklif verebilecekler. Kısa film Cronenberg tarafından yazılmış olup tek oyuncu da yine kendisidir. Kızı da filmin yapımcılığını üstlenmiştir.

Birçok eğlence uzmanı, film tabanlı NFT’lerin piyasaya sürülmesi sonucu tıpkı sınırlı sayıda DVD’ler gibi hayranların özel içeriğe erişmesine izin vereceğine inanıyor. Hatta bu durum hayran ekonomisini canlandırabilir. Bununla da kalmayıp özel basım ürünler ve dijital koleksiyonlarla eğlence sektörünü kökten değiştirebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: NFT Sanatı Ve Telif Hakkı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Proton (XPR) Zincirine Genel Bakış: Geleneksel Bankacılığa Uzanan Bir Köprü

Bitcoin

Blokzincirinde “Ölçeklenebilirlik” Gerçekte Ne Anlama Geliyor?