içinde

NFT Eserlerinizi Nasıl Daha Güvenli Bir Şekilde Saklayabilirsiniz?

Hardware wallet veya donanım cüzdanı olarak da bilinen cüzdanlar sayesinde kriptoparalarınızı veya NFT’lerinizi çalınma riskine karşı daha güvenle saklayabilirsiniz.

INO

Hardware wallet veya donanım cüzdanı; kriptopara ve NFT eserlerin internete bağlanmadan saklanabileceği elektronik bir cihazdır. İşlem yapılabilmesi için cep telefonu veya bilgisayarla internete bağlanılması gerekir. İşlem yapılmadığı zamanlarda ise cihaz kullanıcıda olduğu sürece varlıklarınız %100 güvende olur.

Bu yazımızda çok değerli NFT eserlerinizi donanım cüzdanları ile nasıl daha güvenli bir şekilde saklayabileceğinizi anlattık.

Donanım cüzdanları, NFT’lerinize ek bir güvenlik katmanı sağlar. Bir donanım cüzdanıyla herhangi bir işleme izin vermek için kullanıcının fiziksel donanım cihazında onaylaması gerektiği gerçeğiyle hot wallet veya sıcak cüzdan olarak adlandırılan cüzdanlardan farklıdırlar.

Bu, öğelerin hala cüzdana normal şekilde gönderilebileceği anlamına gelir, ancak cüzdandan gönderilecek herhangi bir şey için, kullanıcının kilidini açmak için pin kodunu girdikten sonra fiziksel cihazda onaylaması gerekir.

Bu, seed phrase öbeği ile kimlik avı dolandırıcılığı gibi yaygın dolandırıcılıklara karşı korunmaya yardımcı olur, çünkü tohum ifadenizi bir web sitesine girmeniz için hiçbir neden olmayacaktır. Ayrıca bilgisayar virüsü, tuş kaydediciler vb. yoluyla kaybolmaya karşı da koruma sağlar.

Bir hacker bilgisayarınıza veya MetaMask’inize erişim sağlasa bile, fiziksel cihaz olmadan cüzdanınızdan için herhangi bir işlemi onaylayamazlar. Böylece varlıklarınız hala güvenli bir şekilde korunacaktır.

Staking, cüzdan, bitcoin

Ancak, bir donanım cüzdanının tek bir çözüm olmadığını belirtmek inanılmaz derecede önemlidir. Herhangi bir nedenle donanım cüzdanınızın seed phrase’leri kötü bir siteye girilirse veya bir dolandırıcı bu ifadeyi keşfederse, cüzdan yine de boşaltılabilir.

Donanım cüzdanının sahibi cihazı kaybederse veya kırarsa, başka bir cihaz satın alabilir, seed phrase’lerini girebilir ve işlerine geri dönebilirler.

Seed phrase, kripto cüzdanınızın en önemli parçasıdır.

Bir donanım cüzdanında varlıklarınızın fiziksel cihazda depolanmadığını unutmamak önemlidir. Blockchain’deki bir cüzdanda saklanırlar. Cihaz sadece, sizin izniniz olmadan eşyaların cüzdandan çıkmasını engeller.

Hangi donanım cüzdanını satın almalısınız? En sık tavsiye edilen ilk 2 Trezor ve Ledger. Sadece üreticinin web sitesinden satın alın. Bir üçüncü taraftan satın alırsanız, birinin paketi açıp gizli ifadeyi yazmış olma ihtimali vardır.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Onur Özgür tarafından yazıldı.

Endüstriyel tasarım eğitimim dışında 2021'in ilk aylarından beri blockchain ve kriptoparalarla ilgileniyorum ve içerik üretiyorum. Sadece yatırım yapma ve para kazanma amacıyla başladığım bu yolda şimdi bir kariyer hedefliyorum ve bu yönde kendimi geliştirmeye ve başkalarına da elimden geldiğince yardım etmeye özen gösteriyorum.

LUFC

Leeds United Token ($LUFC) Socios’ta Listeleniyor

Lithium Finance Ürün Güncellemesi #2: Soru Teklifi Verme ve Cevap Gönderme Altyapısı