içinde ,

NFT Dünyasında Güçlü Bir Platform Olan WAX (WAXP) Nedir?

WAX Nedir?

WAX, Worldwide Asset Exchange’in kısaltmasıdır. NFT olarak oluşturulmuş sanal ürünlerinin ticareti için açık, şeffaf, adil, değişmez, güvenilir ve geniş çapta erişilebilir bir pazar olarak tasarlanmış merkeziyetsiz bir blokzincir platformudur. Bu öğeler, bir video oyununda kullanılan öğelerden, koleksiyon parçalarına veya nadir ticaret kartlarına kadar her şeyi kapsamaktadır. Geleneksel pazar yerleri genellikle kapalı bir ekosistem içinde merkezileştirilmektedir. Örneğin, bir video oyunu içerisindeki bir vitrine yalnızca o oyun içerisinden ve üçüncü bir tarafça kontrol edilerek erişilebilmektedir.

En popüler NFT borsalarından biri olan WAX, sistemine benzersiz NFT’ler getirmek için gereken işbirlikleri noktasında (yeni pazarlara ve müşterilere erişebilmek için) sürekli proaktif olmuştur. WAX’ta dakikalar içinde tüm koleksiyonların tükendiği ve yerel WAXP kriptopara birimi tarafından Token’laştırılmış yüz binlerce benzersiz öğenin dağıtıldığı görülmüştür. (İkinci el pazarları da dahil)

WAX ile Neler Yapabilirsiniz?

WAX’ın blokzinciri sayesinde kolayca kendi dijital varlıklarınızı oluşturabilir, satın alabilir, satabilir ve takas edebilirsiniz. WAX platformu, hem benzersiz koleksiyon parçaları ve tasarımları hem de silahlar, zırhlar, araçlar, mülkler, karakter görünümleri, giysiler, güçlendirmeler, avantajlar ve başarımlar gibi video oyunlarında çok aranan özelliklerin ticaretinin yapabilmesi için tasarlanmıştır.

WAX blokzinciri platformu, pazarlarına katılan büyük markaları çekmeye devam ederek, her alandaki kullanıcılara erişmiş ve inanılmaz bir büyüme yaşamıştır.

En son yapılan işbirlikleri aşağıda listelenmiştir:

 • William Shatner
 • Topps
 • Deadmau5
 • Atari
 • Street Fighter

WAX tarafından, NFT pazarlarını daha yaygın kitlelere ulaştırmak için başlatılan birçok ortaklık ve iş birliği olmasına rağmen, kullanım kolaylığı ve geniş kullanıcı tabanını büyük bir hedef olarak gören ve WAX’a bağımsız olarak katılan bir dizi yeni proje de olmuştur. Bu projeler ise şu şekildedir:

 • Bitcoin Origins
 • Uplift Art
 • Kogs
 • Blockchain Heroes

WAX

WAX’ın Tarihi

WAX, 2017 yılında William E. Quigley, Jonathan Yantis ve John Brechisci Jr tarafından kurulmuştur. Aynı zamanda, oyun içi “Item” alışverişini sağlayan ve dünyanın en büyük çevrimiçi pazarı olan kötü şöhretli OPSkins’in yaratıcıları olarak da tanınmaktadırlar. Bir zamanlar diğerlerinin yanı sıra Counter-Strike Global Offensive (CSGO), Player Unknown Battlegrounds (PUBG), King of the Kill (KotK) gibi büyük oyunları da desteklemişlerdir. Bununla birlikte WAX’ın geçmişi, kurucularının e-ticaret ve diğer çevrimiçi pazar yerleri de dahil olmak üzere yaklaşık 20 yıllık dolaylı bir deneyime sahip olması bakımından oldukça eskiye gitmektedir.

WAX, yerel WAXP kriptopara birimi için iki token satışı gerçekleştirmiştir. Ekim 2017’de ilki, hem kurumsal yatırımcılara hem de seçilmiş katılımcılarına iki aşamada toplam 520 milyon WAXP tokeni satarak 45,5 milyon dolar fon toplamıştır. Daha sonra Kasım 2017’de, WAX ​​blokzincirinin devam eden gelişimi için herkese açık bir ICO yaparak 136,9 milyon WAXP Token satmış ve 9,6 milyon dolar fon toplamıştır.

WAX Kimler İçindir?

WAX, sanal ürünleri tüketmek ve toplamak isteyen veya somut değeri olabilecek bir şey yaratmak isteyen herkes için tasarlanmıştır. WAX, bu varlıkların kolaylıkla ticaretinin yapılmasını sağlamak için yalnızca pazar yerleriyle geniş bir platform değil, aynı zamanda kendi NFT’lerinizi oluşturmanız için yeterince güçlü olan merkeziyetsiz uygulamalar da (dAPP’ler) sunmaktadır.

Bu yazının yazıldığı gün itibariyle, WAX platformunda dünya çapında 320.000’den fazla aktif kullanıcı tarafından günlük ortalama 300.000’den fazla işlem kullanılmaktadır. Bu işlemlerin içerisinde 100 milyonun üzerinde benzersiz NFT ürünü bulunmaktadır ve bu ürünlerin 50 milyondan fazlası WAX’ta yaratılarak 50 milyon dolardan fazla işlem hacmi oluşmuştur. Bu durum WAX’ın büyüme potansiyelini ve NFT’ler için sürekli gelişen pazarı ve geniş kullanılabilirlik yelpazesini göstermektedir.

WAX

WAX’ın Özelliklerine Genel Bakış

WAX bir WAX Cloud Wallet veya WCW özelliğine sahiptir ve burada, envanterde bulunan tüm NFT’ler görüntülenebilmektedir. WCW, kullanıcıların NFT yaratıcılarından ödüller veya Airdrop’lar kazanmalarını sağlayan bir işleve de sahiptir. Buna ek olarak WCW uygulaması aracılığıyla, ister birincil ister ikincil satışlar aracılığıyla olsun, WAX üzerine kurulu birçok merkeziyetsiz uygulamaya (dAPP) erişilebilmektedir.

WAX’ın bir başka en iyi özelliklerinden biri ise, WCW ile kolay katılım sürecidir. Yeni bir hesap için ‘iki tık’ kadar kısa süren bir kayıt işlemi seçeneğine veya Facebook, Google, Steam, Twitter, Discord, Reddit’teki hesaplarınız ile oturum açmak için mevcut olan birçok oturum açma seçeneğinden biri kullanılabilmektedir.

WAX ayrıca özel bir geliştirici portalına sahiptir ve tekliflerini sürekli olarak genişletmek için destek ve girişimler sağlamaktadır. Bu kapsayıcı yaklaşım, geliştiricilerin WAX tarafından desteklenen, WCW cüzdanına sorunsuz entegrasyon, geniş bir veri akışına erişmek için güçlü API’lere bağlı ve güvenli, hızlı bir blokzinciri ile kendi platformlarını oluşturmalarını kolaylaştırmaktadır. WAX blokzinciri, 500 milisaniyelik hızlı bir blok süresi ve 5.000 TPS’lik yüksek bir işlem hızı sayesinde 54 milyondan fazla blok üretmiştir.

WAX ayrıca EOS ile geriye dönük uyumludur. Bu, EOS’ta dAPP’ler oluşturan geliştiricilerin, bu uygulamaları WAX üzerinde çalışacak şekilde kolayca taşıyabileceği veya çoğaltabileceği anlamına gelmektedir. WAX ayrıca geliştiricilerin uygulamalarına entegre etmeleri için kendine ait bir merkeziyetsiz rastgele sayı üretecini (dRNG) kurarak, kanıtlanabilir şekilde adil ve şeffaf bir mekanizma oluşturmuştur. Bu özellik oyunlara, piyangolara veya çekilişlere kolayca yerleştirilebilmektedir.

WAX’ın Alternatifleri

WAX, NFT pazar yeri sunan tek platform değildir. WAX’a bazı diğer alternatifler ve olası rakipler aşağıda listelenmiştir:

 • OpenSea
 • Enjin
 • Rarible
 • NFTrade
 • SuperRare
 • Foundation
 • Kalao

WAX

WAX’ta Herhangi Bir Değişiklik veya Güncelleme Oldu mu?

Başlangıçta WAX, Ethereum blokzincirinde oluşturuldu ancak daha sonra EOS’ta değiştirilmiş bir sürüme taşınmıştır. Bu nedenle, orijinal ERC-20 WAXP Token’ları, ana ağın piyasaya sürülmesinin ardından yeni bir standartla değiştirilmiştir. Bununla birlikte, WAX, Ethereum blokzinciri ile zincirler arası uyumluluğu ve birlikte çalışabilirliği daha iyi desteklemek için sürekli olarak daha fazla “köprü” inşa etmekte ve geliştiricilerin kolayca WAX’a geçiş yapabilmelerini sağlamaktadır.

Bu yazının yazıldığı gün itibariyle,WAX blokzincirine gelen en büyük ağ güncellemesi, WAX’ın NFT Token’laştrma işlevselliğini ile çok yönlü NFT marketlerini birbirine bağlayan ve buna ek olarak Ethereum’un üstün parasal yetenekleri ve ölçeği ile birleştirilen hibrit bir bloklar arası zincir oluşturan DeFi’den ilham almış yeni bir “Token Ekonomisi” modeline dayanmaktadır. Amaç, WAX üzerindeki ağ katılımcılarının hem WAX hem de Ethereum için temel etkinlikleri daha iyi kullanma ve optimize etme avantajından yararlanmalarını sağlamaktır.

WAX

Başka bir deyişle, tüketici düzeyindeki pazar WAX tarafından desteklenecek ve Ethereum, WAX blokzinciri için karmaşık olan ekonomik yönleri ele alarak ona yardımcı olacaktır. Bu özellik her iki zincirdeki kullanıcılara da birçok avantaj sağlayacaktır. Bu ‘köprü’, kullanıcıların ERC-721 ve ERC-1155 Token’ları gibi Ethereum tabanlı NFT’leri toplanmasına ve gaz ücreti ödemeden WAX’ta ticaret yapmasına olanak tanıyacaktır. Buna ek olarak ağ ücretleri ise WAX topluluğuna yeniden dağıtılmaktadır.

Bu güncelleme WAX’ı, 4. nesil bir ekonomik modele iterken, ilk halka açık blokzincirler arasında da yer alması için bir fırsat oluşturmaktadır.

WAX’ın yeni blokzincirler arasındaki Token ekonomisi modelleri:

 • WAXP’den Ethereum köprüsüne: Bu yeni ‘köprü’, WAXP sahiplerinin WAXP Tokenlerini yakarak varlıklarını WAXE’ye dönüştürmelerine olanak tanımaktadır.
 • WAXE: Sahiplerin yeni WAX Token’larına katılmalarını ve ardından hem WAXE hem de ETH Token’larını bir WAXE-ETH likidite havuzuna yatırmaları için oluşturulmuş yeni bir ERC-20 yardımcı program Token’ıdır.
 • WAXE-ETH Likidite Havuzu: Mevduat sahiplerinin WAXE-ETH LP Token’ları kazanabileceği ve fiyatlandırma algoritmaları kullanılarak değerlenen WAXE-ETH Pair’ı için oluşturulan bir likidite havuzudur.
 • WAXE-ETH LP Token: WAXG ve ETH kazanmak için WAX Ekonomik Faaliyet Havuzuna Stake edilebilen bir ERC-20 Token’ıdır.
 • WAXG – Piggybank Pool’dan daha fazla ETH almak için yakabileceğiniz veya ağ yönetimi için oy kullanabileceğiniz yeni bir ERC-20 Governance Token’ıdır.

WAX

WAXG ve WAXE Token Detayları

WAXG

İsim: WAX Governance Token

Sembol: WAXG

Token Cinsi: ERC-20 (Ethereum)

Maksimum Arz: 10.000.000 WAXG

Ön Arz: 10.000.000 WAXG

Enflasyonist (Mint Yapılabilir): Hayır

Deflasyonist: (Yakılabilir): Evet

WAXE

İsim: WAX Economic Token

Sembol: WAXE

Token Cinsi: ERC-20 (Ethereum)

Maksimum Arz: 3.700.000 WAXE

Ön Arz: 3.700.000 WAXE

Enflasyonist (Mint Yapılabilir): Hayır

Deflasyonist: (Yakılabilir): Hayır

 • WAX Ekonomik Faaliyet Havuzu: Ethereum üzerindekİ iki ayrı havuzu yöneten bir akıllı bir sözleşmedir.
 • Dağıtım Havuzu: WAX blokzincirinden türetilen değeri biriktirmek için tasarlanmıştır. WAX blokzincirinde oluşturulan ücretler ETH’ye dönüştürülecek ve daha sonra bunları WAX Ekonomik Faaliyet Havuzuna stake edebilen WAXE-ETH sahiplerine dağıtılacaktır.
 • Piggybank Pool: WAX blokzincirinden türetilen değeri sürekli olarak biriktirmek için tasarlanmıştır. WAX Ekonomik Faaliyet Havuzundaki Token’ları yakmaya karar veren WAXG Token sahipleri, Piggybank Pool’da depolanan ETH bazlı değerin tahsis edilen yüzdesini alacaklardır.

Sonuç

WAX, yeni kullanıcıları ve geliştiricileri çekmeye yönelik proaktif yaklaşımının yanı sıra WAX Danışma Konseyi aracılığıyla büyük endüstri oyuncularıyla olan yakın bağlantıları da göz önüne alındığında, oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Üyeleri arasında Google, Microsoft, Marvel, Atari, Magic Leap, Exploding Kittens, Unity, Topps gibi güçlü isimlere sahip olan WAX, blokzincir endüstrisinin gücünün her kesim tarafından benimsenmesine yardımcı olmaktadır. Gelecekte regülasyonlar ve yaş kısıtlamaları gibi zorluklar görülse de, WAX’tan sabırsızlıkla beklenecek daha çok gelişme olacaktır.

Kaynak:cryptocoinsociety,

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Tuğhan Tokuş tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi "Ekonomi" mezunu ve Sacred Heart Üniversitesi "MBA" mezunuyum. Blokzincir teknolojisi ve merkeziyetsiz finans sevdalısıyım. Bir devrime şahitlik ediyoruz. Her devrimde öncüler ödüllendirilir veya idam edilir. Şüphesiz ki bu devrim çoktan başarılı olacağını kanıtladı...

LOCGame CEO’su Mikhail Moronov ile AMA Etkinliği

Hamster Coin (HAM) Nedir? Nasıl Satın Alınır?