içinde

New York Senatosundan Madenciliğe Yönelik Karar

Bitcoin madenciliğine yönelik olarak New York Senatosu yeni kararı onayladı. Karar ile birlikte karbon bazlı enerjiye dayanan tüm yeni PoW madencilik operasyonlarına iki yıl yasak geldi.

New York Senatosu, kripto paralarla ilgili bazı çevresel kaygıları ele almıştı. Bu doğrultuda, PoW madenciliğine yönelik yasa tasarısını onaylamıştı. Mevcutta ise New York Senatosunun Bitcoin madenciliğine yönelik onayladığı moratoryum şuan Vali Kathy Hochul tarafından imzalanmayı bekliyor. Bununla birlikte hizmet dışı karbon bazlı enerji santrallerini yeniden açan Bitcoin madencilerinin eğilimine karşı ilgiler oluştu. Tasarının sponsorlarından biri olan New York, Dresden’deki Greenidge Generation bu konu ile yakından ilgilenmekte.

New York’ta Yeşil Fırsat

Bitcoin madenciliğinde ağ sistemi büyük miktarda veri sağlamaktadır. Sistem sayesinde madenciliğin kime ait olduğu gibi bilgilere erişilebilmektedir. Yakın zamanda yapılan FED anketine göre, yaklaşık 6 milyon Amerikalı ödemeler için kripto kullandı. Bununla birlikte ani değişimlere karşı duyarlı ve uyarlanabilirdir. Örneğin Çin’in kripto kısıtlamaları yüzünden birçok madenci Kazakistan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmıştı.

Madencilik için gerekli özel çipler ve yazılımın yanı sıra en temelde enerji akışı gereklidir. Kurumsallaşan Bitcoin madenciliği endüstrisinin kaynak kullanımları göze alındığında ışıkların yeşile dönmesi mümkün. Buna yönelik Twitter’ın kurucu ortağı Dorsey, madencilikte rüzgar ve güneş enerjisi kullanımını teşvik edeceğini belirtti.

Senato, Çevre Koruma Komitesi başkanı ve eyaletin 2040 yılına kadar net sıfır elektriğe erişmesini gerektiren New York İklim Liderliği ve Toplumu Koruma Yasası’nın yazarı Todd Kaminsky, tasarıya karşı çıktı. Bununla birlikte IBEW’ de geçen yıl daha önceki bir taslağa karşı bir muhalefet yazısı yazmıştı. Bitcoin’in çalışma prensibi ele alındığında, Proof of Work enerji yoğun olsa da Bitcoin değerini buradan almaktadır. 13 yıllık sistem için iki yıllık yasak uzun olsa da yeşile yatırım yapılması gerekmektedir. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Emine Akbayır tarafından yazıldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü 4. sınıf öğrencisi, ek olarak Uzay Mühendisliği ile yandal yapmaktadır. Anadalında şehir ekonomisi, bölgesel planlama, akıllı kent uygulamaları ile ilgilenirken 2017 yılında girdiği kripto para dünyasıyla 2021’ de Blockchain ile süreci derinleştirmeye çalışmaktadır.

Ethereum (ETH) İçin Önemli Veriler

SEC, BNB Hakkında Soruşturma Başlattı! BNB Düşüşe Geçti!