in , ,

Nervos Network (CKB) Nedir? Nasıl Alınır?

Nervos Network (CKB), açık kaynaklı bir blok zinciri ekosistemi ve evrensel bir internet benzeri halka açık ağın temelini oluşturan protokoller topluluğudur.

Nispeten eski internet uygulamaları, erişim ve etkileşim açısından aracılara ihtiyaç duyan ağlardan oluşuyor. Günümüz merkeziyetsiz dünyasında ise bu durum, birlikte çalışabilirliği zayıf olan birçok farklı ekosistemde yeniden görülüyor.

Nervos Network tam da burada devreye giriyor ve bu sorunu aşıp geliştiricilerin evrensel uygulamalar oluşturmasına olanak tanımak amacıyla birçok çözüm sunuyor.

Nervos Network’ün Avantajları ve Dezavantajları

Arayüzünüzü, tercih ettiğiniz kripto varlıkları ve istediğiniz blok zinciri seçmenize izin veren Nervos, erişim alanı oldukça geniş bir protokoldür. Birden fazla cüzdan, borsa ve seed phrase ile uğraşmanıza gerek kalmadan işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlar.

dApp’lerinizi herhangi bir cüzdan veya çözüm üzerinden kullanabilme imkanı sunan Nervos, uygulamalarınızı istediğiniz şekilde ve istediğiniz yerde geliştirebilmenize izin verir. Nervos üzerinde inşa ettiğiniz uygulamalar, tüm Virtual Machine (Sanal Makine) hizmetleriyle uyumlu şekilde oluşturulur.

Kesintisiz ve sorunsuz ölçeklendirme sağlamak amacıyla Layer-2 çözümleri sunan protokol, geliştirmeleriniz üzerinde çalışırken ölçeklendirme yapmanıza izin verir ve çözüm önerilerinde bulunur. Ayrıca Proof-of-Work konsensüsüyle çalışan güvenli ve merkeziyetsiz bir protokoldür.

Nervos Network’ün dezavantajlarına gelecek olursak kullanıcı yorumları iyi bir rehber olacaktır. Yorumlar ve eleştiriler göz önüne alındığında çoğu kullanıcının cüzdan konusunda sorun yaşadığı görülmektedir. Kullanıcılar genellikle cüzdan kullanımının karmaşıklığı ve nispeten zorluğuna değinmişlerdir. Bazı kişiler ağın marketing (pazarlama) yönünün oldukça zayıf kaldığını belirtmişlerdir. Bazıları ise projenin kompleks yapısından bahsedip piyasaya yeni katılan holder’lar için çok da uygun olmadığını söylemişlerdir.

Nervos Network’ün Yol Haritası

Mayıs 2019’da testnet, Kasım 2019’da mainnet launch gerçekleştiren protokol, Ekim 2021’de Ethereum (ETH) ile Force Bridge ortaklığını duyurmuştur. Açık kaynaklı bir proje olan Ethereum Force Bridge, her iki tarafa da dağıtılan bir dizi akıllı sözleşme yoluyla whitelist’e alınmış token’ların Ethereum zincirinden Nervos zincirine aktarılmasına izin verir.

Kasım 2021’de ise Ethereum Virtual Machine uyumlu Layer-2 çözümlerinin Nervos’un Layer-1’i üzerine inşa edilmesi olarak adlandırılan Godwoken projesi gerçekleşmiştir. Protokol, Binance Smart Chain ile Force Bridge ortaklığı kurduktan sonra sidechain’i (yan ağ) olan Axon’u duyurmuştur.

İlerleyen tarihlerde Ethereum ile çalışmalarına devam eden protokol aynı zamanda başka zincirlerle de likidite çözümleri üzerine ortaklıklar kurmuştur. Resmi sitelerinde yol haritalarının son adımı olarak Mart 2022’de gerçekleşen Nervos hardfork yer almaktadır.

Nervos Ekibi ve Yatırımcıları

2018’de başlatılan bu protokol, şu anda bünyesinde 60 core developer (çekirdek geliştirici) bulundurur ve ekip toplam 89 kişidir. Birçok kripto borsasında core developer olarak çalışan Terry Tai, daha önce IBM Silicon Valley Lab’de veri analizcisi olarak çalışan Kevin Wang ve dünyanın en popüler Ethereum cüzdanı olan imToken’ın eski CTO’su Daniel Lv; Nervos Network’ün kurucularıdır.

Önemli birçok destekçi ve yatırımcısı bulunan Nervos Network’ün sponsorlarından bazıları şunlardır: Blockchain Capital, Polychain Capital, Huobi, Cryptape.

Tokenomi ve CKB Satın Alımı

Tokenomi, bir token’ın kullanımını ve değerini etkileyen faktörleri tanımlamaktadır. Bunlara token’ın oluşturulması ve dağıtımı, arz ve talep, maksimum arzı olup olmaması, kullanım alanları, teşvik mekanizmaları ve token yakım programları gibi birçok etmen dahildir.

Common Knowledge Byte’ın kısaltması olan CKB, Proof-of-Work mekanizmasıyla çalışan Nervos Common Knowledge Base blok zinciri üzerinde geliştirilen yerel bir token’dir. CKBytes olarak da adlandırılan bu token, blok zinciri üzerinde varlıklarınızı depolayabileceğiniz veya diğer işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz alanları temsil eder. Örneğin, 1000 CKBytes sahibiyseniz zincir üzerinde 1000 byte’lık bir alana sahipsiniz demektir.

Şu anda bu yazı yazılırken %1.3 artış ile $0.00249137 değer gören CKB’nin son 24 saatteki işlem hacmi 4.059.586 dolardır. Token’ın piyasa değeri 83.048.617 dolar, dolaşımdaki arzı 33.340.636.263 adet ve toplam arzı sonsuzdur.

CKB; Binance, Huobi Global ve Gate.io gibi popüler ve işlem hacmi oldukça geniş borsalarda yer almaktadır. Satın alım ve trade işlemlerinizi bu borsalardan herhangi birinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

LayerZero Airdrop’u Nasıl Alınır?

Huobi Token (HT) Nedir? Nasıl Alınır?