in ,

Nervos (CKB) Halving’i Yaklaşıyor! Halving’in Ayrıntıları Neler?

Bu yazımızda, Nervos (CKB) projesinin halving etkinliğini ve etkinliğin ayrıntılarını kaleme alacağız.

Halving (yarılanma), kripto para birimlerindeki ilk token dağıtım sorununu çözmek ve madencilerin önyükleme aşamasında ağı desteklemeleri için sağlam bir teşvik mekanizması oluşturmak için mükemmel bir yöntemdir.

Ayrıca yarılanma, itibari para birimleriyle çelişen ve kripto para birimlerini çok aranan, kıt varlıklar haline getiren deflasyonist bir enflasyon programı tasarlamanın da harika bir yoludur.

Bununla birlikte, blok ödülleri çok küçük hale geldiğinde ağın güvenliğine ne olacağı hala tartışılan bir sorudur. Satoshi’ye göre, “ödül çok azaldığında, işlem ücreti düğümler için ana tazminat haline gelecektir.”

Ancak, durumun gerçekten böyle olup olmayacağını zaman gösterecek. Birçok kripto uzmanı, işlem ücretlerinin tek başına madencilere Bitcoin için yeterli güvenliği garanti etmek için tatmin edici bir tazminat sağlamayacağını düşünüyor. Bitcoin’in birçok yönden bir işlem platformu olarak değil, daha ziyade bir koruma platformu olarak tasarlandığı, kullanıcıların değeri güveli bir şekilde saklamasını ucuz, ancak transfer etmesini giderek pahalı hale getirdiği düşünüldüğünde, bu durum geçerliliğini koruyacaktır.

Bu noktada, Bitcoin’i uzun vadeli değer depolamak için kullanan yatırımcılar, madencilere sürekli güvenlik sağladıkları için (sürekli olarak) ödeme yapmamaktadır.

Bunun yerine, bir kerelik ön işlem ücreti öderler ve daha sonra masrafları madenciye ait olmak üzere Bitcoin’in güvenliğinden faydalanırlar. Bu teşvik uyumsuzluğunun ötesinde, işlem ücreti modeli, uzun vadede işlem talebinin madenciliği çabaya değer kılacak kadar yüksek olup olmayacağını önceden bilmeyen madenciler için belirsizlik yaratmaktadır.

Bu nedenle, CKB bu parasal modeli bir yerine iki tür token emisyonu ile yinelemektedir:

Temel İhraç: Blok ödüllerinin madencilere gittiği ve temel ihraçtan tüm CKB coin’leri çıkarılana kadar her dört yılda bir yarıya indiği sistem. (Bitcoin ile aynı)

İkincil İhraç: Bu ihraç sistem ise sınırsızdır ve yıllık 1.344 milyar CKB’lik sabit bir emisyon programını takip eder.

Ancak, temel ihracın aksine ikincil ihraç madenciler, NervosDAO mevduat sahipleri ve (gelecekte) bir hazine arasında bölünür.

Bölünmenin kesin oranı, halihazırda dolaşımda olan CKB token’larının ağ içinde nasıl kullanıldığına bağlıdır. Tüm CKB’nin %50’sinin durum depolamak için kullanıldığını, %30’unun NervosDAO’ya yatırıldığını ve %20’sinin likit tutulduğunu varsayalım. Bu durumda, ikincil ihracın %50’si madencilere, %30’u NervosDAO’ya para yatıranlara ve kalan %20’si de hazineye gidecektir.

Şu anda hazine ihracı yakılmaktadır, ancak bu durum gelecekte topluluk tarafından başlatılan bir hard fork ile değişebilir.

İkincil emisyonun amacı, kamu kirasını toplamak ve madencilerin, gelecekteki işlem hacmi ve veri depolama taleplerinden bağımsız olarak, ağa sağladıkları güvenlik için ebediyen tazmin edilmelerini sağlamaktadır. Burada anlaşılması gereken bir diğer önemli husus da ikincil emisyonlardan kaynaklanan enflasyonun dar hedefli olması ve yalnızca eyalet kullanıcılarını etkilemesidir. Bu da CKB’nin aynı anda hem uzun vadeli CKB sahipleri için deflasyonist bir sabit limitli token (Bitcoin gibi) hem de blok zinciri kullanıcıları için enflasyonist bir token olarak hareket edebileceği anlamına gelmektedir.

Bu benzersiz iki katmanlı token emisyon modeli, madenci tazminatını işlem ücretlerinden bağımsız hale getirerek blok zincirinin bir koruma veya değer saklama platformu olarak kullanımına daha yakından bağlı olacak şekilde Nervos ağının uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamaktadır.

Uzun vadeli token sahipleri için, yaklaşan halving etkinliği CKB’nin tarihinde gerçekleşecek en önemli olaylardan biridir. CKB halving etkinliğinin 22 Kasım 2023’te gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak: https://x.com/NervosNetwork/status/1714655352795672799?s=20

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Türk Kripto Fenomenlerinin Gündeminde Neler Var? | 20 Ekim 2023

Akıllı Sözleşme Denetimi Yapan Şirketler