in ,

Neon Labs Nedir?

Neon EVM, Ethereum dApp’lerini Solana’da geliştirici dostu bir şekilde ölçeklendirmek ve Solana’nın canlı ekosisteminden yararlanmak isteyen herkes için sinerji bir çözümdür. 

Neon, Solana’ya EVM (Ethereum Virtual Machine) uyumluluğu getirmek için tasarlanmış bir akıllı sözleşmedir. Neon, herhangi bir yeniden yapılandırma olmaksızın Solana’da Ethereum dApp’lerinin ve araçlarının kullanılmasını sağlar. Projenin ana ağı 12 Aralık tarihinde başlatılacaktı fakat üçüncü tarafların dahil olduğu dosyalama süreci nedeniyle şimdilik ileri bir tarihe ertelendi. 

Neon Ekibi

Neon Labs’in CEO’luk görevini Marina Guryeva yönetirken, şirketin CTO’su Andrey Falaleyev, COO’su ise Konstantin Goldstein’dır. 

Neon Web3 Proxy Nedir? 

Neon Web3 Proxy, kullanıcıların mevcut Ethereum uygulaması ön ucu aracılığı ile Solana’ya erişmesine olanak tanır. Arka uçta, bir Neon işlemini bir Solana işlemine dönüştürür. Ardından Proxy, Solana işlemini bir Solana kümesine gönderir ve Neon EVM programı, zincir üzerinde Neon işlemlerini yürütür. 

Neon’daki Ana Roller Nelerdir? 

Neon Kullanıcı: Neon kullanıcıları, Solana’daki Neon EVM programı aracılığı ile yürütülen Ethereum benzeri işlemler sipariş eder. 

Neon İstemci: Neon’a yüklenen EVM bayt koduna (Solidity, Vyper vb.) sahip bir uygulama. Uygulama, Ethereum kurallarına göre bir Neon işlemi oluşturur ve Web3 Proxy aracılığı ile Neon EVM’ye gönderir. 

Neon Operatörü: Neon Web3 Proxy çalıştıran herkes, operatörler ve kullanıcılar tarafından Neon tokenler ile tazmin edilir. Operatörler, Neon işlemlerinin yürütülmesi için Neon EVM ve Solana doğrulayıcılarına ödeme olarak SOL tokenleri kullanmalıdır. Operatörler, Neon işlemlerinin yürütülmesini sonuçlandırmak için Neon kullanıcılarından bir ücret alırlar. 

ERC-20/SPL Nedir? 

ERC-20/SPL Wrapper (sarmak), SPL tokenleri için ERC-20 arayüzünün uygulanmasına verilen isimdir. Amacı, Solana uygulamalarının Neon EVM sözleşmeleri ile etkileşimini sağlamaktır. Orijinal ERC-20 tokenleri, Solana ile çalışabilmeleri için SPL tokenlerine “sarılmıştır.” Bu sarmalayıcı, MetaMask gibi Ethereum cüzdanlarını kullanarak SOL/SPL tokenlerini aktarmak için de kullanılabilir. 

 • Wrapped token (sarılmış token), başka bir kriptonun değerine endekslenmiş bir kripto para tokenidir. 

Neon Labs henüz ERC-721 ve ERC-1155 NFT desteği sunmuyor. Fakat gelecek süreçlerde desteklemeyi planladıklarını duyurdular. 

ERC-20/SPL Köprüsü Nedir? 

Örneğin, Ethereum’da bir dApp’iniz olduğunu varsayalım Bu dApp, kendi token basma mantığına sahip bir ERC-20 sözleşmesine sahip ve bunu Neon EVM’de dağıtmak istiyorsunuz. dApp belirteçleri, Neon EVM’deki diğer Solidity sözleşmeleri için geçerli olacak, ancak Solana programları için mevcut olmayacak.

ERC-20/SPL köprüsü, bu tür tokenleri bir ERC-20 sözleşmesinden SPL token hesaplarına aktarmanıza izin verir.Neon, Solana üzerinde tamamen Ethereum uyumlu bir ortamdır. Ethereum altyapısı ve Solana blok zincirinden birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. 

 

Ethereum:

 • Hesaplar ve imzalar
 • Araçlar ve altyapı
 • ETH benzeri Web3 RPC API
 • ETH, ERC-20 tokenleri
 • Solidity akıllı sözleşmeler

Solana:

 • Likidite
 • Kullanıcı tabanı
 • Solana’da Tx kaydı
 • Yüksek hız
 • Düşük işlem ücretleri

Neon Özellikleri 

 • Ölçeklenebilirlik Avantajları
 • Solana’nın Büyüyen Ekosistemi
 • Solana’daki İlk EVM
 • Kolay Akıllı Sözleşme Uyarlaması
 • Tanıdık Akıllı Sözleşme Dilleri (Solidity, Vyper)

Neon EVM ekonomisi ücrete dayalıdır. NEON bir yardımcı program tokenidir ve yönetişim için kullanılır. 

Neon Labs Destekçileri

Neon Labs’in destekçileri arasında Solana Ventures, Rockaway Blockchain Fund, Everstake Capital, Three Arrows Capital gibi önemli şirketler yer almaktadır. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Shiba Inu (SHIB) Nedir? Nasıl Alınır?

Binance, CZ

Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ) Açıklamalarda Bulundu!