in , ,

NEO 3.0 Güncellemesi Bizlere Neler Getirdi?

Geliştiriciler ve topluluk üyeleri sayesinde NEO, son birkaç yılda teknoloji altyapısında ve ekosisteminde muazzam bir büyüme gösterdi. 2019 yılında NEO, büyük ölçekli ticari uygulamaları blockchain teknolojisi ile destekleme vizyonunun devamında istikrarlı bir adım attı.

Belki de çabalarının temel taşı, yüksek verim, gelişmiş kararlılık ve güvenlik, optimize edilmiş bir akıllı sözleşme sistemi ve çeşitli iş uygulama senaryoları için özellik dolu bir altyapı seti ile sağlam bir blockchain uygulaması oldu NEO 3.0’dır.

Ardından, NEO 3.0’da hangi yeni özelliklerin dahil edildiğine bir göz atalım.

NEO 3.0’daki Yeni Özellikler

a) dBFT 2.0

Delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT), blockchainler için özel olarak tasarlanmış bir konsensüs mekanizmasıdır. Bir oylama işlemi sırasında bir dizi konsensüs düğümü seçilir ve bu konsensüs düğümleri ortaklaşa bloklar oluşturur ve doğrular. Bu da NEO blok zincirinin çatallanamayacağı (fork) ve işlemlerin geri döndürülemez olduğu anlamına gelir. Blockchain’de bir işlem onaylandıktan sonra, tersine çevrilemez veya iptal edilemez. Finansal uygulamalar için, bir işlemin kesinliği bir zorunluluktur.

dBFT 2.0’da, konsensüs algoritmasının kararlılığını büyük ölçüde geliştiren bir kurtarma mekanizması eklendi. Bu sayede nadir bir ağ hatası veya düğüm hatası durumunda, hızlı bir kurtarma beklenir.

b) Fiyatlandırma Modeli

Bildiğimiz gibi, NEO blockchaininde NEO ve GAS olmak üzere iki yerel token var. Gas, işlem ücretlerini ve akıllı sözleşme yürütme ücretlerini ödemek için kullanılır.

Şu anda, akıllı sözleşmelerin dağıtılması ve çalıştırılmasının nispeten yüksek maliyeti, akıllı sözleşme kullanımı ve geliştirilmesinde isteksizliğe yol açmaktadır. Mevcut fiyatlandırma modeli uygulama senaryolarında önemli bir engel haline geliyor ve bu nedenle Neo platformunda DApp geliştirme ve kullanımının sürekli büyümesini engelliyor.

NEO 3.0’da, akıllı sözleşmelerin dağıtım ve yürütme maliyetlerini önemli ölçüde azaltarak, böylece uygulama senaryolarını genişleterek ve DApps sayısını artırarak bu sorunu ele aldı. NEO 3.0’ın uygulanmasından önce, güvenilir projeler NEO Vakfı’ndan sözleşme dağıtım maliyetleri ile hibe başvurusunda bulunabilir.

c) İnternet Kaynaklarına Erişim

NEO 3.0, akıllı sözleşmelerin yürütme sırasında İnternet kaynaklarına erişmesini sağlayan yerleşik bir Oracle uygulamasına sahip. İnternet kaynaklarına erişirken düğümler arasındaki tutarsızlıklar, dBFT 2.0’ın güvenliği ve verimliliği sayesinde çözüldü.

Bu özellik sayesinde, geliştiriciler NEO’ya dayalı olarak daha karmaşık veya senaryoya özgü Oracle’lar geliştirebilir ve harici verilere dayanan daha çeşitli Dapp’ler geliştirebilirler.

d) P2P Protokolü

NEO 3.0’da P2P protokolü yeniden tasarlandı, UDP iletişim protokolü için destek eklendi ve sıkıştırma seçenekleri etkinleştirildi. Bu TPS’yi ve ağın kararlılığını büyük ölçüde iyileştirdi.

e) NeoVM

NeoVM, akıllı sözleşmeleri yürütmek için hafif bir sanal makinedir. Hızlı Başlatma, düşük kaynak tüketimi ve geliştiricilerin sisteme tanıtılan araçlarla sözleşmeler oluşturmasına izin vermek için birden fazla üst düzey programlama dilini destekler.

NEO 3.0’da NeoVM, blok zincirden tamamen ayrıldı ve saf bir sanal makine haline geldi. Bunun birkaç faydası var:

– Yerel sözleşmelerin kolay uygulanması.

– Blockchain dışında NeoVM uygulama senaryoları.

– NeoVM’nin herhangi bir IDE’YE sorunsuz entegrasyonu ve blockchain verilerini yüklemeden akıllı sözleşmelerin kolay hata ayıklanması.

Ek olarak, NeoVM ayrıca statik üyeler için destek, istisna işleme ve daha fazlası gibi bazı yeni özellikler de içeriyor.

F) Basitleştirilmiş Mimari

Önceden, NEO üzerinde varlık oluşturmak için iki yöntem vardı. Birincisi, RegisterTransaction ile global bir varlık oluşturmak, ikincisi ise akıllı bir sözleşme ile bir sözleşme varlığı oluşturmaktı. Uygulamada, küresel varlıklar nadiren kullanılır ve çoğu uygulama esnekliği ve işlevselliği nedeniyle sözleşme varlıkları oluştururdu. Küresel varlıklar akıllı sözleşmelerle entegre olmadığından, akıllı sözleşmelerdeki küresel varlıkları yönetmek çok zordu.

Bu nedenlerden dolayı, NEO 3.0’daki küresel varlıkları desteklemeye devam edilmesine gerek yoktur. NEO 3.0’da, tüm varlıklar NEO ve GAS dahil olmak üzere akıllı sözleşmelerde oluşturulur.

Karmaşık uygulama senaryoları ile ilgili diğer işlemler de kaldırıldı ve akıllı sözleşmelerde birlikte çalışma hizmetleri ile değiştiriliyor. Sonuç olarak, akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılan NEO 3.0’da yalnızca tek bir işlem türüne ihtiyaç vardır.

g) NeoFS

NeoFS, NEO ile entegre dağıtılmış, merkezi olmayan bir nesne depolama platformudur. NeoFS, öncelikle DApps tarafından veri depolama ve içerik dağıtım ağı olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Buna ek olarak, NeoFS, düzenli sunucular veya kümeler (veri merkezleri) kullanan küçük ve orta ölçekli işletmeler için özel dağıtılmış depolama sistemleri oluşturmak ve büyük miktarda yapılandırılmamış nesnelerin interneti verilerini depolamak için kullanılabilir.

Veri sahiplerinden ve yayıncılardan veri barındıran katılımcılara ödüllerin dağıtımını kontrol etmek için akıllı sözleşmelerin kullanılması önerilmektedir. NEO protokolü, NeoFS ile daha derin entegrasyon için genişletilebilir ve blockchain defteri yerine veri düğümlerinde depolamaya izin verir. Daha fazla araştırma konusu, akıllı sözleşmeler tarafından kullanılıyor. Veri ve dosyaları depolamanın yanı sıra akıllı sözleşme dağıtım maliyetini azaltma potansiyeli mevcut. Ek olarak, NeoFS’ler tam düğümler yerine eski blok verilerini depolamak için kullanılabilir ve Neo’nun ölçeklenebilirliğini daha da arttırır.

h) NeoID

Dijital kimlik, elektronik ortamda bulunan bireylerin, kuruluşların ve diğer kuruluşların kimlik bilgilerini ifade eder. Blockchain, kimlikleri ve aralarındaki ilişkileri tanımlamanın yeni bir yolunu getiriyor.

NeoİD, NEO üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir kimlik protokolüdür. Kullanıcıların ve kuruluşların kimliklerini daha iyi kontrol etmelerini sağlar ve akıllı ekonomiye daha yüksek derecede güven ve güvenlik sağlar.

Üç ana bölümden oluşur: Güven modeli, gizlilik modeli ve oyun modeli. Güven modeli, bu dağıtılmış ağdaki güven kurallarını açıklar. Gizlilik modeli, kullanıcıların çevrimiçi verileri için gizlilik koruma şemasını açıklar. Oyun modeli, güven ağındaki eylemlerin faydalarını ve cezalarını açıklar.

Sonuç

NEO 3.0’ın yol haritası, Neo’nun performansını ve istikrarını büyük ölçüde artıracak bazı mimari iyileştirmeler içeriyor. Bu geliştirmelerden bazıları NEO 2 ile uyumlu değildi. Bu nedenle, NEO 3.0 bir genesis bloğundan yeni bir blockchain ağı olarak piyasaya sürüldü.

Kaynak: Neo Medium 

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Vefa İlgün tarafından yazıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü 2020 yılında bitiren Vefa, şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ABD'nda yüksek lisans yapmaktadır. İleri derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Aktif olarak inşaat ve ticaret sektörlerinde yer almaktadır. Kripto para sektörüyle 2021 yılında tanışmıştır.

Kriptopara, Bitcoin, Ethereum

9 Mayıs 2021 Tarihli BTC, ETH, DOT Ve DOGE Fiyat Analizi

Ponzi Şeması Nedir?