in , , , ,

Neden Modüler Blok Zincirlere İhtiyacımız Var?

Modüler blok zincirler, geliştiricilerin mevcut monolitik zincirlerdeki çoğu sorunla uğraşmadan protokol işlevlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olabilirler. 

Monolitik Blok Zincir Nedir?

Bu tip blok zincirler; işletim, konsensüs ve veri kullanılabilirliği alanlarındaki her şeyi yapmayı amaçlar. Zincir üzerindeki tüm node’lar ve validatörler konsensüs oluşturur ve birlikte çalışırlar.

Örneğin hem Bitcoin hem de Ethereum monolitik blok zincirlerdir. Ethereum, Bitcoin’den farklı olarak yürütme katmanını Ethereum Virtual Machine olarak bilinen genel amaçlı bir akıllı sözleşme ortamı ile değiştirir.

Monolitik blok zincirlerinde başlıca iki sorun görülür: Konsensüs kontrolü ve işlemin geçerliliğinin kontrolü. Bu iki sorun sebebiyle monolitik blok zincirler iyi ölçeklenemezler. Özellikle full node’lar ağın tüm durumunu ve geçmişini yürütmek zorundaysa bu durum daha da zorlaşır.

Modüler Blok Zincir Nedir?

Bileşenlerinden en az birine harici bir kaynak sağlayan blok zincirleridir. Örnek olarak Ethereum’daki tipik bir Layer-2’yi düşünebilirsiniz. Ethereum’daki Layer-1, veri erişimi için kullanılırken Polygon gibi Layer-2 protokolleri verileri Layer-1’e göndermeden önce zincir dışı hesaplamalar yapar.

Modüler Blok Zincirler Neden Önemlidir?

Ölçeklenebilirlik

Modülerlik, kaynak bazında daha fazla özelleştirme ve böylece daha fazla verimlilik sağlar.

Modüler blok zincirler, node’ların geçerliliğini kontrol etmek için tüm işlemleri yürütmek zorunda değildir. Veri kullanılabilirliği teknolojisine yatkın olması, veri sahtekarlığının önüne geçme konusunda oldukça önemli bir etkendir. Bu, ölçeklenebilirlik açısından önemlidir çünkü blok zincirinin bant genişliğinin artmasına ve kullanıcıların güvenilirlik konusunda güvence almasına olanak tanır.

Esneklik

Daha iyi ve daha özelleşmiş merkeziyetsiz uygulamalarla ilgilenen geliştiriciler için yığın genelinde hızlı denemelere olanak tanır. Geliştiriciler, ihtiyaçlarına ve gelecekteki teknolojik ilerlemelerine bağlı olarak blok zincirindeki farklı modülleri yükseltebilirler.

Ayrıca geliştiriciler kullandıkları Layer-1’deki güvenilirliklerini kullanabilirler. Buna ek olarak; Starkware, Optimism, zkSysnc ile Ethereum Layer-2 üzerinde hesaplama katmanı veya veri konsensüs katmanı oluşturabilirler.

L1 Döngüsünden Kurtuluş

Blok zincirler; işlem, yüksek ücret ve optimizasyon sorunları ile karşı karşıyadır. Blok zinciri ölçeklerinin sağlanmasının yolu, tek tek bileşenleri hızlı bir şekilde iyileştirmektir.

Mevcut bilgileri dağıtmak merkeziyetsiz bir validatör ağı edinmekten çok daha kolay olduğundan yığındaki farklı sorunları gidermek için özel blok zincirlerinin daha hızlı yinelenmesi en mantıklı yoldur.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Synthetix (SNX) Uzun Vadeli İyi Bir Yatırım mı?

ICP

ICP Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?