içinde , ,

Neden Cardano?

Cardano’nun potansiyel bir “Ethereum killer” olarak yükselişi aşağıdaki üç faktöre dayanıyor.

Cardano (ADA) artık kripto dünyasında en hızlı büyüyen kriptoparalardan biri haline geldi. Aslında, Cardano şu anda piyasa değerine göre en büyük kriptoparalar sıralamasında altıncı sırada yer alıyor.

Gerçekten de Cardano’nun Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi aranan kriptoparalar ile orada olması önemli. Ticker’ını İngiliz Matematikçi Ada Lovelace’den alan bu dijital para birimi, mega cap kripto emsallerinden daha sürdürülebilir ve ölçeklenebilir olmayı hedefliyor. Cardano, son zamanlarda kripto meraklıları için lider bir ağ olma konusunda oldukça başarılı oldu.

Bu başarı, ADA’nın değerinde geçen yıl içinde %2,000’lik astronomik bir artışa yansıdı. Şimdi yatırımcıların neden 67 milyar dolarlık piyasa değeriyle Cardano’yu satın almaya devam etmek isteyebileceklerine bakalım.

Rakiplerinden Daha Hızlı

Çoğu kriptopara için en büyük sorunlardan biri ölçeklenebilirliktir. Bitcoin ve Ethereum gibi en büyük projeler, sırasıyla saniyede yaklaşık 4.6 ve 15-20 işlem (TPS) işleyebilir.

Cardano

Bununla birlikte, hız açısından Cardano en iyilerinden biri. Bu ağ, 2017 yılında test edilmiş ve saniyede 257 işlem gerçekleştirebildiğini göstermiştir.

İşlem hızı, yatırımcılar tarafından yakından izlenen bir metriktir. Bunun nedeni, Hydra protokolü tam olarak uygulandıktan sonra Cardano ağında mikro ödemeler ve mikro bahşişler mümkün hale gelecektir. Bu protokolün geliştirilmesi beş yıl sürdü, ancak uzmanlar bunun Cardano’nun saniyede 1,000 kadar işlem yapmasına izin verebileceğine inanıyor. Bu nedenle, bu blockchain platformu ile ölçeklenebilirlik güçlü bir argümandır.

Cardano’nun Çok Yönlülüğü Cezbedici

Ethereum ve Cardano’nun bir kurucuyu paylaştığı gerçeği göz önüne alındığı zaman Cardano’nun bu kadar hızlı bir şekilde öne çıktığını görmek şaşırtıcı değil. Sonuçta, belirli bir ağda akıllı sözleşmeleri kullanma yeteneği, oyunun kurallarını değiştiriyor. Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülen iki taraf arasındaki dijital sözleşmelerdir. Bunlar, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve merkeziyetsiz uygulama (dApp) hareketlerinin yapı taşlarıdır.

Cardano

Cardano’nun finans, sağlık ve hukuk gibi sektörlere gerçek anlamda yenilikçi ve yıkıcı bir tehdit sağlamadaki çok yönlülüğü, dikkate değer.

Bununla birlikte, yatırımcıların Cardano’ya sahip olmak için bir neden olarak belirttiği bir diğer önemli faktör, ağın proof-of-stake protokolüdür. Bitcoin ve diğer proof-of-work madencilerinin aksine, proof-of-stake madenciliği, Cardano’daki yatırımcıların blockchain’i doğrulamak için tokenlerini stake etmelerine olanak tanır. Bu, geleneksel PoW modelinden çok daha az bilgi işlem gücü gerektirir ve çevreye duyarlı yatırımcılar tarafından takdir edilmektedir.

Proof-of-stake doğrulama protokollerinin diğer bir yan etkisi, bunların nispeten düşük işlem ücretlerine ve daha iyi işlem sürelerine izin vermesinin yanı sıra daha az enerji kullanımıdır. Cardano’nun bu doğrulama modelini ilk benimseyenlerden biri olması, bu kriptoparanın piyasa değeri listesinde oldukça hızlı bir şekilde yukarı çıkmasını sağlamıştır. Diğer kriptoparaların zaman içinde Cardano’nun liderliğini takip etmesi bekleniyor.

Cardano Arzı Sınırlıdır

Arzları belirli bir limitle sınırlandırılmayan diğer bazı kriptoparaların aksine, Cardano’nun sabit bir arzı vardır. Bu kriptopara bu konuda Bitcoin’i takip etti. Toplam token arzını 21 milyon olarak sınırlayan Bitcoin’in aksine Cardano, arz sınırı için 45 milyar olarak keyfi bir değer seçti. Şu anda da dolaşımda yaklaşık 31 milyar ADA tokenı var.

Cardano

Buna göre, ADA’daki yatırımcılar, var olacak tüm ADA tokenlarının yaklaşık %70’inin bugün zaten var olduğunu biliyorlar. Arzı sınırlandırarak yatırımcılar, arz ve talep temellerinin bozulmadan kaldığını varsayarak ADA fiyatının altında teorik bir zemine sahip olurlar.

Diğer kriptoparalarda olduğu gibi arz ve talep de Cardano’nun değerlemesinde önemli faktörlerdir. Şu anda ADA, çok aranan bir kriptopara olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, sermayenin kriptopara piyasasına nasıl akmaya devam ettiği ve kullanılan kaldıraç miktarı ile ilgili riskler devam etmektedir. Yatırımcılar bu risklere karşı dikkatli olmalıdır.

Dikkate Alınması Gereken Riskler

Şu anda Cardano’yu düşünmek için birçok harika neden var. Bununla birlikte, bu olumlu yönlerin beraberinde yatırımcıların göz önünde bulundurması gereken riskler de vardır.

Cardano hala nispeten genç bir projedir. Tüm kripto dünyası hala hızla büyüyor ve bu konuda Cardano, emekleme döneminde kalıyor. Bununla birlikte, Cardano’nun yatırımcılar için en iyi kriptopara olmayı ne ölçüde başaracağı, Cardano ağının zaman içinde ne kadar rekabetçi olduğuna bağlıdır. Bu bakımdan Cardano’nun güçlü bir eli var gibi görünüyor.

Bununla birlikte, kripto piyasası oldukça değişken olmaya devam ediyor. Herhangi bir kriptopara birimine yatırım yapan kişiler, bu gerçeğin farkında olmalı ve pozisyonlarını buna göre değerlendirmelidir. Cardano’nun çekiciliğine rağmen, uzun bir süre boyunca bu seviyede oynaklık gösteren herhangi bir varlık sınıfına yatırım yapmak da önemli riskler içeriyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Ezgi Çoban tarafından yazıldı.

Başkent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri aynı zamanda Uluslararası Ticaret ve Finansman Çift Anadal Programı öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

kriptopara Binance Coin

Chromia (CHR), MultiVAC (MTV), Swash (SWASH), Shiden Network (SDN) ve Harmony (ONE) Teknik Analizi | 21 Kasım 2021

Bitcoin

Bitcoin’de Düşüş Devam Edecek mi?